Augusztus 12-én jelent meg a hír, hogy egy óriási kereszt kerül a Szabadság-szoborra a Gellért-hegyen. A szakmai szervezetek tiltakozása mellett hétfőn egy petíció is indult az aHang oldalán, amelyben kevesebb mint két nap alatt 4 ezernél is többen követelik, hogy ne helyezzenek keresztet a Gellért-hegyi Szabadság-szobor talapzatára - írja a szervezet közelménye.
“A Gellért-hegyi Szabadság-szobor Budapest egyik ikonikus jelképe, amely a város történelmi emlékezetének és kulturális örökségének fontos része. Kisfaludi Strobl Zsigmond 1947-ben készült alkotása a szabadságot és a békét szimbolizálja, és az elmúlt évtizedek során Budapest egyik legmeghatározóbb jelképévé vált. A szobor és annak környezete az UNESCO Világörökség része, ezért különösen fontos, hogy megőrizzük eredeti formájában és szellemiségében” – olvasható az aHang oldalán indított petícióban.
Az aláírók szerint a jelenlegi felújítási tervek súlyosan veszélyeztetik a szobor eredeti koncepcióját. A tervezett átalakítások között szerepel egy hatalmas kereszt elhelyezése a szobor talapzatán, amely nemcsak hogy nincs összhangban az alkotás eredeti szellemiségével, de teljes mértékben figyelmen kívül hagyja Kisfaludi Strobl Zsigmond jogörököseinek akaratát is.
A több mint 4000 tiltakozó hangsúlyozza azt is, hogy az alkotó jogutódjai egyértelműen ellenezték a kereszt elhelyezését, amely meggyalázná a művész eredeti szándékát és megsértené a szobor eredeti jelentését.
Óriási mértékben növekszik az aláírók száma. Szalóki Viktor, az aHang szóvivője elmondta, utoljára a 2024 februárjában kirobbant kegyelmi ügy kapcsán lehetett ekkora tiltakozást látni egy petíció körül. A szóvivő szerint az embereknek elege van abból, hogy a kormány ismét ideológiai alapon, társadalmi és szakmai egyeztetés hiányában kívánja átnyomni a saját elképzelését.