„Szégyen” - Magyar Péter szerint a Fidesz az EP-ben is hátat fordított a felvidéki magyaroknak

Dömötör Gábor 2025-12-18 15:06:16
A TISZA szerint a kormánypárt inkább Orbán szövetségeseit védte, miközben a magyarellenes szlovák jogszabály ellen kellett volna fellépni.

2025-ben már joggal gondolhatta az ember, hogy a 80 éve született, vállaltan magyarellenes Beneš-dekrétumok már nem okoznak több kárt sem a hazai, sem a szlovák társadalomnak. Nem így lett. Szerkesztőségünk is megírta, hogy egy szlovák törvénymódosítás értelmében akár hat hónap börtön is járhat a Beneš-dekrétumok megkérdőjelezéséért, ami egy konkrét és fenyegető lépés a felvidéki magyarok ellen. 

Fotó: Magyar Péter Facebook

Magyar Péter, a TISZA Párt elnöke legfrissebb, éles hangú közleményében számolt be arról, hogy a épp a Fidesz európai parlamenti képviselői akadályozták meg, hogy az Európai Parlament kiálljon az új szlovák jogszabállyal szemben. A TISZA elnöke szerint miközben Orbán Viktor haverja, Robert Fico börtönnel fenyegeti a magyarokat”, addig a magyar miniszterelnök hallgat, pártja pedig aktívan közreműködik abban, hogy az ügy ne kerüljön az EP elé.

A közlemény szerint a TISZA EP-képviselői ugyanis azt javasolták, hogy az Európai Parlament vizsgálja meg a szlovákiai kisebbségi jogsértéseket és a jogállamisági gyakorlatot. A kezdeményezés mögé nemcsak a Néppárt, a szocialisták és a liberálisok álltak be, hanem - Magyar Péter szerint - „még Giorgia Meloni konzervatívjai is támogatták” a javaslatot, pedig utóbbira nehéz ráfogni, hogy nem szimpatizál Orbánnal. A cél az lett volna, hogy az uniós intézmények hivatalosan is foglalkozzanak a szlovákiai magyar kisebbséget érintő fenyegetésekkel.

Fotó: Euronews

A kiállást azonban - a TISZA állítása szerint - Orbán Viktor európai pártcsaládja, a Patrióták akadályozták meg. „A Fidesz arra kérte a patriótákat, hogy Robert Fico magyarellenes szlovák miniszterelnököt védjék meg, ne a magyar honfitársainkat” - fogalmazott Magyar Péter, aki azt állítja, hogy a kormánypárt egy eljárási trükkel érte el, hogy a kérdésről végül ne is szavazhasson az Európai Parlament.

A TISZA elnöke nem kertelt az értékelésnél: „SZÉGYEN!” - írta nagybetűkkel, hozzátéve, hogy szerinte a Fidesz ezúttal is a politikai szövetségeseit választotta a külhoni magyarok helyett. A közleményben hangsúlyosan jelenik meg az a vád, hogy a kormánypárt retorikájában rendszeresen hivatkozik a nemzetegyesítésre, a gyakorlatban azonban, amikor konkrét érdeksérelemről van szó, egész egyszerűen nem hajlandó konfliktust vállalni saját európai partnereivel.

Magyar Péter szerint a történtek világosan megmutatják, mennyit ér a Fidesz határon túli  magyarok iránti elkötelezettsége. „A TISZA továbbra is kiáll a külhoni magyar honfitársaink mellett, és nem hagyja őket kiszolgáltatni Viktor Orbán barátainak, legyen szó Ficóról vagy Simionról” - zárta közleményét. A párt szerint a felvidéki magyarok ügye nem belpolitikai hívószó, hanem egy olyan, fontos kérdés, amelyben az Európai Parlamentben is egyértelmű, nyilvános kiállásra lett volna szükség.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

A TISZA határon túl született politikusai nyílt levélben állnak ki a Lázár János által szlováknak nevezett Strompová Viktória és a külhoni magyarság mellett

A magyar nemzet nem születési hely kérdése, hanem közös nyelv, kultúra, sors és közös felelősség - írják.

Egy meccs után kiesett a darts vb-ről Kovács Patrik

Az egyetlen magyar induló sima 3-0-ás vereséget szenvedett.

Az intim élmények mögötti mozgatórugók

Gondolkodtál már azon, hogy valójában miért is szeretkezünk? Egy nemrégiben közölt kutatás új szempontokat hozott felszínre: arra utal, hogy az intimitáshoz kapcsolódó motivációink nagyban befolyásolják az aktus utáni elégedettséget.

Embert gázolt a vonat Győrben

A súlyos közlekedési baleset az Egressy Béni úti vasúti átjáróban történt. 

Győr környéki programok a hétvégére advent negyedik ünnepén

Élményfestés, slam poetry, karácsonyi brunch party és egy csomó program vár mindenkit a győri régióban. 

Magyar Péter: Lázár János tűnjön el a közéletből, vagy nyilvánosan kérjen bocsánatot, amiért leszlovákozta a TISZA felvidéki származású képviselőjelöltjét!

Liszt Ferenc szerinted magyar volt? Az aradi vértanúk? Mádl Ferenc elég magyar volt neked? - teszi fel a kérdést a pártelnök.

245 közadat-pert bukott el az állam az elmúlt 5 évben

Mit titkolnak az állami cégek, és leginkább: miért?

Szlovákiában akár 6 hónapos börtönbüntetés is kiszabható azokra, akik megkérdőjelezik a Beneš-dekrétumokat

Újabb lendületet vett a németek, és magyarok kollektív bűnösségét kimondó jogszabálycsomag.

Pezsgős évbúcsúztató a győri Esterházy-palotában

Ingyenes tárlatvezetéssel és koccintással zárul az év a város egyik legszebb kiállítóterében.

Rápli Róbert: A kormánynak a települések mellé kell állni, és nem sarcolni azokat

A TISZA szombathelyi képviselőjelöltje szerint a városi úthálózatokat csakis akkor lehet helyrehozni, ha helyben marad a település pénze.

3 tonna élelmiszert vont ki a forgalomból egy vadhús-feldolgozó üzemben a Nébih

A téli szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzések újabb eredményeit tette közzé az Agrárminisztérium.

5 millió 500 ezer forintot kért kölcsön egy vasi férfi, amit esze ágában sem volt visszaadni

Már akkor tudta, hogy nem tudja visszafizetni, mikor átvette a pénzt.

Parkolási bírságból politikai hajcihő Győrben - Borsi Róbert teli tüdőből fújja a lufit

A vizsgálóbizottság elnöke már feljelentést emleget, miközben egy 15 600 forintos ügy miatt zárt ajtók mögött zajlik a „vizsgálat”.

Jótékonysági ételfőzés lesz pénteken a Győri Városháza előtt

Lelkes civilek főznek rászorulóknak, az ételosztás délelőtt zajlik a belvárosban.

December 20-án lezárul a sárga kukák kiosztása a GYHG térségében

A vidéki településeken befejeződik az otthoni csomagolóanyag-gyűjtéshez szükséges edények átadása.

Megvannak Kolossváry Balázs utódai a Győr Plusznál

Egyszerre ketten kellenek, hogy betöltsék a volt vezérigazgató hagyta űrt.

Édeshármas: hogyan válasszunk harmadik szereplőt?

Az édeshármas lehetősége felizzíthatja a mindennapok szürkeségét, és sokak fantáziáját megmozgatja. De hogyan is döntsük el, hogy ki legyen a harmadik személy?