A világ, és Magyarország is óriási kihívás előtt áll, tudomásul kell venni, hogy itt van az éghajlatváltozás, emiatt radikális változtatásra van szükség az életünkben, a gazdaságpolitikánkban, és a környezethez való viszonyunkon is. Ugyanis az éghajlatváltozás Magyarországon is érzékelhető, elég csak a nyári aszályt felidézni, most pedig az energiaválság időszakát éljük. Schmuck Erzsébet az LMP – Magyarország Zöld Pártjának társelnöke szerint olyan világot, olyan gazdaságot kell létrehoznunk, ami az energiaintenzitást tekintve lefelé halad, és a vízre úgy tekint mint óvandó kincs.
Ezt a paradigmaváltást azonban a magyar kormány nem akarja figyelembe venni, ez látható Debrecenben is, ahová akkumulátorgyárat szeretnének létesíteni. Schmuck elmondta, hogy hétfőn ott volt a városban a közmeghallgatáson, ahol azt tapasztalta, hogy a helyi lakosok tiltakoznak a gyár ellen, nem szeretnének egy ennyire veszélyes, természet károsító üzemet a város határába. Ráadásul ezeket az embereket át is verték, hiszen azt ígérték, hogy kilencezer embernek fog munkát adni a gyár, de a meghallgatáson kiderült, hogy ennek csupán csak a harmada a valós szám, miközben a gyár vízigénye a várt mennyiség háromszorosára rúgna. Hiába tehát a debreceniek tiltakozása, a kormány ezt nem veszi figyelembe, a helyi fideszes önkormányzattal közösen készül a kínai gyár telepítésére, miközben a környezetvédelmet leépítették.
Ezen kívül egyéb problémákra is felhívta a figyelmet az LMP társelnöke, megemlítette, hogy a gyár kínai tulajdonosait éppen a mai napon tartóztatták le korrupció miatt, miközben a kormány 13 milliárdot adott az üzemhez. Szijjártó szerint mindez nem fog problémát okozni, ebből is látszik, hogy a kormány gazdaságpolitikáját egyáltalán nem érdeklik a környezetszennyező hatások, és az élhető környezet csökkenése, emiatt a zöldek felhívják a kormány figyelmét arra, hogy igenis össze kell hangolni a gazdaságpolitikai célokat a fenntarthatósággal és a helyi lakosok igényeivel.