Elavult szabályok miatt épülhet több, mint 30 lakásos társasház Ménfőcsanakon, a Győzelem utcában

Dömötör Gábor 2025-10-14 18:02:00
Laczkovits-Takács Tímea - némi spéttel - most mentené, ami menthető.

Ahogy arról korábban az Ugytudjuk.hu elsőként számolt be, Győr-Ménfőcsanakon hónapok óta forrnak az indulatok a Győzelem utca 20. szám alatti építési telek tervei miatt. Szeptemberben még csak a bontási munkák és a pletykák jelezték, hogy a családi házas övezetbe nagyszabású társasház épülhet, de már ez is komoly tiltakozást váltott ki a környéken élőkből. 

Fotó: Dömötör Gábor

A lakók nemcsak az utcakép radikális megváltozásától, hanem a forgalmi, parkolási és környezeti terhelés növekedésétől is joggal tartanak. Ráadásul egy ilyen beruházás akár - egy nem túl jó - precedenst is teremthet, ami után nehéz lesz más, hasonló építkezésekre nemet mondani, és a környéken bizony nem egy hasonló “veszélyeztetett” telek található. 

Mostanra az is biztossá vált, hogy a projekt valós, hiszen a napokban Lackovits-Takács Tímea (Fidesz-KDNP) a városrész helyi képviselője - akit szerkesztőségünk hiába keresett az ügy kipattanásakor - bejelentette, hogy az Országos Tervtanács elé került a beruházás, amely a korábban emlegetett 20 helyett már több mint 30 lakásos társasházról szól. Ezzel a beruházás léptéke messze meghaladja a környék falusias, kertvárosias jellegét, amelyhez a helyiek ragaszkodnak, ragaszkodnának. 

A helyzet pikantériája, hogy jogi szempontból nem biztos, hogy a Tervtanács meg tudja akadályozni a projektet. A Győzelem utca és környéke ugyanis településközponti vegyes besorolású terület, ami papíron lehetővé teszi a sűrűbb beépítést és a többszintes társasházakat is. A valóságban ez azonban nem illeszkedik a városrész karakteréhez, hiszen a terület továbbra is falusias, kertvárosias beépítésű, és egy ilyen volumenű beruházás teljesen idegen testként hatna a környezetben.

Ennek az egyedi besorolásnak történelmi okai vannak, a döntést még a hetvenes-nyolcvanas években hozták meg, amikor Csanakon a posta, az iskola és az óvoda jelenléte miatt településközponti funkciókat láttak el a környéken. Az akkori állapotok mellett teljesen logikusnak tűnt, hogy a településnek legyen egy pezsgőbb, “központibb” része, de a mára kialakult valóság mellett már egy teljesen elavult szemléletet tükröz. A lakosság száma így is jelentősen megnőtt, az infrastruktúra viszont közel sem fejlődött ehhez mérten, a szabályozás viszont változatlan maradt, ezzel megágyazva az ilyen vitás beruházásoknak.

A képviselő most a lakosság véleményét kéri, és ígéretet tett arra, hogy az ő érdekeiket képviseli majd, kérdés persze, hogy mennyi ráhatása lehet még az adott ügyre a jelenlegi szakaszban. Ugyanakkor az is tény, ha a beépítési szabályokat évekkel korábban átgondolják és módosítják, vagy minimum modernizálják, akkor most nem kellene tűzoltásként kezelni a helyzetet. A politikai felelősség tehát nem (csak) a Tervtanácsnál vagy az építtetőnél, hanem helyben, a szabályozás elmaradásában (is) keresendő.

Fotó: Dömötör Gábor

A 2021-ben, a Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) korábbi polgármester által hozott változtatási tilalom a szóban forgó telket is érintette, ám a Kúria által elkaszált építési stop után, a csanaki ingatlan is visszakerült a szürke zónába, amit momentán sem lenyelni, sem kiköpni nem tud a rendszer. A Győzelem utca ügye így nem csupán egyetlen társasházról szól. Ez egy szimbolikus történet arról, hogyan csúszik ki a helyi közösségek kezéből a kontroll, ha a településszerkezeti döntéseket évtizedekig nem vizsgálják felül. Most a lakosság és a városvezetés egyszerre próbál fékezni, miközben a folyamat már elindult, és könnyen lehet, hogy jogilag kevés eszköz maradt a beruházás megakadályozására. 

