Közel másfél milliárd forint hitele van a Győr Projekt Kft-nek

Dömötör Gábor 2025-06-10 17:32:15
A cég 2024-es beszámolójában vannak izgalmas adatok.

Érdekes képződmény a folyók városában a Győr Projekt Kft. Az közismert, hogy a cég, a XIV. Nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál sportlétesítményeinek és a hozzájuk tartozó infrastruktúra kialakításának, és fejlesztésének céljából jött létre. A győri köztudatban pedig leginkább a rendezvények és fesztiválok szervezőjeként és lebonyolítójaként van jelen.

A cég honlapján sorjáznak a komolyabbnál-komolyabb feladatkörök, úgy is, mint a ‘Projektmenedzseri feladatok’, ‘Ingatlanfejlesztés’, ‘Beruházás bonyolítás’, ‘Létesítménygazdálkodás’ és az ‘Idegenforgalom, turisztika’. A weboldal füleire azonban hiába kattint a látogató, hogy a feladatkörök aktualitásai között szemezgessen, a felületeken semmilyen információ nem érhető el. 

Győr Projekt: kinek, minek, mennyiért? 

Az jól látszik, hogy a cég fő profilja a város vezető sport - és közösségi komplexumainak üzemeltetése, mint például az Audi Aréna Győr, az Aqua Sportközpont, vagy épp az Olimpiai Sportpark

A Győr Projekt Kft. fő bevételi forrása az a több, mint 1 milliárd 738 millió forint, amit a győri önkormányzattól kap a cég, ez közel a felét, egészen pontosan 46%-át adja a büdzsének. Érdekes tény, hogy 2024-ben a várostól kapott összeg és az egyéb bevételek sem bizonyultak elegendőnek, a Győr Projekt 2024 év végén ugyanis egy 300 millió forintos gyors segélyre szorult, amit már Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) városvezetése mellett kaptak meg decemberben. 

A nagyjából 3 milliárd 700 milliós bevétel másik lába, több, mint 1 milliárd forint, javarészt a létesítmények használatából fakadó bérleti és egyéb díjakból jött össze, de beesett még fejlesztési támogatásból közel 544 millió, jegybevételből 172 millió, és állandó bevételi forrás még az Auditól évente kapott 50 millió forint is. Pályázatok terén nem prosperál a cég, mindösszesen 29 millió forintot sikerült ilyen formában szerezni, miközben az eladott merchandise termékekből is alig 42 millió jött be, ami a költségvetésük mindössze 1%-a. 

A cég beszámolójában fő tevékenységként ingatlanfejlesztés szerepel, ezt minden évben más és más helyrajzi számon lévő ingatlanon végzik, de az ezekről szóló, esetleges fejlesztések részleteire nem térnek ki az iratok. Arra viszont igen, hogy a Győr Projekt Kft. a 2022-es és ‘24-es pénzügyi éveinek vége felé, értékegyeztetést hajtott végre a tulajdonában lévő ingatlanok és telkek tekintetében, és a változó piaci viszonyoknak megfelelően értéknövekedést realizált. 

“2022. év novemberében a meglévő ingatlanok és telek értékét piaci értékre helyesbítettük. 2024.év decemberében is megtörtént a tárgyi eszközök piaci értéken történő értékelése, ebből kifolyólag az értékhelyesbítés összegével azonos összeg, 31 millió 875 ezer Ft került kimutatásra értékelési tartalékként.” - áll a beszámolóban, ez valójában nem más csak mérleg kompenzáció. 

Csurran-cseppen

Kiadások és mínuszok terén sajnos nem túl rózsás a helyzet:

a Győr Projekt Kft-nek 2024-ben kerekítve, 1 milliárd, 455 millió forintnyi rövid lejáratú kölcsöne volt. Ebből hitelként 700 millió forintot tart nyilván, és van egy közel ugyanilyen nagyságú, 679 milliós tétel, ami szállítói kötelezettségként tüntettek fel a mínuszos oldalon. 

A beszámolóból kiderül, hogy üzemeltetni nem olcsó a céget, hiszen ez 1 milliárd 350 milliót emésztett fel tavaly. Az mondjuk már inkább egy érdekes adalék, hogy ennek az összegnek közel 50%-a ment el "más vállalkozóval végzett javításra, karbantartásra, vagyonvédelemre, takarítás-kártevőirtásra" a táblázatok szerint.

A Győr Projekt Kft. szerződött partnerének lenni nem rossz pozíció. A Vill-Kor Plusz Kft. például 2024 júniusában kötött 2 évre szóló keretszerződést, "elektromos rendszerek és eszközök karbantartására, valamint hibajavítási feladatok elhárítására", 350 millió forint értékben. De az Audi Aréna takarítása is elvisz 4,5-5 milliót havonta, és a jelenlegi igazságügyi miniszter Tuzson Bence korábbi cége, az akkori nevén Biczi és Tuzson Ügyvédi Iroda is ki tudott számlázni a Győr Projektnek 10 és fél milliót még a hőskorban, 2013-ban, közbeszerzési pályázatban végzett munkára hivatkozva.

Bérek, csontvázak, Fidesz 

A 2024-es év adatait böngészve úgy tűnik, hogy dolgozni sem rossz a cégnél, hiszen 620 millió forintot költöttek munkabérre, ami cirka 130 millióval haladja meg az előző évi bérkiadást, miközben a dolgozók száma maradt 79-80 fő.

A Győr Projekt Kft. jegyzett tőkéje nagyjából változatlan volt az elmúlt évek alatt, mint, ahogy az eszköz állományában sincsenek extra kilengések. Üzleti tevékenységéből származó bevétele a nagyjából a felére, 90 millió forintra zsugorodott az előző évi adathoz képest, ezzel együtt 2024-ben, 25 millió 400 ezer forintos adózott nyereséggel zárt a cég. Papíron.

Ha a Győr Projekt Kft-ről van szó, nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy tavaly év végén a fideszes többségű közgyűlés leváltotta, az addig mindenki által elfogadott, Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) ex-polgármester által delegált, Nagy Gergely Lászlót, mert "hirtelen" több száz milliós mínuszokról kezdtek beszélni a cég kapcsán. A többségi frakció végül erőből, Szombati-Serfőző Esztert ültette a cég élére - ami ezért még kiköhögött 16 milliónyi végkielégítést a leköszönő direktornak - és, mint korábban írtuk, 300 milliót még utalt gyorsan a város, hogy az év végén zavartalan legyen a működés. 

Így festenek tehát a Győr Projekt Kft. tavalyi számai, kíváncsian várjuk, hogy a korábban csontvázakat, és 1 milliárdos mínuszt emlegető, szintén Fidesz közeli “Szombati-Serfőző vezetés’ hogyan muzsikál 2025-ben.

Címlapon: Szobati-Serfőző Eszter, a Győr Projekt Kft. ügyvezetője. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

5 jel, hogy a vállalkozásod kinőtte a régi működési rutint

Vannak pillanatok, amikor egyértelművé válik, hogy a régi módszerek már nem tartanak lépést a vállalkozásod növekedésével.

Távozott a Vas Népe, a Kisalföld, és a KEMMA összevont divízió főszerkesztője

A továbbiakban Pásztor Zoltán megbízott főszerkesztőként irányítja a szakmai munkát.

A lakás komfortja sokszor egyetlen rossz döntésen múlik

Egy otthon kényelmét könnyű természetesnek venni egészen addig, amíg valami nem működik úgy, ahogy kellene.

Felolvasólánccal és ingyen elvihető könyvekkel ünneplik az Olvasás Világnapját Győrben

Szeptember 8-án a Honvéd Ligetben várja programokkal a győrieket a Dr. Kovács Pál Könyvtár és Közösségi Tér.

Locsolással kezelték a felbontott azbesztes zúzalékot Bükön

Megkaptuk a 25 tonna szennyezett kőzet felszedésének protokollját.

Női seriff lesz a városban: megválasztotta az Országgyűlés Unger Annát a vagyonvisszaszerzési hivatal élére

137 képviselő támogatta az NVVH új elnökét - a hivatal szeptember 1-jén kezdi meg működését.

Ismét nem működik a röntgengép Sárváron 

Celldömölkre kell utazniuk a betegeknek.

Az önálló varrógépkezelés művészete: tanfolyamok, amik segíthetnek

Sokan álmodoztak már arról, milyen lenne önállóan kezelni a varrógépet és saját ruhadarabokat alkotni.

Gyere! Mutatjuk, mit csinálj Győrben a nyár utolsó hétvégéjén!

Zajlanak a bornapok, de rengeteg minden mást is kínál a város. 

Jó hír a győrieknek: szeptember 1-jén újra megnyitják a Zrínyi utat, és a buszok is visszatérnek eredeti útvonalukra

Az iskolakezdésre befejezik a legfontosabb munkákat, a járdák helyreállítása azonban még szeptember első felében is folytatódik.

Diószegi Judit: A jogerős ítélet előtt is van lehetőség kényszerintézkedések alkalmazására

A TISZA Párt győri országgyűlési képviselője szerint félreértésre adhat okot az NVVH elnökjelöltjének meghallgatásán elhangzott kijelentés a jogerős ítéletekről.

DÖNTÉS - Leaszfaltozza az azbeszttel szennyezett utakat a szombathelyi önkormányzat!

Jövő hét hétfőn rendkívüli testületi ülésen engedhetnek zöld utat a képviselők Nemény polgármester akaratának.

Jelentős változások jönnek Győr vasúti közlekedésében: több vonat helyett pótlóbusz közlekedik hamarosan

Szeptember 11. és 22. között pályakarbantartás miatt vágányzári menetrend lép életbe, az utazóknak hosszabb menetidővel is számolniuk kell.

Győriek figyelem: szombaton ismét a Tarcsay utcába költözik a Dunakapu téri piac

A Győri Bornapok miatt egy napra visszatér korábbi helyére a sokadalom, a Tarcsay parkolóban pedig már péntek estétől változik a forgalmi rend.

Borítékolható einstand: állami kézbe kerül az MCC, a Batthyány Lajos Alapítvány és Áder János Kék Bolygója

Augusztus 31-től megszűnik a három szervezet különleges vagyonkezelői státusza, feladataikat és vagyonukat az állam veszi át – jelentette be Magyar Péter.

Jelentett a KSH: 754 700 forint volt a bruttó átlagkereset júniusban

A nettó átlagkereset 529 700 forintot tett ki, a medián ugyanakkor ennél jóval alacsonyabb, nettó 438 ezer forint volt.

Iskolafelújítások Győrben: idén 19 intézményben végeznek munkákat önkormányzati forrásból

Az állami fenntartású iskolák karbantartására 39 pályázat érkezett közel 123 millió forint értékben, ezek közül 19-et tudott támogatni a város.

Mi is az a központi hővisszanyerős szellőztetés?

A modern technológia már az otthonok légcseréjében is kulcsszerepet játszik.