650 millió forintból újul meg a kőszegi zsinagóga

Farkas Bazsi 2020-09-03 14:50:27
A közbeszerzést a D.V.M. Construction Fővállalkozó Kft. nyerte el.

2014. szeptember 16. számában a Kőszeg és vidéke írt róla, hogy megújul a kőszegi zsinagóga. Az épület elég hányattatott sorson ment keresztül. 1944-től 1996-ig az állam tulajdonában volt, majd egy magánszemély vette meg, azzal a céllal, hogy ír pubot alakít ki benne. A számításai nem jöttek be, 2004-ben elárverezték az ingatlant. Csakhogy állagmegóvást az új gazda sem végzett rajta. Az épület állapota egyre csak romlott. 2014-ben ismét a magyar államhoz került, és neki is láttak a legsürgetőbb munkákat elvégezni rajta, mivel az épület ekkor már a 24. órában volt. A Kőszeg és vidéke arról írt, hogy a csapadékvíz elvezető teljesen eltűnt, a galéria beszakadt, a mennyezeti burkolat és vakolat leomlott.

Az épület történetével a kőszegi zsinagóga új funkciójának megtalálásával az Átlátszó foglalkozott részletesen egy 2018-as cikkében. 

 “A kőszegi zsinagóga épületegyüttesének többcélú: kultikus, kulturális, kegyeleti, „kiengesztelődés háza", kiállítási térré való fejlesztése mind a város lakói, mind a városban tudományos és oktatási intézmények, mind pedig a (határon inneni és túli) szűkebb-tágabb környezetéből odalátogatók számára vonzó, különleges többletértéket nyújtó új, folyamatosan működő, fenntartható intézményt hoz létre.”  -  írta akkor az Átlátszónak adott válaszában Németh Szilárd, a Felsőbbfokú Tanulmányok Intézetének kommunikációs vezetője.

Elég nyögvenyelősen indult be a  2014-ben a magyar államhoz került zsinagóga felújítása. 6 évet kellett várni arra, hogy a közbeszerzési értesítőben megjelenjen a “Kőszeg Zsinagóga és Rabbiházak helyreállítása” című kiírás. Ahogy arról korábban hírt adtunk már idén februárban aztán végre megjelent a kiírás, amit augusztus 11-én eredményesen le is zártak. 

Hárman pályáztak, a nyertes pedig a .V.M. Construction Fővállalkozó Kft. lett, 649 millió 745 ezer 697 forinttal.

Az épületeket két üzemben újítják fel. Az első ütemben a zsinagóga kerül renoválásra, ez 2021 augusztus-szeptembere körül készülhet el. Ezután kezdik meg a második ütemet, amikor is a rabbiházak kerülnek felújításra. Ez 2022 tavaszára fejeződhet be. 

 

Szólj hozzá!

Vidnyánszky emberét ejtőernyőztette volna a soproni színház igazgatói székébe a város fideszes polgármestere

Végül más feladatot kap Fülöp Péter. Az eset kísértetiesen emlékeztet Jordán Tamás ügyére.

A halhatatlan agyagkatonák és az ingyenes múzeumlátogatás a nyár finisében is várják az érdeklődőket Győrben

Augusztus 20-án ingyenesen látogathatók a Rómer Múzeum kiállításai, az Esterházy-palotában pedig kiemelt szakvezetést is tartanak a kínai agyagkatonák tárlatán.

A fehérjék jelentősége a női élet különböző szakaszaiban

A fehérjék olyan elengedhetetlen tápanyagok, amelyek biztosítják az emberi szervezet működését, az izomépítéstől kezdve az immunrendszer megerősítéséig.

‘gusztus 20, ‘kotmányunk ünnepe: így alakulnak a győri szolgáltatások és nyitvatartások a hosszú hétvégén

A boltok többsége bezár, a hulladékszállítás viszont változatlan marad - összegyűjtöttük az egészségügyi ügyeletekkel és a legfontosabb győri szolgáltatásokkal kapcsolatos tudnivalókat is.

Magyarország úgy válik egyre szárazabbá, hogy közben alig csökken az éves csapadék mennyisége

Az ország fele már most egy melegebb klímaövbe került, 2040 után pedig Magyarország kétharmadán a mainál szárazabb éghajlat lehet jellemző.

Elárverezik a sárvári kisposta épületét

54 millió 229 ezer forint a kikiáltási ára.

Természetes megoldások a mindennapi magabiztosságért

Egyre több férfi kutat megbízható megoldások után, amelyek támogatják a teljesítményüket a mindennapok során.

17 karneválozót kellett a hétvégén kórházba vinni Szombathelyen

Összesen 30 ember kellett ellátniuk a mentőknek.

Lesz mit meggyónni: templomok vörösréz ereszcsatornáit lopták el a Szigetközben

A három férfi közül ketten fiatalkorúak, az ügyészség javítóintézeti nevelést indítványozott velük szemben.

Mindössze három szabálysértés miatt kellett intézkedniük a rendőröknek a Savaria Karneválon

Egy, a lezárt területen bekövetkezett közlekedési balesetnél azért kellett helyszínelniük.

Előbb eljátszotta, hogy átutalta a pénzt, majd egyszerűen ellopta a sértett telefonját egy férfi Győrben

A vádlott még egy hamis jogosítvánnyal is megpróbálta meggyőzni az eladót, végül egy 290 ezer forint értékű telefont és fülhallgatót vitt el.

Dragomán Györgytől Varró Dánielig – új évaddal folytatódik a Kalamáris Győrben

Hat ismert alkotó érkezik a Győri Filharmonikus Zenekar irodalmi-zenei sorozatába, amely szeptemberben indul újra a Zichy-palotában.

Időtálló és praktikus megoldások fém kerti tárolók formájában

A fém kerti tárolók alapvetően átalakíthatják a kertünkben uralkodó rendetlenséget.

Magyar Péter jelenti: kritikus napok jönnek Paksnál, centiken múlhat az atomerőmű két turbinájának működése

Bárkákat süllyesztenek a Dunába, fenékküszöb épül, és a Ráckevei-Soroksári Duna-ágból is vizet engednek a folyóba – a miniszterelnök szerint a kedd és a szerda lesz a legnehezebb.

KÁNIKULA: augusztus végéig maradhatnak a hűsítőpontok Győrben, a szociális intézményekhez is jutott palackozott víz

Pintér Bence kezdeményezte az ideiglenes hűsítőpontok további működtetését, közben több mint 1300 palack vizet szállítottak ki a város szociális intézményeibe.