Update: az ügy jelenlegi állapotának lábjegyzeteként megosztjuk azt a szerkesztőségünkhöz eljutott információt, hogy a Országos Tervtanács által folytatott konzultációs eljárás szerint feszültséget keltő, és túlzó a beruházás, melyet újra kell gondolni. Ez talán reményt adhat a helyieknek, ugyanakkor jó lenne, ha valaki megteremtené egy valós lakossági és szakmai konzultáció lehetőségét, mert Győr-Ménfőcsanak megérdemelné, hogy egy olyan, a mai kor szellemének megfelelő rendezési terve legyen, ami a hagyományokat is meg tudja őrizni egyben.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Tragikus hirtelenséggel elhunyt Gombás Endre

Szombathely egykori önkormányzati képviselője 73 éves volt.

47 ezer ember hal meg évente elkerülhető halálokok miatt - a TISZA ajkai jelöltje szerint ez az igaz veszély 

Balatincz Péter súlyos orvos- és eszközhiányról beszélt: osztályok működése, műtétek és alapvető ellátások is veszélybe kerülhetnek a szakemberhiány miatt.

Olcsó benzin, drágább jövő? - az árstop a klímacélok ellen dolgozik

A mesterségesen lenyomott üzemanyagárak rövid távon könnyebbséget hozhatnak, de hosszú távon tovább mélyítik Magyarország fosszilis függőségét.

Letartóztatásba kerülhet a férfi, aki tegnap megölte a feleségét Győrben

Előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntettével gyanúsítják. 

Egyelőre nem nagyon értjük, hol fog majd elférni a tömeg a szombathelyi Savaria téren Orbán Viktor beszéde alatt

A tér végében a Fő térrel szemben állítják fel a színpadon. Megannyi kis sátort zsúfoltak be a területre.

12 oldalas érvelési kisokost juttat el a Fidesz a szavazóinak, hogy egy közéleti vitában teljes mellszélességgel tudják képviselni a kormány álláspontját

Egészségügy, oktatás, infláció, mélyszegénység, korrupció, jogállamiság, energiapolitika, utak állapota, kegyelmi ügy. Mindenre van magyarázat.

Meglepetés! Jah, nem. A Fidesz-frakció nem megy el a mai győri rendkívüli közgyűlésre

Boncsarovszky Péter fideszes frakcióvezető-helyettes egy csomó olyan dolgot vizsgáltatna meg a testülettel, ami nem a testület hatásköre.

Gyűlölködöm, tehát vagyok?

Egy győri plakát őszintébben beszél a magyar közéletről, mint az összes politikai kampány együttvéve.

NMHH: újra törvényt sértett a "Balázsék" egyik adása

A hatóság szerint ezúttal az idősebb nők emberi méltóságát sértették meg.

Malac arcúra retusált emberek képével kampányol Deutsch Tamás

Nem ez az első fiaskó az idei Fidesz-kampányban, de ezt még mi sem láttuk jönni. 

A közgyűlés határoztára van szükség ahhoz, hogy a polgármester a kérdéseit hivatalos formában is feltehesse a győri rendőrség vezetésének

Ezért hívott össze rendkívüli ülést Pintér Bence - az Orbán-beszéd közben történt atrocitások tisztázása a cél. 

Dunaújvárosban is visszalépett a DK országgyűlési képviselőjelöltje

Szabó Zsolt a város alpolgármestereként ismert politikus a kerületben, mégis visszalépett.

Rendőrség: A választási gyűlések rendjének fenntartása a szervező felelőssége

Közleményt adott ki a testület az elmúlt napok eseményei után.

Magyar Péter: aki nem a lakcímén voksolna, annak április 2-án 16 óráig lépnie kell!

Fontos határidőre figyelmeztet a TISZA Párt: csütörtök délutánig lehet átjelentkezni a szavazáshoz.

Idén nyáron végre felújítják a Hecsei úti felüljárót Győrben

A város egyik legfontosabb közlekedési útvonalán júniustól indulnak a munkák, időszakos lezárásokra is készülni kell.