A győri Tiszta Szívvel a Városért Egyesület (TSZV) szerint gyáva és megúszós választ küldött az oktatási jogok biztosa, Dr. Aáry-Tamás Lajos Pintér Bence győri polgármesterjelölt (TSZV, LMP, Momentum) januári bejelentésére, amelyben kifogásolta, hogy a fideszes Dézsi Csaba András győri polgármester januárban a Kazinczy Gimnáziumban kampányrendezvényt tartott végzős diákoknak. Az oktatási jogok biztosa a jelek szerint mindössze annyit tett az ügyben három hónap alatt, hogy megkereste levélben az iskola igazgatóját, Németh Tibort.
A válaszlevélből egyértelművé vált, hogy Dézsit nem hívták az intézménybe, hanem a polgármesteri stáb kereste az iskolát, és
a polgármester azt a tájékoztatást adta az iskolaidőben tartott esemény előtt, hogy nem politikai, hanem motivációs beszélgetést fog tartani.
A levél leírja, hogy Dézsi Csaba András aztán bemutatta elképzeléseit a város kulturális és gazdasági fejlesztésére, valamint választási ellenfeleiről is beszélt, bár Németh Tibor válasza szerint csak „burkoltan”.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény 24. § (3) bekezdése szerint a nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható. A köznevelési törvény tehát deklaráltan tiltja politikai rendezvény megtartását vagy politikai szereplő fogadását az iskolákban tanítási időben – állapította meg az oktatási jogok biztosa.
„Mivel a polgármester csak a délelőtti órákban volt szabad, a megszokott módon – például pályaorientációs előadásokhoz hasonlóan – osztályfőnöki órát szerveztek a tanulóknak” – írja szintén Dr. Aáry-Tamás Lajos. A fideszes Dézsi Csaba András tehát szerinte is feszegette a törvényi határokat az iskolában való fellépésével.
Ezután azonban azt írta válaszlevelében az oktatási jogok biztosa:
„Ugyanakkor nem tartom életszerűnek, hogy egy település polgármestere ne beszélgethetne a hazai és nemzetközi politikai témákról pedagógusokkal, tanulókkal, amennyiben azon sem a tanulók, sem a pedagógusok számára nem kötelező a részvétel.”
Pintér Bence posztjában azt írta: ő azt nem tartj életszerűnek, hogy a gyerekek és a szülők könnyedén mondanak majd nemet annak az embernek, aki azt a fideszes hatalmat képviseli a városban, amelyik pár hónappal ezelőtt gumibottal veretett tanárokat és könnygázzal fújatott le diákokat.
Végül Dr. Aáry-Tamás Lajos arra futtatta ki a választ, hogy tanítási időben tilos lett volna ilyet csinálni, iskolaidő után lehetett volna, de nagy valószínűséggel az iskolának erre nem volt szabályzata, amit szerinte célszerű lenne létrehozni, és ha lenne ilyen, akkor állhatna az iskola vizsgálat elé.
Magyarán szólva Dr. Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosaként három hónap alatt megállapította, hogy törvénysértés történt, de aztán semmilyen döntést nem hozott ezzel kapcsolatban. Kérdés ezek után, hogy akkor valójában mi szükség is van az ő munkájára.