A legdurvább sugárzáshoz köthető halálesetet nem a csernobili atomkatasztrófa hagyta ránk

Fehér Buda 2019-07-17 15:02:00
De még csak nem is az oroszok.

Az elmúlt időszakban rengeteget hallunk arról, hogy milyen borzalmas körülmények között haltak meg néhányan, akik a csernobili atomkatasztrófa mentésén dolgoztak. Ebben nagy szerepe van az HBO sikersorozatának, a legdurvább sugárzáshoz köthető haláleset azonban nem Csernobilban, hanem Japánban történt, a Tokaimura nukleáris erőműben.

Az erőműben még 1999 augusztusában történt egy baleset, amikor egy Hisashi Ouchi nevű munkás két társával fel akart tölteni egy ülepítő tartályt. A munkások azonban túl sok folyadékot töltöttek a tartályba, ennek következtében véletlenül elindítottak egy nukleáris láncreakciót, ami hatalmas sugárzást bocsájtott ki magából.

A munkások a következő pillanatban egy kék villanást láttak, majd megszólaltak a riasztók. Hishashi volt a legközelebb a tartályhoz, ő töltötte bele a folyadékot. Az egyik munkatársa néhány lépésre volt tőle, egy emelvényen, míg a harmadik kollégája több méterről figyelte az eseményeket. Hishashi hirtelen 17 sievertnyi sugárzásnak lett kitéve, a közelben álló munkatársa pedig tíznek. A tudósok szerint már 8 is elég lenne ahhoz, hogy egy ember halálát okozzák, és normális körülmények között az erőmű munkásai egy év alatt 50 miliseviertnyi sugárzásnak lennének kitéve, Japánban ez a megengedett maximum.

A villanás után Hishashi hirtelen fájdalmat érzett, majd rosszul lett, megszédült és elhányta magát. A következő pillanatban ájultan esett össze. Habár robbanás nem történt, a láncreakció még további 20 órán keresztül bocsájtott ki magából radioaktív sugárzást. 

Hishashit ezután azonnal kórházba szállították, ott pedig kiderült, hogy a hatalmas sugárzás következtében

szó szerint szétestek a férfi kromoszómái, a vérében található fehérvérsejtek pedig szinte teljesen eltűntek. A teste nagy része megégett, a belső szerveit sem kímélte a sugárzás.

Hishashi szenvedései itt még nem értek véget, a kórházban erőnek erejével tartották életben a férfit, annak ellenére, hogy ő könyörgött, hogy hagyják meghalni. A férfi állapota a kórházba kerülése után folyamatosan romlott, a bőre teljesen lemállott a húsáról, folyamatos bőrátültetésen kellett átmennie, hogy ne vérezzen ki a testén keresztül. 

A baleset utáni 59. napon Hishashi szíve leállt, de az orvosok még ekkor sem hagyták meghalni, 49 percig dolgoztak azon, hogy felélesszék a férfit. Ez végül sikerült, Hishashit ezután a tokiói egyetem kórházába szállították. A férfi ekkor már nagyon rosszul volt, csak annyit bírt mondani, hogy nem bírja tovább, és kérlelte az orvosokat, hogy ne kezeljék kísérleti patkányként. De az orvosok még akkor sem hallgattak rá, tovább kezelték a férfit, ezzel pedig csak meghosszabbították a szenvedéseit. Hishashi végül 83 nappal a baleset után halt meg, amikor több belső szerve is feladta a küzdelmet, ekkor már a családja is azt kérte az orvosoktól, hogy hagyják békében meghalni.

Japánban úgy tartják, hogy Hishashi volt az az ember, aki a valaha mért legnagyobb radioaktív sugárzásnak volt kitéve, a szigetország tudósai szerint ekkora sugárzás csak az amerikaiak atombombájának a magjában volt érzékelhető. A hirsoshimai atomkatasztrófában elhunytak egy része hasonló szenvedésen ment keresztül, mint Hishashi, de még ők sem kaptak akkora adag sugárzást mint a japán férfi. 

A japánokat megrendítette az eset, Hishashi halála pedig arra késztette az erőművek vezetőit, hogy szigorítsanak az dolgozókat védő szabályokon. 

(Forrás: unbelievable-facts.com / Youtube)

 

Szólj hozzá!

KSH: szeptemberben a bruttó átlagkereset 627 ezer 400 forint volt

Ez 12,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Teljesen jól érzik magukat a nálunk áttelelő fehér gólyák

Az itthon maradó fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, befogásuk amúgy sem lehetséges, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges.  

Hogyan válasszunk címkenyomtatót?

Egy cég hatékony működéséhez számos irodai eszközre van szükség, példának okáért a címkenyomtató is igen sok vállalkozás számára elengedhetetlen felszerelés. Ebben a cikkben bemutatjuk a legnépszerűbb típusokat, hogy segíteni tudjunk azoknak, akik a meg szeretnék találni a cégük számára legmegfelelőbb készüléket.

Miért előnyös a CMRV sorozat kiegészítőinek használata?

A CMRV hajtóművek napjainkban igen népszerűvé váltak, hiszen formatervezett, funkcionális elemei az ipar számos területén üzemelő berendezéseknek.

Megbüntette az MLSZ a Haladást

A szurkolók kaviccsal dobálták a játékvezetőket.

A DK ingyenes korrepetálást biztosít a rászoruló gyerekeknek Győrben 

Angolból, magyar nyelvtanból és irodalomból, matematikából, kémiából és biológiából kaphatnak plusz felkészítést a diákok.

Vas Vármegyében biztonságosan fogyasztható az ivóvíz

A napokban megjelent az országos sajtóban több a vízminőséggel kapcsolatos hír, mely megingathatja a felhasználók bizalmát az általunk szolgáltatott ivóvíz biztonságos fogyasztásával kapcsolatban. 

A Szombathely-Debrecen vonaltól északra lévő területeken várható számottevő havazás pénteken

A Magyar Közút november 10-én már téli munkarendre állt át, így csütörtök estétől 12 órás váltott műszakokban fogja végezni a megelőző sószórási, majd pénteken a hóeltakarítási munkákat is.

A vércukorszint mérése otthon

A vércukorszint mérése kulcsfontosságú a cukorbetegség kezelésében, a cukorbetegségben szenvedő embereknek napi szinten többször is ellenőrizni kell a vércukorértékeiket. Ezzel ellenőrizhető az alkalmazott terápia sikeressége, és elkerülhetők a hiper- és hipoglikémiás tünetek. 

Pénteken legnagyobb eséllyel az ország északkeleti felében várható havazás

Már csütörtökön az esti órákban elérheti a nyugati határt az érkező ciklon melegfronti csapadékzónája.

Miért olyan fontos a dolgozók munkavédelmi ruházatának biztosítása?

A munkavédelem területéhez tartozik a védőruházat kérdése is. Rengeteg veszélyforrást rejtenek bizonyos munkakörök, így a dolgozók élet- és egészségvédelme mindennél fontosabb.

Nyugdíjba vonul a Győr-Szol vezérigazgatója

Prédl Antal 2025. január 1-ig tölti be a pozíciót, de ezt követően is igazgatósági tag mar.

November 28-án tartják az idei közmeghallgatást Győrben

Érkezési sorrendben lehet majd felszólalni.

Győri egyetem céljai között szerepel egy idősotthon létrehozása

Erről a Belügyminisztérium államtitkára beszélt.

Felállították Szombathely idei karácsonyfáját

Az önkormányzat idén megerősítette a Fő téri fenyő tartószerkezetének stabilitását.