„A Fidesz nem a háborútól fél. A Fidesz a magyar emberektől fél.” – Tordai Bence szerint rendeleti kormányzással akarják átmenteni a hatalmat

Dömötör Gábor 2025-10-10 16:41:32
A veszélyhelyzeti jogrend újabb meghosszabbításával a kormánypárt egy választási vereség után is megőrizheti a kontrollt. 

Tordai Bence Buda zöld, független országgyűlési képviselője, legújabb Facebook-bejegyzésében élesen bírálta a kormánypártok újabb lépését, amely a háborús veszélyhelyzet meghosszabbításáról szólt. Mint írta: „Október 1-jén a kormánypártok – személyesen Semjén Zsolt – újabb törvényjavaslatot nyújtottak be a háborús veszélyhelyzet meghosszabbítására. A cél: fenntartani a rendeleti kormányzást.” A politikus szerint ezzel a lépéssel a Fidesz továbbra is kikerülné a parlamentális kontrollt, és gyakorlatilag rendeletekkel kormányozhatna még a választások után is, függetlenül annak eredményétől.

A posztban Tordai rámutatott, hogy az intézkedést formálisan a háború következményeivel és hatásaival indokolták, de szerinte ez csak ürügy. „De hihetünk annak, hogy a kormány kizárólag a közjó érdekében hosszabbítgatja immár hetedszer ezt az állapotot? Aligha.” Mint írja, a kabinet még a hosszabbítás technikai részét sem tudta zökkenőmentesen megoldani, rendkívüli parlamenti ülésre volt szükség a jogfolytonosság biztosításához.

A veszélyhelyzet jogi keretei szerint kizárólag közvetlen fenyegetés esetén (lenne) alkalmazható, de Tordai szerint a kormány ezen a semmiségen régen túllpett. Írásában a politikus példaként idézte: „A pedagógusok kirúgását a polgári engedetlenségi akciók miatt – vagyis mert kiálltak az oktatás jövőjéért – a veszélyhelyzetre hivatkozva rendelték el.” Egy másik példa szerinte a 2022-es augusztus 20-i tűzijáték utáni intézkedés volt, amikor „a kormány rendelettel biztosította magának a közterek ingyenes használatát, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozva. Röhej.”

A politikus szerint ezzel a kormány súlyosan visszaélt és visszaél a rendkívüli jogrenddel. „Ha bármilyen helyzetre rá lehet húzni a ‘veszélyhelyzet’ fogalmát, akkor a jogállam alapvető egyensúlyi rendszere borul fel.” Úgy véli, a parlament és a törvényhozás kiiktatásával megszűnik az érdemi demokratikus kontroll, és a kormány gyakorlatilag korlátlan hatalomhoz jutott. 

Tordai szerint a lépés mögött nem a védekezés, hanem a félelem áll: „a kormánypárt joggal tart attól, hogy a magyar emberek belefáradtak a hazugságokba, az inkompetens kormányzásba, az uszításba, és 2026-ban leváltják őket. Ezért akarják 2026. május közepéig meghosszabbítani a veszélyhelyzetet.” Mint fogalmaz, ezzel a Fidesz lehetőséget teremtene arra, hogy a választás után, de még az új kormány beiktatása előtt átírja a törvényeket. (Valami nagyon hasonló történt Győrben 2024. októberében a hírhedt “bosszú-SZMSZ” kapcsán. A szerk.)

A poszt végén a politikus egyértelműen fogalmazott: „a nép ítéletét nem lehet rendeletekkel kijátszani!” majd hozzátette: „A Fidesz nem a háborútól fél. A Fidesz a magyar emberektől fél. A szavazóktól, akik jövő áprilisban majd azt mondják: elég volt. És amikor ez bekövetkezik, nem lesz rendelet, amely megmentheti Orbánékat.” Szerinte a rendeleti kormányzás hetedszeri meghosszabbítása nem jogi, hanem politikai manőver, melynek egyetlen célja a hatalom átmentése. Hogy a kétharmaddal kormányzó Fidesz-KDNP ellenében milyen esélye van Tordai Bence módosító javaslatának, arra pedig van egy tippünk, de hátha tévedünk. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Egy napra mesebeli filmstúdióvá változik az Aranypart – jön a Győri Gyermek Piknik

Koncertek, bábszínház, játékparkok, kézműves foglalkozások és rengeteg családi program várja a gyerekeket május 31-én az Aranypart II.-n.

Koncertek, futás, helytörténeti séta és retro buli – ingyenes programokkal telik meg Győr pünkösdkor

Május 22. és 25. között szakmai konferenciák, családi programok, sportesemények, koncertek és közösségi rendezvények várják az érdeklődőket Győr több pontján.

Hamis márkák a pápai piacon: több száz kamu parfümöt és ruhát foglalt le a NAV

Hugo Boss, Chanel, Louis Vuitton, Nike és Adidas feliratú termékeket kínált egy árus, a pénzügyőrök az otthonában is találtak hamis termékeket.

Pünkösdkor sem marad el a szemétszállítás Győrben

A GYHG az ünnepnapokon is a megszokott rendben viszi el a hulladékot, de a hulladékudvarok és az ügyfélszolgálat zárva lesznek.

Tarvágások, erdőtüzek, klímaváltozás: új erdő-politikát sürgetnek Magyarországon a szakemberek

Már nem lehet kizárólag fakitermelési szempontból gondolkodni a magyar erdőkről.

„A dolgozók mennek, a vezető marad?” – belső információk szerint Holló Bernadett megtarthatja vezető állását és fizetését az éppen megszűnő Győr+-nál

Miközben a médiacég a hullámsírba merül, a frissen kinevezett vezető átevezhet egy új céges struktúrába. 

Új kerékpárút épülhet a Nagy Imre úton Győrben

A Vasvári Pál utca és a Szauter utca közötti szakaszon fejlesztené tovább a városi kerékpáros hálózatot a helyi önkormányzat.

Lázár Szombathelynek is elengedte a Volán tartozás jó részét

Összesen négy önkormányzat volt érintett a leköszönő miniszter gesztusában.

„Pár napig halkabb, aztán minden megy tovább” – évek óta küzd egy győri család a szeszgyár zajával

A Tátika utcában élők szerint a Győri Szeszipari Zrt. működése rendszeresen túllépi az éjszakai zajhatár-értéket, a hatóság viszont rendre azt állapítja meg, hogy minden szabályos.

Május végén újraindul a vasúti forgalom Veszprém és Ajka között

Hónapokig tartó helyreállítás után május 30-tól újra közvetlen kapcsolat lesz Budapest, Veszprém, Ajka, Szombathely és Zalaegerszeg között. 

Ukrán gyerekrajzokból nyílik megrendítő kiállítás a győri Rómer Házban

A háború legkisebb áldozatainak történeteit mutatja be a tárlat.

“Ne aláírásokat gyűjtsenek, hanem gyereket szüljenek.”

Megszólalt V. Németh Zsolt a gersekaráti iskola kapcsán.

Hamarosan az Oxygen Music szól a Győr+ Rádió helyett a 100.1 MHz-es frekvencián

A frekvencia tulajdonos Oxygen Media már beadta a váltáshoz szükséges papírokat a Média Hatósághoz.

4 százalékkal kellett túlárazni a kivitelezőknek a Győr-Szollal kötött szerződéseket, amit aztán vissza kellett adni a cégnek 

Tegnapi cikkünkre reagálva, most névvel vállalta állításait egy volt társasházkezelő hozzátartozója, aki túlárazott munkákról és furcsa lomtalanításokról mesélt lapunknak.

A Győr-Szol Zrt. igazgatósága a Győr Plusz médiumok megszüntetése mellett döntött

A médiacég közleményben tudatta, hogy a megszűnés tényét.

A szombathelyi Dobó SE elnöke arra kérte a TISZÁ-ra szavazókat, hogy töröljék őt az ismerősei közül

Miközben a klub szövetségi alelnöke a TISZA-kormány alatt próbálja megújítani a magyar atlétika belső viszonyait. Furcsa együttállás ez.

Visszahívták a gyanús sárvári foglalkoztatásban érintett Lágler Pétert a Sportfólió Kft. felügyelőbizottságából

Gagyi Levente kikerült a Fürdő FEB-jéből, Klimits István lett a Humán Erőforrás Bizottság elnöke. Sárváron újraosztották a bizottsági és felügyelőbizottsági helyeket.