Rábapordányról a 60 kilométerre fekvő Peresztegre viszik a száj-, és körömfájással fertőzött, leölt állatokat elföldelni

Farkas Bazsi 2025-04-18 00:20:00
Akárcsak korábban Bábolnán, itt sem értesítették előre a helyieket.

A kelleténél mozgalmasabbra sikerült a csütörtök este a Győr-Moson-Sopron megyei Peresztegen. Ugyanis alig, hogy Nagy István agrárimiszter bejelentette, hogy Rábapordányon igazoltan száj-, és körömfájással fertőzött marhát találtak, a helyiek beszámolói alapján máris megérkeztek a dögöket szállító teherautók az alig 1500 fős település határában.

Fotó: MTI/Krizsán Csaba

A miniszter beszámolójában arról beszélt, hogy a rábapordányi telepet azonnal zár alá helyezték, a járványügyi protokoll szerinti intézkedések megkezdődtek.

Az állatokat a vírus terjedésének megakadályozása érdekében vakcinázzák, emellett 3 kilométeres védőkörzetet és 10 kilométeres megfigyelési körzetet jelöltek ki. Várható, hogy a korlátozás alá eső területek kiterjesztésére is sor kerül.

Az állategészségügyi hatóság munkatársai a helyszínen előkészítik a teljes állomány, vagyis mintegy 600 tejelő tehén felszámolását.  

Csakhogy időközben kiderült, hogy nem csak marhákat, de sertéseket is le kell ölni a vírus további terjedésének megakadályozása érdekében.

Sellei Tamás (független) Pereszteg polgármestere a Facebookon arról írt, hogy az operatív törzs, a Belügyminiszter, az Agrárminiszter és az érintett szakemberek a Rábapordányban talált fertőzött szarvasmarha állomány és a nem fertőzött, de kényszervágásra ítélt sertésállomány tetemeinek elhelyezésére a peresztegi állami tulajdonban levő ATEV telepet jelölte ki. A két település között egyébként 60 kilométer van.

Pereszteg első embere aláhúzta, hogy semmilyen előzetes tájékoztatást nem kapott a döntésről.

A hatóságok egyébként hasonló módon jártak el korábban Bábolna esetében. A település lakói az emésztőgöndrök ásásakor szembesültek azzal, hogy fertőzött állatok tetemei kerülnek Bábolna területéhez tartozó földbe.

Sellei polgármester írása szerint a tetemek szállítása pénteken kezdődik, és két-három nap alatt lezajlik. Ehhez képest egyébként a helyiek már csütörtök este arról adtak hírt, hogy a tetemeket szállító járművek már megjelentek Peresztegen.

A szállító járművek hermetikusan zártak, az induló telepről a befogadó telepről be és kihajtáskor teljes fertőtlenítésen esnek át. A telepet új kerítés, vadriasztók, és két méteres földzárás fogja védeni. A telep agyagrétege alulról zárja a dögteret - írta a polgámester.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt soproni szervezetének Facebook-oldalán megjelent videó szerint a peresztegi polgármester a terepen próbálta meg tájékoztatni a falu lakosait, akik érthető módon indulatokkal fogadták a bejelentését. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Nem árulják el mennyibe került a szombathelyi Nagyszálló

Az épület homlokzatán megjelent telefonszám végén bejelentkező ingatlanos nem érti, hogy miért érdekel egy újságot, hogy mi az ára a patinás épületnek.

Kapitány István: nem válunk le az orosz energiáról, és marad a rezsicsökkentés

A TISZA Párt gazdasági és energetikai miniszterjelöltje szerint diverzifikálni kell az energiaforrásokat, miközben átláthatóbb gazdaságot és korrupcióellenes fellépést ígért.

Ezt jelzi, ha csak egy „B opció” vagy a másik életében

Valahol mélyen mindannyian arra vágyunk, hogy valaki életének középpontjában legyünk.

Úszó költőszigetet kapott a győri Marcal-tó – így próbálják megmenteni a veszélybe került vízimadarakat

A társadalmi összefogással létrehozott platform biztonságos fészkelőhelyet nyújthat a drasztikusan megfogyatkozott sirály- és csérféléknek.

V. Németh Zsolt szerint érdemes Vadhajtásokat olvasni

Igaz, egy kicsit a kurv@ anyázás zavarja a képviselőt.

Tisztújítást tart ma a Szombathelyi Fidesz

Új elnöke, és elnöksége lehet a városi szervezetnek.

Ismét kikerült egy telefonszám az eladó tábla mellé a szombathelyi Nagyszállón

Most már nincs akadálya annak, hogy a jövőbeli lehetséges vevő, felhívja az eladót.

Nyarat idéző hétvégére hoztunk egy óriási csokor győri programot

Beindult a fesztiválszezon, csak úgy tobzódunk a helyi eseményekben. 

A zöldebb városok ára – szakértők szerint a környezetbarát városfejlesztések önmagukban nem oldják meg a társadalmi problémákat  

Megfelelő állami beavatkozás nélkül éppen az alacsonyabb jövedelműek kerülhetnek hátrányba.

Szombaton megint fut a város Szombathelyen

Reggel fél 8 órától indul a nevezés.

Betiltja az EU a hamis intim és gyermekpornográf tartalmakat generáló mesterséges intelligenciákat

Újabb szigorításról állapodtak meg Brüsszelben, az Európai Unió tovább erősítené az AI-rendszerek szabályozását.

Öt templom, öt felekezet, egy közösség – újra megtelik élettel Győr-Újváros

Május 7-én kezdődik az Öt Templom Fesztivál, ahol koncertek, színházi előadások és kulturális programok várják az érdeklődőket egészen vasárnapig.

Győrben is segíthetünk: ismét országos élelmiszergyűjtést szervez az Élelmiszerbank

A győri áruházakban is várják a tartósélelmiszer-adományokat május 8-án és 9-én.