“A mozaik 2000 éves, néhány hónapot ki fog bírni, úgymond, a tepsiben is.” - ezt Hende Csaba (Fidesz-KDNP) Szombathely és térségének parlamenti képviselője mondta még a 2019-es önkormányzati választási kampány hajrájában, amikor azután érdeklődtünk, hogy vajon mikor kerülhet ismét kiállításra a Közép-Európában is egyedülálló római lelet.
Bő 5 évvel ezelőtt egyébként a Fidesz-KDNP polgármesterjelöltje, Balázsy Péter is egyetértett abban, hogy a mozaik kérdése fontos, és rendezésre váró feladat. Majd aztán semmi sem történt az ügyben.
A római kori császári helytartó palotájának padizatát díszatő mozaik ügye 2018 márciusában kezdődött. A lelet felett álló fogadóépület ugyanis annyira megrongálódott a karbantartás teljes hiánya miatt, hogy a beszivárgó esővíz komoly károkat okozhatott volna a mozaikban, ha azt nem szedik fel a Savaria Múzeum régészei, hogy aztán restaurálás után visszaadják annak eredeti állapotát.
Az eredeti tervek arról szóltak, hogy a Romkert területén egy 1 milliárd 200 millió forintos beruházást követően új, modern, 21. századi fogadó épületben állítják ki a mozaikot. Ám mivel a Romkert területe a Szombathelyi Egyházmegyéé, az akkoriban Puskás Tivadar (Fidesz-KDNP) polgármester vezette szombathelyi városvezetés pedig nem egyeztetett az építendő létesítményről, így végül az egyház megvétózta a projektet.
Indokként többek között azt hozták fel, hogy a tervezett épület túl grandiózus, még a nagytemplom jellegét is elnyomná, továbbá az egyházmegyei kollégium szobáiba be lehetne látni a fogadóépületből, ezért sem adtak zöld utat.
A szombathelyi városvezetés még tett egy próbálkozást arra, hogy a Romkertre ígért 1 milliárd 200 millió forintot a város útjainak fejlesztésére felhasználhassa, ám végül a Kincstár ehhez nem járult hozzá.
Több mint két évig restaurálták a római kori mozaik padlót. A lelet fontosságát kiemelve Csapláros Andrea múzeumigazgató egy interjúban azt mondta, hogy ezen a padlón minimum négy császár lépkedett.
Az összesen több mint 90 négyzetméteres mozaikpadló restaurálását a budaörsi Salisbury Régészeti Kft. nyerte meg. A munkát csaknem 63 millió forintért vállalta a cég.
A restaurálás után a késő császárkori mozaikpadlót hordozható, könnyen összeállítható egységekben helyezték el és visszakerült Szombathelyre. A Savaria Múzeum raktárába, és azóta is ott van.
2022-ben a szombathelyi önkormányzat megkeresésünkre azt írta, hogy nyilvánvalóvá vált, hogy a bemutatóépület a korábban tervezett formájában sosem fog felépülni, sőt, jelenleg semmilyen terv nincs arra, hogy az értékes kulturális leletet valamikor, valahogyan bemutassák a városba érkező látogatóknak.
A jelenlegi elvonásokkal sújtott költségvetésben nem áll rendelkezésre fedezet a mozaik méltó módon történő kiállítására, illetve jelenleg nincs arra vonatkozó Közgyűlés által jóváhagyott koncepció, hogy a jövőben hol kerülhetne kiállításra a mozaik - írták akkor.
Bár Szombathelyen nem, Sankt Pölten jelenleg látható a mozaik 4 kiállított darabja. Az osztrák város szintén rendelkezik római kori emlékekekkel, egy ókori palota leleteit találták meg.
A szombathelyi mozaik egy, a római kort bemutató időszaki kiállításon kerül bemutatásra.
Címlapon: Puskás Tivadar megtekinti a mozaik felszedésének munkáit (Benkő Sándor/szombathely.hu)
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs így. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |