Az ETO KC ismét komoly pénzügyi segítséget kap: a Kulturális és Innovációs Minisztérium előterjesztése szerint 2025 elején 400 millió forintos támogatáshoz jut a Győri Egyetem Fenntartó Alapítványán keresztül. Ez az összeg a parlament.hu oldalon (139. oldal) nyilvánosan elérhető információk alapján biztosítja a klub működését. Ennek fényében azonban jogosan merül fel a kérdés: miért van szükség további 100 millió forintnyi önkormányzati támogatásra?
Az ETO KC a hazai és nemzetközi kézilabdasport egyik legsikeresebb klubja, amely minden létező támogatást megkap az eredményei alapján. Mégis, miért nem elég ez a pénz? Miért kell újabb és újabb forrásokat bevonni a működés fenntartásához? Az klub a győri önkormányzattól kért 100 millió forint pontos felhasználási célja homályos: bérekre, bérleti díjra, vagy egyéb költségekre kellene? Mi történik, ha a Magyar Állam egyszer úgy dönt, hogy nem támogatja tovább ilyen mértékben az ETO-t?
“A támogatások elosztása és felhasználása nemcsak az adófizetők pénzének átláthatósága miatt fontos, hanem azért is, mert a klub stabil működése így hosszú távon is biztosítható lenne. Jelenleg úgy tűnik, hogy az ETO KC működése a kormány és a sportvezetők jóindulatán, illetve a sport iránti szeretetén múlik. Ez azonban nem lehet fenntartható modell.
A közgyűlésnek és a városvezetésnek részletes, tételes elszámolást kellene kérnie az önkormányzati támogatás felhasználásáról. Mindez nemcsak a klub pénzügyi helyzetének átláthatósága érdekében fontos, hanem azért is, hogy a szurkolók és a közvélemény tisztán lásson. Az ETO KC sikerei nem lehetnek indok arra, hogy a pénzügyi stabilitás kérdéseire ne érkezzenek világos válaszok. “- mondta el megkeresésünkre Hajtó Péter (Borkaival Közösen a Jövőnkért) önkormányzati képviselő.
A Győri Audi ETO KC csapatát működtető Győri ETO Kft. legutóbb leadott, a 2023. július 1. - 2024. június 30. közötti üzleti eredményeket mutató beszámolója szerint, a cég 272 millió 230 ezer forint mínusszal zárta az évet. A korábbi vizsgált időszakban ugyanezen a soron 401 millió 563 ezer forint volt a deficit. Igaz komoly változások következtek be a saját tőkébe. A sportcsapat szempontjából keresztévvel megoldott gazdálkodási évben ugyanis mínusz 424 millió 853 ezer forintra csökkent a saját tőke, míg a korábbi években 152 millió 622 ezer forint volt a mínusz.
A könyvvizsgálói jelentés kitér arra, hogy az éves eredmény tekintetében a cég anyagi helyzetét a döntéshozók tőkeemeléssel kívánják rendezni.
A Kft. kettős ügyvezetéssel működik. Az Opten adatai szerint Vanyus Attila Rudolf mellett, Dézsi Csaba András (Fidesz-KDNP) Győr korábbi polgármesterének volt kabinetfőnöke Endrődi Péter is önállóan jogosult a céget képviselni.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogasd adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |