Kósa Roland szerint hiába állítja a Fidesz, nem volt időhúzás a győri ‘fűnyírás-sagában’

Dömötör Gábor 2025-05-23 08:14:59
Együtt kellett volna működni, és nem a fűnyírókkal parádézni.

Ha valaki azt hitte, hogy a győri közterületi fűnyírással kapcsolatban már mindent látott és hallott, az bizony nagyon téved. Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester áprilisban arról tájékoztatott, hogy a korábbi évek Dézsi-gyakorlatával szemben 2025-től közbeszerzési pályázatot kell kiírnia a Győr-Szol Zrt-nek, ami meg is történt. Egy ilyen folyamat nyilván időbe telik, és nem segítette a győri fűhelyzetet az sem, hogy Győrnek extrém későn, február 27-én lett érvényes költségvetése, és a városi cégek üzleti terveit csak ezután lehetett elfogadni. 

Az idei tavasz fura időjárása sem volt partner, a szokásosnál hamarabb nőtt meg vágás magasságra a fű, és a Győr-Szol első körben csak a saját foglalkoztatású munkaerőre támaszkodva kezdhette meg a munkát. Első körben még a városvezetés és a Győr-Szol elnök vezérigazgatója Sárkány Péter is üdvözölte az új, átláthatóbb és transzparens közbeszerzési gyakorlatot, kölcsönösen türelmet kértek a város lakóitól, aztán egyszer csak kitört a 'fű-botrány' Győrben. 

Nem kannabisz, de az sem okozott volna nagyobb kalamajkát

A Fekete Dávid vezette Fidesz-KDNP frakció feltette a régi lemezt, és számon kérte a polgármesteren és csapatán, hogy azért magas a fű, mert ők nem dolgoznak. Sárkány Péter is tett egy nyilatkozatot, amiben a városvezetés késlekedésével (is) indokolta az áldatlan állapotot: 

Sajnos, annak ellenére, hogy a költségvetést 2025. február 27-én elfogadták, a győri Önkormányzat által a pénzügyi megállapodás megkötésére a Győr-Szol Zrt.-nek közel egy hónapot indokolatlanul várnia kellett.” - írta április 28-án a Facebookon a Győr-Szol első embere. 

Aztán innentől a 'fű-vonaton' nem volt fék. A többségi frakció hős harcosai fűkaszát és fűnyírót ragadtak, Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) képviselő pedig egy traktor nyergébe pattant, és szürreális performanszként lenyírták a füvet egy kisebb területen a marcalvárosi Kiserdőben, ami köztudottan Pintér Bence egyik totemállata. (Direkt képzavar. A szerk.)

Szerkesztőségünk hosszú cikkben dolgozta fel a témát, Borsi Róbert pedig egy kommentben nemtetszésének adott hangot: “Szeretném mindenki számára világossá tenni, hogy ez a cikk nem egy objektív tájékoztatás, hanem vélemény cikk. Mégpedig a szerkesztőé. Tényszerű tévedésekkel, amit aztán nem is kívánt részletezni.” - írta a képviselő. 

Felelős újságírói magatartást gyakorolva természetesen a szerkesztő próbál minél több forrásból tájékozódni. A Fidesz frakció sosem tart igényt a jelenlétünkre nyilvános eseményeiken, sosem küld nekünk meghívót a sajtótájékoztatóira (Bár egyszer Borsi Róbert képviselő tett arra ígéretet, hogy a frakció elé viszi ezt a kérdést, de valószínűleg nem járt sikerrel.) ezért marad a Facebook, és az egyéb platformok, mint tájékozódási lehetőség. 

Ide kapcsolódik, hogy Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester hosszú posztban írta le a költségvetés elfogadása utáni eseményeket, amik segíthetnek tisztázni, hogy miért lett ennyire bonyolult ügy Győrben egy közfeladat ellátásából. Az alpolgármester által közzéadott adatok egyébként megegyeznek azokkal, amiket korábbi cikkünkben írtunk. Amiről Borsi azt állította, hogy tényszerű tévedéseket tartalmaz.

“Február 27-én elfogadtuk a költségvetést melyben az előző évekkel ellentétben, ahol alig 1 milliárd forintot fordítottak városüzemeltetésre, idén a Győr-Szol által kért teljes összeget, több mint 3 milliárd forintot javasoltunk és szavaztunk meg a Fidesszel együtt.

Az összeg mögé viszont kell egy szakmai terv a Győr-Szol részéről, hiszen e-nélkül nem tudjuk mire fordítaná a pénzt a cég és nem tudunk pénzügyi megállapodást kötni.

