A legdurvább sugárzáshoz köthető halálesetet nem a csernobili atomkatasztrófa hagyta ránk

Fehér Buda 2019-07-17 15:02:00
De még csak nem is az oroszok.

Az elmúlt időszakban rengeteget hallunk arról, hogy milyen borzalmas körülmények között haltak meg néhányan, akik a csernobili atomkatasztrófa mentésén dolgoztak. Ebben nagy szerepe van az HBO sikersorozatának, a legdurvább sugárzáshoz köthető haláleset azonban nem Csernobilban, hanem Japánban történt, a Tokaimura nukleáris erőműben.

Az erőműben még 1999 augusztusában történt egy baleset, amikor egy Hisashi Ouchi nevű munkás két társával fel akart tölteni egy ülepítő tartályt. A munkások azonban túl sok folyadékot töltöttek a tartályba, ennek következtében véletlenül elindítottak egy nukleáris láncreakciót, ami hatalmas sugárzást bocsájtott ki magából.

A munkások a következő pillanatban egy kék villanást láttak, majd megszólaltak a riasztók. Hishashi volt a legközelebb a tartályhoz, ő töltötte bele a folyadékot. Az egyik munkatársa néhány lépésre volt tőle, egy emelvényen, míg a harmadik kollégája több méterről figyelte az eseményeket. Hishashi hirtelen 17 sievertnyi sugárzásnak lett kitéve, a közelben álló munkatársa pedig tíznek. A tudósok szerint már 8 is elég lenne ahhoz, hogy egy ember halálát okozzák, és normális körülmények között az erőmű munkásai egy év alatt 50 miliseviertnyi sugárzásnak lennének kitéve, Japánban ez a megengedett maximum.

A villanás után Hishashi hirtelen fájdalmat érzett, majd rosszul lett, megszédült és elhányta magát. A következő pillanatban ájultan esett össze. Habár robbanás nem történt, a láncreakció még további 20 órán keresztül bocsájtott ki magából radioaktív sugárzást. 

Hishashit ezután azonnal kórházba szállították, ott pedig kiderült, hogy a hatalmas sugárzás következtében

szó szerint szétestek a férfi kromoszómái, a vérében található fehérvérsejtek pedig szinte teljesen eltűntek. A teste nagy része megégett, a belső szerveit sem kímélte a sugárzás.

Hishashi szenvedései itt még nem értek véget, a kórházban erőnek erejével tartották életben a férfit, annak ellenére, hogy ő könyörgött, hogy hagyják meghalni. A férfi állapota a kórházba kerülése után folyamatosan romlott, a bőre teljesen lemállott a húsáról, folyamatos bőrátültetésen kellett átmennie, hogy ne vérezzen ki a testén keresztül. 

A baleset utáni 59. napon Hishashi szíve leállt, de az orvosok még ekkor sem hagyták meghalni, 49 percig dolgoztak azon, hogy felélesszék a férfit. Ez végül sikerült, Hishashit ezután a tokiói egyetem kórházába szállították. A férfi ekkor már nagyon rosszul volt, csak annyit bírt mondani, hogy nem bírja tovább, és kérlelte az orvosokat, hogy ne kezeljék kísérleti patkányként. De az orvosok még akkor sem hallgattak rá, tovább kezelték a férfit, ezzel pedig csak meghosszabbították a szenvedéseit. Hishashi végül 83 nappal a baleset után halt meg, amikor több belső szerve is feladta a küzdelmet, ekkor már a családja is azt kérte az orvosoktól, hogy hagyják békében meghalni.

Japánban úgy tartják, hogy Hishashi volt az az ember, aki a valaha mért legnagyobb radioaktív sugárzásnak volt kitéve, a szigetország tudósai szerint ekkora sugárzás csak az amerikaiak atombombájának a magjában volt érzékelhető. A hirsoshimai atomkatasztrófában elhunytak egy része hasonló szenvedésen ment keresztül, mint Hishashi, de még ők sem kaptak akkora adag sugárzást mint a japán férfi. 

A japánokat megrendítette az eset, Hishashi halála pedig arra késztette az erőművek vezetőit, hogy szigorítsanak az dolgozókat védő szabályokon. 

(Forrás: unbelievable-facts.com / Youtube)

 

Szólj hozzá!

Hasznos tippek egyetemistáknak: használt könyvekből is lehet tanulni!

Az egyetemi lét sok kiadással jár – bár nem mindenki fizetős szakokon tanul, azért a lakhatás, az utazás és a szórakozás sok pénzt felemészt. És bár a könyvtárakban ingyenesen hozzájuthatunk a szakirodalomhoz, ez nem mindig elérhető opció.

Az okostelefonok milyen hatással vannak a lelki egészségünkre?

Érdekes a címben feltett kérdés, és bizonyára mindenki az aktuális hangulatának megfelelően válaszol rá. Az, aki kezében a mobillal éppen egy fontos hívást vár a szerelmétől, bizonyára azt mondja, hogy pozitív, aki pedig álmatlanságtól szenved és késő éjjel olvassa ezt a cikket, azt gondolhatja: negatív.

Orrot törtek a sárvári "lomis" piacon

Vádat emeltek a verekedővel szemben.

Borult, ködös idő várható a hétvégén

Túlnyomóan borult, párás, helyenként ködös idő várható, hószállingózás, ónos szitálás, szitálás előfordulhat.

Itt vannak a győri Magyar Kultúra Hét programjai

Január 20–26 között rendezik a rangos eseményt.

Mínusz 783 millió forint a Győr-Szol Zrt. harmadik negyedéves mérlege

Sok esetben a tervezetthez képest kevesebb mínuszt termelt a cég.

Emlékszel milyen volt 2006-ban a Papsziban?

Nem, akkor most megmutatjuk milyen volt a szombathelyi legendás disco.

Továbbra sincs új elnöke a Haladás VSE-nek

Hamarosan újra összehívják a küldötteket.

A Győri Audi ETO 2027-ig meghosszabbította Per Johansson vezetőedző szerződését

A szakembert tavaly márciusban nevezte ki kispadjára az együttes, amelyet aztán BL-sikerig vezetett.

200 ezer forint Győrben az átlag albérletár

Szombathelyen 170 ezer forint most a lakbér havi átlaga.

Akár börtönbüntetésre is ítélhetik Homlok Zsoltot

Kartellezés miatt jelentették fel a cégvezetőt.

Hétvégi ház égett Szombathelyen

A tűzoltók két vízsugárral fékezték meg a lángokat.

15 milliárd forintot vonnak el idén Győrtől

12 milliárd forintot szolidaritási hozzájárulás címén vonnak el. 3 milliárd forintot pedig a Versenyképes Járások Program keretei között vonnának el a várostól.

Fedezd fel a Lego City világát

Építsd meg álmaid városát!