Nem várt mélységig vetette vele magát a győri Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság csütörtöki ülésén a város idei költségvetéségbe.
Antal Imre (FIDESZ-KDNP) a bizottság elnöke, dobott kavicsot az állóvízbe, amikor azt hozta fel, hogy a költségvetés megléte szempontjából mennyire fontos a bevételi oldal és azzal a kérdéssel fordult Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) polgármesterhez hogy továbbra is fenntartja-e azon ígéretét, miszerint a város 1 milliárd forintos közösségi költségvetést tud megvalósítani. Kérdésként merült fel ezen kívül, hogy önkormányzati bevételből lehet-e a közbiztonsági, és a város működéshez szükséges egyéb forrásokat biztosítani.
A polgármester szerint a helyzet nagyon egyszerű a közösségi költségvetést illetően, hiszen a kormány idei megszorító direktívái nem hagynak más lehetőséget, mint ezt a projektet pilot formában elindítani,
100 millió forintos keretösszeggel.
Ez lehetőséget ad arra, hogy ennek a programnak a strukturális és működési mechanizmusait kiépítsék, és alkalmassá tegyék arra, hogy a jövőben egy kedvezőbb gazdasági klímában több forrást allokáljanak erre a célra. Lehetett volna úgy alakítani a költségvetést, hogy az 1 milliárd forint is elérhető legyen, de ahhoz olyan helyekről kellett volna elvenni, amit a FIDESZ frakció inkább közmegegyezéssel saját béremelésére költött, így a polgármesternek nem maradt más lehetősége, mint szerénynek lenni, és kvázi addig nyújtózni míg a takaró ér: „Jelen pillanatban, jelen körülmények között, ilyen megszorítások mellett, erre van lehetőségünk a közösségi költségvetés terén.”
Az állami megszorítások a közbiztonság és a városüzemeltetés terén is hasonló kényszerpályára küldik a városvezetést, így a korábban megígért térfigyelő kamerarendszer modernizálása is elindul, de ütemekre bontva tud csak megvalósulni. A rendőrség támogatásra lesz forrás, de külön jó hírként jelentette be Pintér, hogy a Versenyképes Járások keretében, a Győrtől elvont 2 milliárd 4 millió forintot úgy fogják hasznosítani, hogy abból a helyi rendőrkapitányság fejlesztésére is jusson. A Versenyképes Járások program kapcsán a polgármester kiemelte, hogy egy oda-visszaható közös munkában érdekeltek a járás polgármesterei, ami így hatványozni tudja a régió sikerességet, ha már egyszer ezt a kötelezően elvont forrást el kell költeni.
A városüzemeltetéssel kapcsolatban a költségvetés a tavalyi összeggel tud elindulni, ami prognosztizálható módon alulkalkulált szám Győr egy éves működéséhez, így a polgármester biztos benne, hogy egyéb forrásbevonásra lesz szükség, amit majd akkor fognak a helyén kezelni, amikor aktuális lesz.
Összegzésében Pintér Bence leszögezte:
ha nem lenne elvonva a várostól különböző jogcímeken 4 milliárd forint, nyilvánvalóan könnyebb helyzetben lenne a döntéshozó, mint, ahogy az is nehezíti a győri költségvetés megvalósulását, hogy 2025-től nettó befizetői vagyunk az államnak, ami azt jelenti, hogy többet teszünk be a közös kasszába, mint amennyi forrást onnan igénybe tudunk venni.
Polgármester észrevételeit követően Diligens Tibor (FIDESZ-KDNP) önkormányzati képviselő vetette fel egy külsős, szakmai cég bevonását Győr üzemeltetésével és az ehhez kapcsolódó költségek megállapításával kapcsolatban. Pintér erre úgy reagált, hogy ő már régóta szorgalmazná a Győr-Szol Zrt. külső átvilágítást, ami szerinte a frissen kinevezett vezérigazgató, Sárkány Péter érdekeit is szolgálná, hiszen tisztán láthatna, legalább költség oldalon.
A polgármester szerint a városüzemeltető cég pénzügyi kommunikációja átláthatatlan, ami egyrészt védhetetlen, másrészt akadálya egy prosperáló költségvetésnek. Ezzel párhuzamosan fontos kérdés, hogy a Győr-Szol jelenlegi struktúrájában, a meglévő leányvállalataival karöltve, megfelel-e a mai idők szavának, vagy efelett a konstrukció felett már eljárt az idő. Ennek kiderítése a következő 5 év feladata lesz, a cél az, hogy a város cégei hasznosan és rentábilisen működjenek. A város első embere nem tudott elmenni a Győr+ Média Zrt. 800 millió forintos 2024-es költségvetése mellett sem, aminek elérései és egyéb számai pariban sincsenek azzal a 400 millió forinttal, amivel a város támogatja a nem túl sikeres médiabirodalmat.
A bizottság fideszes tagjai az utolsó mondatot valamiért nem kommentálták.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |