Közleményt jutatott el az Ugytudjuk.hu szerkesztőségének Pintér Bence (TSZV-LMP-Momentum) győri polgármester, ezt alább változtatás nélkül közöljük:
"Megjelent a hír, miszerint az végrehajtást indít az Átlátszó a győri önkormányzat ellen. Szeretném leszögezni, hogy Győr polgármestereként az önkormányzat átlátható működése mellett állok. Az ügyben azonban vannak fontos, az ügy menetét meghatározó részletek. De ami a legfontosabb, hogy az újságíró számára releváns adatot természetesen kiadjuk: az ipari park bővítése során érintett ingatlanok méretét, a szerződésben szereplő árat, illetve az ezek alapján számított telkenkénti négyzetméterre jutó átlagárat is.
2023 elején közadatigénylésben kérte ki az Átlátszó Győrtől a város által kötött földvásárlási szerződéseket, melyeket Dézsi Csaba András vezette önkormányzat nem adott ki. Ekkor pert indítottak, meg is nyerték, mert a bíróság jogerős ítéletben kimondta, hogy a „szerződések megkötése közérdekű adatnak minősül”. Az adatokat most a győri önkormányzat megküldte az Átlátszó újságírójának, de a hivatal a területek nagyságát kitakarta, ugyanis a személyiségi jogok védelmére is figyelni kell.
Tekintettel arra, hogy az ipari park kapcsán a kisajátítás során (még az előző városvezetés alatt), illetve az azt pótló adásvételi szerződéssel az önkormányzat javarészt magánszemélyektől szerzett tulajdont, az Ő anonimitásukat minden egyéb közérdekű adat iránti igény során is biztosítani kell. A bírósági ítélet nem nevesíti a személyes adatok körét, azok szükség esetén történő felismerhetetlenné tételéről beszél. Abban az esetben, ha a helyrajzi számot vagy a tulajdoni hányadot is megküldi a hivatal, akkor a szerződő fél minden adata könnyen és ingyen lekérhető/azonosítható a tulajdoni lap adatai által. A szerződő fél személyiségi jogai ezáltal sérülnek, hiszen az adatokkal (hrsz. vagy tulajdoni hányad) bárki kérhet tulajdoni lapot a Földhivataltól: beazonosítva azzal a tulajdonosokat.
Az ügy rávilágít arra a nem normális állapotra, hogy a magyar újságíróknak minden apróságot kötelezően megválaszolandó adatigénylésként kell beadniuk az állami és önkormányzati szereplőknek, mert sajtókérdésre, e-mailekre gyakran egyszerűen nem válaszolnak a hivatalok. Azonban a közadatokról rendelkező jogszabályok és adatigényléssel kapcsolatos gyakorlatok nem éppen állampolgár-, és újságíróbarátok, mi több, az átláthatóság megteremtésére sem alkalmasak.
Éppen ezért, Győr polgármestereként azt szeretném elérni, hogy a jövőben a sajtó munkatársai nyugodtan sajtókérdésként, egyszerű e-mailben küldhessék a kérdéseket, ne kelljen adatigénylést benyújtani, akkor ugyanis - tapasztalataink szerint - az előbbi esetben sokkal nagyobb a mozgástér a válaszadásra.
A Polgármesteri Hivatalnál és a győri önkormányzatnál az mostantól a cél, hogy a sajtó kérdéseire a hivatalok igenis válaszoljanak adatigénylés nélkül is, érthető, magyar nyelven, jogszabályi hivatkozásokat és hivatali nyelvet csak kiegészítésként alkalmazva, ott, ahol az valóban szükséges."