A szakmai terv március 19-i kézhez kapása után, március 24-én, tehát 5 nappal később a Fekete Dávid által vezetett bizottság elfogadta a tervezetet, ami alapján egy záró megbeszélésen, március 27-én megegyeztünk a pénzügyi megállapodás utolsó részleteiben is. A pénzügyi megállapodást március 31-én aláírtuk.

A hivatal és a városvezetés tehát, amint minden információ birtokában volt, 10 munkanap alatt előkészített és aláírt egy több mint 3 milliárd forintos szerződést. Ha nem elég gyors Fekete Dávidnak és a Fidesznek ez a tempó, fontos volna, hogy ne akadályozzák Győr működését azzal, hogy csak 1 alpolgármestert szavaznak meg.”

Így foglalta össze Kósa Roland a Fidesz szerinti ‘indokolatlan városvezetői időhúzást’, és bizony ennek tükrében nem úgy tűnik, hogy a Pintér-kabinet ülne a babérokon. Ezzel együtt van remény, hiszen jól láttuk, ha a Győr-Szol kifogy a munkaerőből, van 14 bátor ember aki beleáll a melóba. De lehet, hogy inkább azt a munkát kellene végezniük amire felesküdtek, és akkor az a veszély sem fenyegeti őket, hogy mémmé válnak az interneten. Hajrá!

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

12 méteres, besétálható röpdével várja a látogatókat idén a szombathelyi díszmadár kiállítás

Nem szajkózzuk tovább, hogy megint papagájoktól lesz hangos az oladi iskola tornaterme.

23%-kal drágább a gáz, mint tavaly és 4,3%-kal nőttek átlagban a fogyasztói árak

A kormány tovább harcol az áremelések ellen, csak az a fránya infláció ne lenne.

14 kiló marihuána volt a kocsijában, és nem tudta kifizetni a tankolást

A kapuvári kút dolgozói hívták a rendőröket. A folytatást nem nehéz kitalálni.

Elkészült a „KÉKTÚRA mozdony” és a „KÉKTÚRA motorvonat” – matricázott járműveket mutatott be a GYSEV Kőszegen

A környezetbarát közlekedési formákat népszerűsítő járműveken szlogen is olvasható: „Vonatra szállok – túrázni indulok”.

Adj vért, és ments meg három életet! 

Itt és ekkor adhatsz vért Győrben.

Az örökbefogadás mibenléte és rejtelmei

Az örökbefogadás különleges köteléket teremt az új szülők és a gyermek között, ami komoly kérdéseket vethet fel, jóval túlmutatva a hétköznapi családi kapcsolatokon.

Gázolás miatt ítélt el a bíróság egy szombathelyi taxist

400 ezer forintot kell fizetnie, és egy évre bevonták a jogosítványát.

300 ezer forintra büntették a Szombathelyi Haladást a szurkolók rendbontása miatt

A soron következő bajnoki meccsen egy szektort le is kell zárni a szankció miatt.

Antal Imre és Kósa Roland ugyanazt a problémát akarták megoldani ma reggel

A dolog szépséghibája, hogy egymástól 200 méternyi távolságra. 

Szombathelyen nem lesz unalmas az ősz! - Telt házas estékre készülhet az AGORA

Pintér Béla, Mező Misi, Doszpot Péter és egy kis Halloween a Víztoronyban. 

Enyhítené a kormány az Otthon Start program feltételeit

Társadalmi egyeztetésen a támogatott lakáshitel szabályainak módosítása. 

Őszi kulturális kavalkád a Rómer Múzeumban

Programajánló hűvös napokra. 

Zebrán gázolt egy nő Szombathelyen

A sértett súlyos sérülést szenvedett, a vádlottat eltilthatják a vezetéstől.

Horogra akadt egy orvhalász Mosonmagyaróvárnál

Engedélye nem volt, de tiltott halászeszköze igen.

Két parkolóházban is dolgozik a Győr-Szol a napokban

A Révai -és a Kodály Zoltán úti parkolókat kell nélkülözni egy rövid ideig. 

A Győri Fellebbviteli Főügyészség egy gyermekpornográfiában súlyosan érintett férfi büntetésének helybenhagyását indítványozta

Több, mint 16 ezer felvétele volt a visszaeső bűnösnek, köztük olyanok is, amin erőszakot követnek el. 

100 új kerékpártámaszt helyeztek ki Győrben - meg sem állnak 468-ig

Az újabb bringabarát lépéssel egy kicsit zöldebb lehet a város.