Kinyitotta kapuit a Győri Városháza

Dömötör Gábor 2025-03-19 17:33:00
Napra pontosan 125 éve avatták fel a Városházát, amit ma birtokba vehetnek a látogatók.

Közel 400-an adták le előzetes regisztrációjukat és vesznek részt a Győri Városházát bemutató nyílt napon, ahol vezetett túrán avatják be az épület történetébe a nagyérdeműt. Az aulában Tóth Péter kabinetvezető, és a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum kiállítása fogadja a látogatókat, akiket korhű tárgyak repítenek vissza képzeletben a XIX. és XX. század fordulójára, amikor olyan nagyságok emelték Győr rangját, mint Bisinger József, vagy épp Zechmeister Károly

 

A minden igényt kielégítő túravezetésen történelemórákat idéző szakmaisággal avatják be a Városháza múltjába az érdeklődőket és olyan kulisszatitkok derülnek ki, hogy mai árfolyamon 1 milliárd 200 millió forintból épült a mára szimbolikussá vált épület, vagy, hogy az alagsorában régen fogda és laktanya is működött. A 2015-re teljesen restaurált és a modern kor igényeinek megfelelő, de maximálisan korhű díszteremben a magyar történelem Győrhöz kötődő nagyjai néznek le ránk csodás festményeken. Pálffy Miklós, Mária Terézia, Kossuth Lajos, Deák Ferenc vagy épp gróf Széchenyi István és Baross Gábor tekintete alatt szinte érzi az ember a város vezetésének felelősségét. Itt lehet megtekinteni az 1898-ban öntött polgármesteri harangot, mely 127 éve teszi a dolgát Győr szolgálatában.

 

A Bisinger teremben a győri festőművész, Malasits Zsolt Győr 750 című, 7 méter hosszú óriásfestményében gyönyörködhet a látogató, amely Győr városának történelmi fontosságú eseményeit és helyszíneit ábrázolja. Azoknak a szerencséseknek akik a 16:00 órai túrára regisztráltak, maga az alkotó mutatja be a művét. 

A polgármesteri folyosó este válik a nap főszereplőjévé, visszakerül helyére ugyanis a várost korábban vezető polgármesterek neveivel vésett márványtábla. Ezt korábban még Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) nyugdíjazta, mondván helyet kapott rajta Karsay Árpád, akinek köztudott a nyilas múltja. Ezzel szemben Balogh József korábbi szocialista városvezető szerint Dézsi simán nem akarta, hogy Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért) neve is felkerüljön. 

 

Spoiler alert: a jelenlegi városvezetés pótolta ezt a hiányosságot, így már Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) két közvetlen elődje is a márványtáblán van, a leleplezés az este 19:00 órakor kezdődő dísztermi ünnepi műsor része lesz. A táblát az elmúlt években helyettesítő Sissy-festmény pedig visszakerülhet végre a múzeumba, ahol újra az értékének megfelelő állagmegóvást kaphatja.  

A vezetett túrán a legtöbben talán a polgármester tárgyalójába vágytak ahol izgalmas titok egy szekrénybe rejtett mini fürdőszoba, de Szent László hermájának replikája is itt található. A kabinetvezetői iroda ma átalakul szabadulószobává, ahol 5 fős csapatoknak 45 percük van, hogy rejtvények megoldása árán kijussanak. Az igazán bátrak pedig saját felelősségre felmehetnek a Városháza mindent látó tornyába, ahol 157 lépcsőfok leküzdése után megcsodálhatják a város lenyűgöző panorámáját.

 

Az idén 125 éves Városháza méltó programmal ünnepel, aki teheti ma délután 18:00 óráig még beleshet a kulisszák mögé.

Támogasd a hatalomtól független újságírást!

Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így.

Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét.

Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004.

Köszönjük!

Szólj hozzá!

Újabb rendőrségi nyomozás indult a Sárvári Gyógyfürdőn

A gyanú szerint többen is fizetés nélkül vehettek igénybe szolgáltatásokat.

Állásfoglalást készített az abdai képviselő-testület a Juhász Balázst érintő NKA-ügyben 

A testület a település jó hírnevének védelmére hivatkozva fogalmazott meg határozati javaslatot, amely a képviselő megbízatásának mérlegelését is felveti.

Válogatós a kutyusod vagy igényes?

Sok gazdi ismeri azt a helyzetet, amikor izgatottan kitölti a kutya táljába a vacsorát, a négylábú kedvenc azonban csak megszagolja az ételt, majd érdektelenül elsétál.

Medián: a többség nem tiltaná a Pride-ot

A teljes népesség 58%-a szerint az iskolai tananyagnak a homoszexualitás és a nemi sokszínűség témájára is ki kell térnie.

Nem mindegy, mennyit fizetsz vissza – mutatjuk, miért

Egy hitel felvételekor sokan elsősorban azt nézik, mekkora összeget tudnak havonta kényelmesen törleszteni.

Vasivíz: Az Oladi Plató szennyvízelvezető rendszere jelen állapotában nem alkalmas arra, hogy közműként a társaságunk üzemeltetésre átvegye

A víziközmű szolgáltató nem is lát arra esélyt, hogy a közeljövőben az átvétel megtörténhessen. Amennyiben a társulás megszűnik, úgy az átvétel szinte ellehetetlenülne.

Több mint 3 milliárd forintos uniós program segíti az álláskeresőket Győr-Moson-Sopron megyében

Többféle támogatás is elérhető: bértámogatás, a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, valamint képzéshez kapcsolódó, az álláskeresést ösztönző juttatás.

Új igazgatóságról döntött a közgyűlés - nehéz örökséget vesz át a Győr-Szol új vezetése

Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a kormány a történelmi hőhullám miatt

Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.

Tóth Péter lett Győr harmadik alpolgármestere

Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető. 

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.

Breaking: a 2024-es “bosszú-SZMSZ” után, új szervezeti és működési szabályzata van Győrnek

Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.

A hőségben is odafigyel dolgozóira a GYHG

Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.

Szerelmet színlelt, és megpróbálta kiforgatni mindenéből áldozatát egy körmendi nő

A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.

Lovas felvonulással indulnak a Szent László Napok Győrben

Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.

Ezt is megértük: benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

Az előterjesztés teljes körű iratfelülvizsgálatot, szakértői kontrollt és a titkosszolgálati múlt feltárásának felgyorsítását célozza.

Másfél hónapra lezárják a Zrínyi út egy szakaszát - nagy felújítás kezdődik a Győr-Nádorvárosban

Burkolatcsere és közműfelújítás miatt július 6. és augusztus 19. között jelentős forgalmi változásokra kell készülni a vidéki buszpályaudvar szomszédságában.