Hogyan előzhető meg a szívférgesség?

ugytudjuk.hu 2024-04-12 11:25:31
A szívférgességet (Dirofilaria immitis) a fertőzött szúnyogok terjesztik, így ha kedvencünket épp egy parazitát hordozó vérszívó csípi meg, sajnos máris átkerülnek a véráramába. A kifejlett férgek pedig a szív- és tüdőerekben súlyos károkat okozva az állat életét is veszélybe sodorják. A legfontosabb tehát a megelőzés, az alábbiakban erről írunk.

Milyen állatokat veszélyeztet, melyek a tünetei?

Elsősorban az ebek a legkitettebbek, de előfordulhat macskák körében is, viszont jóval ritkábban. A kutya védelme tehát elsődleges feladat, ez pedig úgy valósulhat meg, ha eleve gondoskodunk róla paraziták elleni készítményekkel. Annak kapcsán, hogy melyik a legmegfelelőbb kedvencünk számára, kérjük ki állatorvos segítségét.

Természetesen beszerezhetők rácsepegtető oldatok, tabletták, melyek közül akadnak olyanok, amelyek a bolhák, kullancsok mellett a szúnyogokkal szemben is védelmet biztosítanak. Lényeges tehát a megelőzés, így a meleg hónapokban kifejezetten nagy hangsúlyt kell fektetni a paraziták elleni készítmények beszerzésére, beadására.

A szívférgesség tünetei lehetnek a köhögés, a nehézlégzés, az inaktivitás, az étvágytalanság, a hasi duzzanat, valamint a fogyás is. Amennyiben a panaszok észlelésekor nem történik meg a tesztelés és a megfelelő kezelés, akár az életébe is kerülhet.

A betegség diagnosztizálása

Sajnos mivel egy tulajdonképpen “láthatatlan” betegségről van szó, kizárólag szívféreg-teszttel győzödhetünk meg arról, hogy valóban fertőzött-e kedvencünk. Amennyiben a fent említett tünetek valamelyikét, vagy egyszerre többet is észlelünk, azonnal keressük fel állatorvosunkat, aki elvégzi a tesztet. Itt is fontos megjegyeznünk, hogy érdemesebb preventív célzattal eljárni ezen a téren is, vagyis félévente kérhetünk tesztelést, hogy megbizonyosodjunk, hogy nincs-e az állat szervezetében, ugyanis a kezdetekben még tünetmentes lehet.

Amennyiben pozitív a teszt eredménye, szívféreg elleni gyógyszerek adása, de akár műtét is számításba jöhet. A probléma az, hogy nagyon súlyos esetben nem biztos, hogy sikerül megmenteni a kutyust, emiatt feltétlenül a megelőzésre kell fókuszálnunk, hogy ne is kerüljön életveszélybe kedvencünk.

Előzzük meg a bajt!

A legjobb megoldás, ha legalább évente teszteltetjük szívféreg-fertőzésre, valamint folyamatos védelmet biztosítunk a szúnyogokkal szemben. Kezeljük havonta állatunkat megelőző készítménnyel! Ezek a megelőző szerek olyan termékek, amelyek meggátolják, hogy a parazitalárvák megtelepedjenek, és panaszokat okozzanak. Célszerű ezeket kombinálni repellens készítményekkel, így sokkal hatékonyabban megóvhatjuk állatunkat. Fontos megjegyeznünk, hogy a speciális szívféreg elleni megelőző szerek vénykötelesek, ezért forduljunk rendszeresen állatorvosunkhoz.

Szponzorált tartalmat olvastál!

Szólj hozzá!

Magyar Péter most a Fidesz rendes évi kötcsei piknikét akarja meghekkelni

A településen tart összejövetelt a legnagyobb ellenzéki párt, ahol azt ígérik, hogy bemutatkoznak a TISZA új arcai is.

Szünetelhet az ivóvízellátás Marcalváros mindkét oldalán Győrben

A Bakonyi és a Lajta út kereszteződésében történt csőtörés. 

Holtan találták meg az eltűnt 2 éves miskei lány

A gyanú szerint a kislányt J. Dávid 24 éves miskei férfi ölhette meg.

Kampánynyitót tartott Szombathelyen a Mi Hazánk

Bemutatkoztak a párt új országgyűlési képviselőjelöltjei is.

Ismét behálóznak a textilek a Szombathelyi Képtárban

Jön a IX. Nemzetközi Textilművészeti Triennálé.

Így fog kinézni a megújuló, társasházi funkcióra váltó egykori szombathelyi ISIS Hotel

A befektető első körben ugyan extravagánsabb kinézetet szeretett volna adni, de városképbe illeszkedés miatt marad a régi homlokzati megjelenés.

Tarr Zoltán: A Tisza-adó a rogáni propaganda szüleménye

A politikus azt hangsúlyozza, hogy a Tisza adójavaslataival a fideszesek is jól fognak járni.

A Tisza Pártot lejárató kampány videót fizetett közpénzből privát Facebook-oldalán az energiaügyi miniszterhelyettes - állítja a Momentum

Vajon Czepek Gábor helyett az Energiaügyi Minisztérium, vagyis a magyar emberek fizették a számlát?

Kapacitást növelt a GYHG az egyik győri szelektív szigeten

Egy tűzeset miatt volt indokolt a döntés. 

A 2026-os parlamenti választás esélyeit latolgatva végez Szombathelyen és környékén felmérést a Publicus

Meleg Zita Mária és Csiszár Zsófia, mint a Tisza párt lehetséges jelöltjei szerepelnek a kérdőíven.

Az augusztus is a Tisza vezetésével zárult

A Republikon kutatása szerint 4 százalékponttal vezet a Tisza Párt a Fidesz-KDNP előtt a teljes népesség körében.

Botrány, botrány hátán a győri kajak-kenu céltorony körül

Sajtóhibák, vádak és jogi fenyegetések árnyékában.

Hulladékkal bizniszelt egy sárvári férfi, csakhogy nem volt hozzá engedélye

2 millió forintos vagyonelkobzást kér rá az ügyészség.

Forgalomkorlátozás van az M1-es autópályán Lébénynél, mindkét irányban

Mosonszentmiklós külterületén több gépjármű ütközött.

Városgondozási gépek kiválasztása – Mire kell figyelni?

Ahogy azt a híreket olvasva is érzékelhetjük, a települések fenntartása összetett és folyamatos feladat, amely az év minden szakában jelen van: tavaszi és nyári zöldterület-ápolás, őszi lombeltakarítás, téli hó és síkosságmentesítés.

Vasvárról kap új rendőrkapitányt Körmend

Balogh Gábor október 1-től irányíthatja a Rába-parti kapitányságot.