Összesen 6 győri önkormányzati képviselő: Kovács Tamás (Fidesz-KDNP), Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért) , Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP), Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) , Boncsarovszky Péter (Fidesz-KDNP) és Fűzy András (Fidesz-KDNP) decemberi tiszteletdíját csökkentették 10-20%-kal a képviselők a legutóbbi közgyűlésen.
Az előző ciklus utolsó ülésén a Fidesz-KDNP képviselők által elfogadott SZMSZ szerint ugyanis igazolnia kell a képviselőnek azt, hogy miért van távol a bizottsági ülésektől, vagy a közgyűléstől.
Korábban egyébként elegendő volt a képviselőnek ezt írásban vagy szóban jeleznie a bizottsági elnöknek, vagy a polgármesternek, most azonban az igazoláshoz az indokot alátámasztó dokumentumot is csatolni kell.
Az SZMSZ így fogalmaz:
Igazolatlan a mulasztás, amikor az önkormányzat hivatalos képviselete, orvosi igazolással igazolt egészségügyi ok miatti távolléte, állampolgári kötelezettségének teljesítésének vagy halotti anyakönyvi kivonattal igazoltan a hozzátartozó halála miatti távolmaradás kivételével nem vesz részt a vagy annak a bizottságnak az ülésén, amelynek a tagja.
Vagyis a képviselő hiányzását csak akkor fogadja el a Közigazgatási és Pénzügyi Bizottság elnöke, Antal Imre (Fidesz-KDNP), ha ezt a fent említett dokumentumokkal alátámasztják a képviselők.
Egy önkormányzati képviselő ugyan közszereplőnek számít, de bizonyos esetekben őt is megilleti a magánélet védelme. Az például szenzitív adatnak számít, hogy milyen betegségben szenved. De az is ide tartozik, ha egy hozzátartozója meghal. Eléggé aggályos tehát, hogy olyan igazolások bemutatására kötelezik a képviselőket, amik kényes magánéleti adatokat tartalmaznak.
De nem csak ez vet fel aggályokat, hanem az is, hogy az SZMSZ nem tartalmazza az adatok tárolására vonatkozó szabályozást. Így tehát akár adatvédelmi incidens is könnyen megvalósulhat.
Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) önkormányzati képviselő egy friss posztjában arról ír, hogy az eset adatvédelmi jogsértés gyanúját veti fel.
Mint írja, a következő szerveknél kezdeményezett vizsgálatot:
• Állami Számvevőszék
• Kormányhivatal
• Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság
• Győri Polgármesteri Hivatal
• Alkotmánybíróság
Az SZMSZ egyébként arról sem rendelkezik, hogy a levont tiszteletdíjak összege hova kerül.
Hajtó ezzel kapcsolatban ezt írta:
A közgyűlés súlyos hibát követhetett el, amikor a levont tiszteletdíjakról nem rendelkezett azonnal, hanem láthatatlan módon visszadobta azt egy „közös kasszába.” Ez a döntés átláthatatlan és elfogadhatatlan! Kértem, hogy a levonandó tiszteletdíjak teljes összegét azonnal csoportosítsák át az Egy a világunk Alapítvány javára, akik nap mint nap fantasztikus munkát végeznek a fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű gyermekek, a „Kacifántosok” boldogabb életéért.
Még a december 20. közgyűlésen szólalt fel Kovács Tamás (Fidesz-KDNP) és jegyzőkönyvbe mondta, hogy azért ne vett részt egy rendkívüli bizottsági ülésen mert tanított. Ezzel is jelezte a szabályozás életszerűtlenségét.
Borkai Zsolt (Borkaival Közösen a Jövőnkért) képviselő pedig azt firtatta, hogy amennyiben szülői aláírás is kell a hiányzás okát igazoló dokumentumra, úgy bajban lesz, mivel a szülei már nem élnek.
A tiszteletdíjakból levont összeg a költségvetés maradványába kerülnek. Erről a tételről később fog dönteni majd a közgyűlés - válaszolta megkeresésünkre Antal Imre.
A bizottsági elnök kérdésünkre az is elmondta, hogy az igazoló dokumentumot neki kell elküldeni. Az adatvédelmi szabályozás tekintetében pedig az önkormányzat adatvédelmi szabályozása az irányadó számára is.
Arra a kérdésünkre, hogy mit szól a Hajtó Péter által indított vizsgálatokhoz azt mondta, hogy joga van a képviselőnek a hatóságokhoz fordulnia.
Amennyiben a hatóságok úgy látják, hogy bármi tennivalók van, úgy az iránymutatásuk alapján fogunk eljárni - zárt így az elnök.
Frissítés
Cikkünk megjelenése után hívta fel rá Antal képviselő a figyelmünket, hogy a hiányzások igazolásának szabályozását, már az új közgyűlés által konszenzussal elfogadott SZMSZ módosítás tartalmazza.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |