A magyar űrprogram újabb hatalmas mérföldkőhöz érkezett, Kapu Tibor, második magyar űrhajósunk, ma tért vissza a Földre az Axiom–4 küldetésről, amelyen a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) dolgozott. 45 évnyi űrmisszió-szünet után 1980 után ez volt az első alkalom, hogy magyar asztronauta szolgált az ISS fedélzetén. A visszatérés, a terveknek megfelelően magyar idő szerint július 15-én, délelőtt 11:30–11:31 körül – a Csendes-óceánban landolással zárul Kalifornia partjainál.
A küldetés olyan tudományos sikereket hozott, melyekre méltán lehetünk büszkék. A csapat közel két hétig, 460 km magasan tartózkodott, és több mint 60 nemzetközi kísérletet végzett el, ezek közül legalább 25 magyar kutatókhoz vagy cégekhez kötődik. Kapu Tibor személyesen is részt vett az űrkutatásban, több magyarországi iskolával tartott élő beszélgetést az űrből, ezzel milliókhoz juttatva el személyes élményeit és a tudományos munkát.
A visszatérés utolsó óráiban Kapu Tibor megható búcsúbeszédet mondott az ISS-en. Elmondta, hogy “rengeteg munka, rengeteg tudomány, rengeteg ötlet, rengeteg kitartás” vezetett a küldetés sikeréhez, majd büszkén jelentette:
“Magyarország az elmúlt hetekben visszakerült a világűr térképére, és higgyétek el, ez innen fentről nagyon jól látszik.”
A kijelentés egyszerre szakmai és érzelmi üzenet: a világűrből nézve a nemzet büszkesége és összetartása kézzelfoghatóvá vált. A beszéd végén pedig magyarul zárta:
“Úgyhogy ezúttal most hazamegyünk, és megígérem, hogy elmesélek mindent, ami itt az elmúlt három hétben történt. Odahaza találkozunk.”
Ez nem csupán technikai bravúr, Kapu Tibor sikeres missziója bizonyítja, hogy a magyar kutatás helyet kaphat az űrkutatás élvonalában. A következő napok a földi akklimatizációról, a rehabilitációról, majd a tapasztalatok itthoni bemutatásáról szólnak, de az már most nyilvánvaló, hogy ez az űrrepülés mély nyomot hagyott a nemzet emlékezetében, és új reményt adhat a jövő generációinak.