Tartózkodott a Tiszta Szívvel a Városért frakció a fideszes programokról döntő szavazáson Győrben!

Dömötör Gábor 2025-04-07 15:32:00
Együtt fognak működni, de megszavazni nem tudják. 

Hétfőn délután rendkívüli közgyűlést tartottak Győrben, ahol az egyik legfontosabb kérdés az volt, hogy elkezdődhet-e végre a város érdemi működése. Korábban az Ugytudjuk.hu is megírta, hogy Győr költségvetését minden eddiginél nehezebben fogadta el egy korábbi közgyűlés február végén, de most már hetek óta valid büdzséje van a városnak, amit minden képviselő egyhangúlag megszavazott. Április 7-én viszont még mindig nem indultak el a többségi frakció hangzatos programjai, azok részletei továbbra sem ismertek, az érdemi munka stagnál, így a kultúra, a sport és a civil területek is parkolópályán állnak. 

Az idő szalad, a becsület fogy!

Kósa Roland (TSZV-LMP-Momentum-MSZP) alpolgármester felszólalásában az időbeliséget, és a felelősséget kérte számon a jobboldali frakción, hiszen a februári közgyűlés óta kéri, hogy a híres győriekről elnevezett programok részleteiről, megvalósulásáról bármilyen információt kaphasson. Szerinte az a Fidesz nóvuma, hogy ők döntenek mindenben, érdemi újdonságról szó sincs, a korábbi évek bevett gyakorlatát folytatják, csak most épp elnevezték valakiről.

“Az idő megy tovább és önök még mindig ülnek a város sport költségvetésén. A 668 milliós keretből, 580 millió rendelkezésre áll, elkölthető, ez még nem jutott el a sportélet szereplőihez, remélem ez mihamarabb meg fog történni!” - mondta az alpolgármester. 

A kultúra finanszírozása kapcsán sem volt maradéktalanul elégedett Kósa Roland: “Az önök javaslata, hogy az intézményeink és a város kulturális szereplői is töltsenek ki egy-egy adatlapot, ami alapján a bizottság majd dönt, hogy kapnak-.e támogatást.” Ezzel a központosított pénzosztó mechanizmussal még mindig nem értenek egyet, de ennek ellenére a továbbiakban is konstruktív hozzáállást és a város érdekeinek szem előtt tartását ígérte. 

Fekete Dávid (Fidesz-KDNP) frakcióvezető békülékényebb hangon emelte ki a programjaik fontosságát, szerinte a Bálint Mihály, Czuczor Gergely és Magvassy Mihály nevével fémjelzett kezdeményezésekben jó helyen van a pénz, és a Helyben Jó! program is előremutató, abból többet protitálnak majd a helyiek, mint korábban.

“Eddig azt hallottam, hogy a Fidesz szórja a pénzt, most azt hallgatom, hogy a Fidesz ül a pénzen!” - folytatta, majd elmondta, hogy ezentúl adatlapokon lehet forrást igényelni, ami egy egyszerűsített, jóval kényelmesebb eljárás az eddigiekhez képest. Az is újdonság, hogy ezekre eddig évente egy alkalommal lehetett pályázni, viszont mostantól ez a lehetőség a keretösszeg kimerüléséig egész évben rendelkezésre áll. “Örülök annak, hogy itt vagyunk ezen a rendkívüli közgyűlésen és tudunk erről beszélni.” - zárta gondolatait, és reményét fejezte ki, hogy a költségvetés megszavazásának mintájára ebben a témában is konszenzursa jutnak majd.

Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) képviselő, kulturális tanácsnok újra kiemelte a költségvetés konszenzusának fontosságát, és azt, hogy ha idén sikerül lefektetni egy jó működő rendszer alapjait, akkor a jövőben könnyebben lesz tervezhető a munka, és nem fordulhat elő, hogy áprilisban még állnak a programok, mértéktartást kért, és sürgette az érdemi munkát. 

“Én nem a borús hangulatot kelteném, hanem azt, hogy végre tudunk adni a kultúra területén, a városrészek fejlesztése és a sport területén lehetőséget azoknak a szereplőknek, akik gazdagítják városunk ezen speciális kereteit.” - fejtette ki Borsi Róbert. A továbbiakban megvédte a Bálint Mihály programot, elmondta, hogy a jövőben bevezetik a negyedéves beszámolókat, amiknek köszönhetően transzparens és átlátható lesz a bizottságok és a finanszírozottak működése egyaránt. 

Együttműködés lesz, egyetértés nem!

A vita levezetésében Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármester humorosan szúrt oda a többségi frakciónak:

ha most annak lehet örülni, hogy végre átlátható a működés, akkor ez vajon egy beimerése-e annak, hogy 20 évig nem volt az.

