Adagolásával, hatásaival kapcsolatban számos tévhit kering körükben. Cikkünkben most a vele kapcsolatos kérdésekre szeretnénk válaszokat adni, tisztázni a szerepét, illetve azt, hogy edzés előtt vagy után szedve hatásosabb-e.
Kitérünk arra is, hogy milyen főbb forrásai vannak, amelyek segíthetnek a szervezet megnövekedett szükségletét kielégíteni. Tarts velünk, hogy eredményesen alkalmazhasd a BodySelect aminosav tartalmú étrend-kiegészítőket! Ha te is irigyled a hírekben látott sportolói teljesítményeket, és szeretnél többet kihozni magadból, ez a cikk a te figyelmedre is érdemes.
Aminosavak és fehérjék
A szervezet számára nélkülözhetetlen, a szerveket, szöveteket felépítő, és számos biokémiai folyamatban, így például az enzim- és hormontermelésben résztvevő, az immunrendszer egészségéért is felelős fehérjék különböző aminosavakból épülnek fel.
A proteinek alkotóelemét jelentő 20-féle aminosav nagy részét testünk képes előállítani, 9 esszenciális aminosavat azonban nem, így ezeket a táplálékokból kell magunkhoz venni. Léteznek feltételesen esszenciális típusúak is, amilyen a glutamin, a kreatin vagy a legismertebb BCAA, amelyekre nagymértékű stressz vagy bizonyos betegségek idején van szüksége a szervezetnek. Ezeket a már lebontott proteinből szintetizálja a test, illetve mesterséges forrásokból biztosíthatjuk.
Miben segít a glutamin?
A glutamin a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérjeépítő aminosav, amelynek jelentős része, kb. 80%-a az izomszövetben található meg, segíti az izomnövekedést, a regenerációt, ezért is fontos különösen a sportolók, a fokozott fizikai munkát végző személyek, valamint az idősek számára.
Az izomzatban termelődik, és a véráram útján jut el a különböző szervekbe. Segíti továbbá az egészséges bélműködést, az agyi funkciókat, erősíti az immunrendszert, valamint táplálja a sejteket. A diétázók számára is kedvező, ugyanis teltségérzetet okoz.
Két ismert formája, az L- és a D-glutamin közül az élelmiszerekben is megtalálható L-forma hasznosul jobban az emberi szervezetben, így az étrend-kiegészítőkben is ez található meg.
Edzés előtt vagy után alkalmazd?
A hosszú, több órán át tartó vagy nagy intenzitású edzés jelentősen csökkenti a szervezet glutaminszintjét, ami negatívan befolyásolja a teljesítményt és a regenerációt. Amennyiben edzés közben veszed magadhoz a glutamint, késleltetheti a fáradtságérzetet, pozitívan hathat a teljesítményre, egyenletessé teheti azt.
Bár ezen hatásai tudományosan még nem igazoltak, egyes tanulmányok szerint edzés után 24-72 órával fogyasztva csökkentheti az izomfájdalmakat, ezáltal segítve a regenerációt.
Bár a glutamint elsősorban a sportolók használják, nemcsak számukra lehet kedvező hatású, hanem mindenki számára, aki stressznek van kitéve, akinél felborult a bélflóra egyensúlya, valamilyen fertőzéssel, betegséggel küzd. De sikerrel alkalmazhatod fogyókúra esetén is, hiszen telít.
Szponzorált tartalmat olvastál!