Fodor Roland szerint a győri városvezetés kommunista

Dömötör Gábor 2025-12-19 11:50:00
A bérlakás-rendszer kapcsán jutott erre a képviselő, aki független- és fideszes társaival leszavazta a jövedelmi plafon bevezetését.

Újra a közgyűlés napirendjére került a győri bérlakás-rendszer koncepciózus megreformálása. A benyújtott előterjesztés szerint Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester az önkormányzati bérlakásrendszer szabályainak módosítását kezdeményezte annak érdekében, hogy a város tulajdonában lévő lakások valóban azokhoz kerüljenek, akik rászorultságuk miatt más módon nem tudják megoldani a lakhatásukat. Az indoklás hangsúlyozza, hogy a bérlakás-gazdálkodás a szociális ellátórendszer egyik kulcseleme, ezért a meghosszabbítás feltételeit a valós igényekhez kell igazítani.

A tervezet lényege, amit Rosinger Tímea (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) képviselő ismertetett, hogy nem hosszabbítható meg a bérleti jogviszony azok esetében, akik jövedelmi vagy vagyoni helyzetük alapján már képesek lennének piaci alapon - akár vásárlással, akár bérléssel - megoldani a lakhatásukat. A módosítás egyértelműbbé és átláthatóbbá tenné a hosszabbítás feltételeit, valamint kizárja azokat, akik lakhatási célú ingatlan-tulajdonnal rendelkeznek, vagy jövedelmük meghaladja a rendeletben meghatározott határokat.

Az új szabályozás részletes jövedelmi küszöböket vezetne be, a bérleti jogviszony meghosszabbítása csak akkor volna lehetséges, ha az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori minimálbér bruttó összegének egyedül élők esetében 270, eltartott nélküli kéttagú háztartásnál 240, egyéb családoknál pedig 200 százalékát. A módosítás a 2026. január 1-je után lépne hatályba, és célja, hogy az önkormányzati bérlakások hosszú távon is a valóban rászoruló családok számára jelentsenek segítséget.

A rendeletmódosítás szerint nem hosszabbodna meg a lakásbérleti szerződése azoknak, akik egyedülállók esetében a bruttó minimálbér 270 százaléka, tehát a 2026-os várható minimálbérrel számolva 871 560 forint feletti nettó jövedelemmel rendelkeznek. Két tagú, eltartott nélküli család esetében a bruttó minimálbér 240 százaléka, vagyis 774 720 forint/fő feletti nettó jövedelem jelenti a határt. Egyéb esetben a bruttó minimálbér 200 százaléka, azaz 645 600 forint/fő feletti a nettó jövedelem.

Ez alapján egy háromfős család esetében 1 936 800 forint a nettó összjövedelmi határ, négyfős családnál 2 582 400 forint, míg öt fős családnál 3 228 000 forint a nettó összjövedelem felső küszöbe. Mindeközben a nettó mediánbér 397 400 forint.

Boncsarovszky Péter (Fidesz-KDNP) képviselő szerint a TSZV elvégezte a házi feladatot, de szerinte a számok nem stimmelnek, és a javaslat nem szól másról, mint egy politikai bosszúról, aminek az eredménye az, hogy ki fognak lakoltatni embereket, amire a fideszes politikusok nemet fognak mondani. Fodor Roland (Civilek Győrért) független képviselő egyenesen a kommunista időket vélte felfedezni a javaslatban, ami szerinte csúsztatásokkal és hazugságokkal van tele, és szerinte szakmailag sem megfelelő.

Fotó: Fidesz Győr Facebook-oldal

Hajtó Péter független képviselő nyugalomra intett, szerinte mind a két oldalnak van igazsága, és egy szakmai alapú párbeszéd elindítását javasolta, majd kérte, hogy a városvezetés ne támadásnak vegye az építő kritikát. Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) képviselő szerint a polgármester “3 500 család karácsonyfája alá szeretné betenni a kilakoltatás rémét” ami Pintér szerint szimpla hazugság. A fideszes politikus szerint a városvezetés a bérlők zsebében turkál, míg a polgármester azzal érvelt, hogy a jövedelmi határokat úgy alakították ki, hogy csak kevesen fogják elérni a plafont.

Antal Imre (Fidesz-KDNP) képviselő szerint az egész problémát az ő személye generálta, hiszen a bosszú ellene irányul, és jelezte, hogy érintettsége okán nem fog szavazni. A polgármester azt állította, hogy a fideszes képviselők riogatják az embereket karácsony előtt a kilakoltatással, és szerinte a lakásfelújítások tempója a Győr-Szol Zrt. felelőssége. Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester annak a véleményének adott hangot, hogy a városüzemeltető cégnek nem Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) frakcióvezető "kampányát kellene tolni a Fidesz+, bocsánat Győr+-on keresztül", nem Fodor Rolandnak kellene pénzt adni kommunikációs tanácsokért, hanem a lakásokat kellene felújítani.

Borkai Zsolt korábbi polgármester ugyan kétszer is a vita lezárását kérte, ám Boncsarovszky Péter ragaszkodott ahhoz, hogy a Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója, Sárkány Péter is szót kapjon a témában, aki elmondta, hogy az elhíresült 116 lakásból 16-ot már átadtak, 19-et napokon belül fognak, további 25 ingatlannak a felújítási pályáztatatása pedig folyamatban van. A vita végül a várt eredménnyel zárult, a fideszes- és a független képviselők nem támogatták a jövedelmi plafon bevezetését, amivel a polgármester szerint továbbra is a vagyonos bérlők oldalán állnak.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A hétvégén is borult, párás, ködös idő várható

6-8 fok közötti csúcsértékek várhatóak.

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban. 

Magyar Péter: Lázár János tűnjön el a közéletből, vagy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért leszlovákozta a TISZA felvidéki származású képviselőjelöltjét!

Liszt Ferenc szerinted magyar volt? Az aradi vértanúk? Mádl Ferenc elég magyar volt neked? - teszi fel a kérdést a pártelnök.

245 közadat-pert bukott el az állam az elmúlt 5 évben

Mit titkolnak az állami cégek, és leginkább: miért?

Szlovákiában akár 6 hónapos börtönbüntetés is kiszabható azokra, akik megkérdőjelezik a Beneš-dekrétumokat

Újabb lendületet vett a németek, és magyarok kollektív bűnösségét kimondó jogszabálycsomag.

Pezsgős évbúcsúztató a győri Esterházy-palotában

Ingyenes tárlatvezetéssel és koccintással zárul az év a város egyik legszebb kiállítóterében.

Rápli Róbert: A kormánynak a települések mellé kell állni, és nem sarcolni azokat

A TISZA szombathelyi képviselőjelöltje szerint a városi úthálózatokat csakis akkor lehet helyrehozni, ha helyben marad a település pénze.

3 tonna élelmiszert vont ki a forgalomból egy vadhús-feldolgozó üzemben a Nébih

A téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések újabb eredményeit tette közzé az Agrárminisztérium.

5 millió 500 ezer forintot kért kölcsön egy vasi férfi, amit esze ágában sem volt visszaadni

Már akkor tudta, hogy nem tudja visszafizetni, mikor átvette a pénzt.

Parkolási bírságból politikai hajcihő Győrben - Borsi Róbert teli tüdőből fújja a lufit

A vizsgálóbizottság elnöke már feljelentést emleget, miközben egy 15 600 forintos ügy miatt zárt ajtók mögött zajlik a „vizsgálat”.

Jótékonysági ételfőzés lesz pénteken a Győri Városháza előtt

Lelkes civilek főznek rászorulóknak, az ételosztás délelőtt zajlik a belvárosban.