Szerinte az a legfontosabb, hogy végre megértették, hogy mi a Fidesz-KDNP víziója programjaik működése kapcsán, de ez nem jelenti azt, hogy mindenben 100 százalékig egyet is értenek. 

Fodor Roland (Civilek Győrért) számon kérte az alpolgármester színpadiasságát, ami szerinte azért fölösleges, mert a pénzről nem a Fidesz dönt, hanem a bizottságok. Kósa Roland szerint viszont pont az a probléma, hogy a részletek nem tisztázottak! Végül megerősítette Pintér Bence gondolatmenetét, és a közgyűlés tudomására hozta, hogy támogatják a közös munkát, a programok tartalmával ugyan egyetértenek, de mivel a megvalósítással nem, ezért a szavazáson tartózkodni fognak. 

A közgyűlés így 15 igen és 4 tartózkodó szavazat mellett elfogadta az önkormányzat működését érintő egyes rendeletek módosítására beadott javaslatot, magyarul a Fidesz-KDNP programjait. Néhány perccel később ugyanez történt a Magvassy Mihály Sporttámogatási Program keretében az egyéb kiemelt célú sporttámogatás keretösszegeinek elfogadásának szavazásán is. 

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Baleset történt Szombathelyen a Bartók Béla körút egyik gyalogátkelőhelyénél

Olvasónk szerint gyalogost gázoltak, a rendőrség egyelőre ezt nem erősítette meg.

A téli esküvő meglepő előnyei: spórolás és egyediség

Ha esküvőt tervezel, eszedbe jutott-e már, hogy a hideg évszakban is kimondhatod a boldogító igent?

Orbán Anita a TISZA külügyi vezetője

Bejelentette friss arcát a párt.

„A hallgatás most beleegyezés” - Diószegi Judit Szeles Szabolcs válaszát várja

A TISZA győri képviselőjelöltje szerint a helyi Fidesz nem kerülheti meg Lázár János roma közösséget sértő kijelentéseit.

Lássuk be! Néhány felfestett fehér csík még senkinek nem mentette meg az életét

Egy szombathelyi tragédia kapcsán lángoltak fel az indulatok egy gyalogátkelőhellyel kapcsolatban.

Vigyázat! - már a Magyar Vöröskereszt nevében is megpróbálnak lehúzni a csalók

Telefonon próbálkoznak, a szervezet figyelmeztet, hogy ők sosem gyűjtenek ily' módon. 

Mosonmagyaróváron szinte ingyen lesz a buszbérlet - 100 és 200 forint havonta

Február elsejétől a helyi járatokon diákoknak és felnőtteknek is jelképes havi bérletet vezetnek be.

Közel 23 ezerszer intézkedtek tavaly a szombathelyi városrendészek

2200 lakossági bejelentés érkezett a hatósághoz. Ez 200 több, mint 2024-ben.

Gyógyszertámogatás, akadálymentesítés és orvosi időpontfoglalás is vitát váltott ki a győri Humánszolgáltatási Bizottság rendkívüli ülésén

Az Idősbarát Győr koncepcióról folyt a vita, és döntöttek a Győri Filharmonikusok többletbevételéről is. 

Íme a hétvégi győri programok

Rengeteg szórakoztató és kulturális esemény várja a kimozdulni vágyókat.

7 új buszvárót telepítenek Szombathelyre

Ne kelljen már ázni, fázni a buszra várva.

Rangos díjakat adtak át a Győri Városházán a Magyar Kultúra Napján

A város kulturális életének meghatározó szereplőit, alkotóit és közösségépítő szakembereit köszöntötték.

Miért hódítanak a gyorsrögzítős biciklis táskák?

A kerékpározás során folyamatosan igény van az innovációra, különösen praktikus megoldások terén.

Zsirai Dóra kapta idén a szombathelyi önkormányzat Kiemelkedő Kulturális Munkáért–díját

Fazekas Gábor, Szekér Tamás, és a TDK is a kitüntetettek között van.

Tél tábornok kicsit lazít a hétvégén

Csapadékosabb, enyhébb idő jön a következő napokban. 

Dobrev Klára szerint az Európai Parlamentben összenőttek a magyar jobboldali pártok

Egy oldalon a jobboldal - mondja a baloldal egyik utolsó mohikánja. 

Hiába kérdeztük, nem nyilatkozott Máhr Tivadar a hajnali fürdő látogatásairól

A sárvári alpolgármester azt mondta, küldjük meg írásban a kérdéseinket, csakhogy azokat már 2 hete megküldtük, de válasz eddig nem érkezett.