Országosan is kuriózum az a rendezvény, amely 2001-ben indult útjára és éppen a jubileumi, 10. évfordulójánál tart: a körmendi Szudáni Napok. A Batthyány kastélyban a hétvégén színes tömeg kavargott, több százan látogattak ki a nem mindennapi eseményre.
Amelynek létrejöttében a fő érdem a szudáni származású orvos, Abdel Hameed és családjáé. Ugyanakkor végig partnert volt a nívós kulturális programok fogadásában és támogatásban az önkormányzat és a kulturális központ. A népszerű doki, akit csak „Hamidként" emlegetnek a helyiek, feleségével, Beke Katával és lányával, Nóra Hameed-del, fiával, Dávid Hameed-del, valamint családtagjaikkal elkötelezetten fáradozik a szudáni-magyar, esetünkben körmendi lokációjú kapcsolatok erősítésén.
„Szudán gyönyörű hely, területe sokszorosa a magyarénak, lakossága csaknem a triplája. Bőven van ott ásvány és kőolaj. Történelme biblikus, több ezer éves. Igazi paradicsom lehetne, de sajnos háborúk gyötrik a mai napig. Mi azon vagyunk, hogy utat találjunk a megértéshez, a párbeszédhez, a szeretethez és a kölcsönös tisztelethez. Megható és egyben hálás köszönet azért, hogy ilyen nagy számban támogatják törekvéseinek" – mondta el lapunknak a főorvos.
A jubiláló esemény a Sala Terrenában indult, Hameed doktor köszöntőjével. A hatalmas termet zsúfolásig megtöltötték az érdeklődők. Nagyon sokan érkeztek Bécsből, az ottani észak-szudáni nagykövetségről és szintén szép számmal az Ausztria-Szudán Baráti Társaság résztvevőiként. A főszervező kiemelte, hogy Körmend és a körmendiek mindig is lelkes támogatók voltak és maradtak. „Az a kiállítás, amit most megnyitunk, egy olyan országról és népéről szól, amely páratlan kultúrájával méltó a figyelmünkre".
Ezt hangsúlyozta Bebes István (Fidesz-KDNP) körmendi polgármester is, aki utalt rá: a magyarok hagyománytisztelők, kultúraközvetítők és ilyenek a szudániak is. Emlékeztetet a korábbi rendezvényekre, amelyek egy tartós és mély, népek közötti példaszerű barátságot alapoztak meg.
A vendégek nevében Paul Martin egyesületi vezető szólalt fel. Ő is különlegesnek nevezte a körmendi napot, méltatva a Hameed család ez irányú „történelmi érdemeit". Szerinte az, hogy egy kisvárosban ilyen erős, nemzetek közötti kötődések alakulhattak ki, bíztató a jövőre nézve egy „kevésbé bíztató korban". Mint mondta, baráti társaságuk Ausztriában is is népszerű és immáron Körmend is felkerült az „európai és nemzetközi térképre".
A kiállítás megtekintése után a színházterembe vonult a tömeg, ahol szudáni folklór csoportok léptek fel. Az est felemelő pillanatainak egyike volt, amikor a zenészek a nagyszínpadra invitálták a közönséget, majd együtt táncolva skandálták: „Barátság!" A Szudáni Nap ezzel végleg bevonult a helyi értékek virtuális tárházába.
Támogasd a hatalomtól független újságírást! Bár a kormánymédia megpróbálja elhitetni, hogy a tőlük független szerkesztőségek úsznak a pénzben ez közel sincs is. Amennyiben neked is fontos, hogy sokáig legyen még a hatalmat ellenőrző hang, akkor támogast adománnyal a mi munkánkat is segítő Nemzeti Újságírók Demokratikus Egyesületét. Adományodat ide utalhatod: 10918001-00000113-44920004. Köszönjük! |