Befagyasztják az Európai Unió által finanszírozott Erasmus+ programot, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramot azoknál az egyetemeknél, amelyek irányítása közérdekű vagyonkezelő alapokhoz kerültek - erről a Népszava írt.
A mostani intézkedés a 2022. december 15. után elbírált pályázatokra vonatkozik.
Az ügyben összesen 21 egyetem érintett, így többek között a Budapesti Corvinus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, a Miskolci és a Soproni Egyetem, valamint a Szegedi és a Pécsi Tudományegyetem.
2020-ban összesen 22 ezer 622 hallgató vett részt az Erasmus+ csereprogramban, ezt 40 millió 450 ezer euróval támogatta az Európai Unió.
Közérdekű vagyonkezelő alapítványok által működtetett egyetemek:
Budapesti Gazdasági Egyetem
Dunaújvárosi Egyetem
Debreceni Egyetem
Budapesti Corvinus Egyetem
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
Magyar Táncművészeti Egyetem
Állatorvostudományi Egyetem
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem
Semmelweis Egyetem
Neumann János Egyetem
Nyíregyházi Egyetem
Pannon Egyetem
Óbudai Egyetem
Soproni Egyetem
Széchenyi István Egyetem
Szegedi Tudományegyetem
Színház- és Filmművészeti Egyetem
Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Tokaj-Hegyalja Egyetem
Miskolci Egyetem
Pécsi Tudományegyetem
A Jobbik máris közleményben reagált. Szerkesztőségünkhöz eljutatott írásukban ez áll:
Ameddig fideszes alapítványi fenntartású a magyar egyetemi világ 80 százaléka, addig ezek az intézmények nem kaphatnak az EU Erasmus-ösztöndíjaiból, illetve a Horizont kutatási támogatásokból sem. Ez nagyon komoly hátrány mind az egyetemisták, mind az oktatók szempontjából, illetve a kutatói együttműködést is hátráltatja. Az egyetemi autonómia és az akadémiai szabadság Európa tanácsi jelentéstevőjeként, volt egyetemi vezetőként mindvégig felhívtam a figyelmet arra, hogy a közalapítványi forma csorbítja az Európában a középkor óta igazi konzervatív értékként kezelt autonómiát. A 21. században az egyetemek olyan tudásközpontok, és olyan formában képzik a tanárokat, hogy aztán a magyar polgárok minél szélesebb köre legyen felvértezve azokkal a tudáshalmazokkal és készségekkel, amelyek egy gyarapodó és kiteljesedett élethez szükségesek.
Felszólítjuk tehát a fideszes kormányt, hogy azonnal kezdje meg az alapítványi fenntartású intézményekkel a tárgyalásokat arról, hogy minél előbb – különösen a nagy tudományegyetemek – visszakerüljenek állami fenntartásba, ahogy az a kontinentális Európában mindenhol szokásos. Aktív fideszes minisztereknek és a párthoz köthető személyeknek semmi keresnivalójuk a kuratóriumokban. A klebelsbergi konzervatív fordulat keretén belül, amelyben a mi politikai közösségünk hisz, nemcsak a közoktatásra, hanem a felsőoktatásra is kiemelt figyelmet és támogatást kell juttatni a jelenlegi nehéz gazdasági és szociális válságban. Ez a valódi konzervatív politika és értékválasztás!
Frissítés
Cikkünk megjelenése után a Momentum közleménye is befutott a témában:
Mivel az Orbán-kormány továbbra is fideszes politikusok irányítása alatt tartja az alapítványi egyetemeket, a hírek szerint az EU felfüggeszti 21 alapítványi egyetemen a magyar diákok külföldi tanulását segítő Erasmus-programokat. Ismét nem a bajt okozó fideszes politikusok, hanem a magyar emberek fizetik a rossz kormányzás árát, a Fidesz-felárat. Felháborító módon az EU döntését, mely több ezer diákot érint igazságtalanul, több mint egy hete titkolja a kormány és a kormánypárti politikusok által vezetett egyetemek.
A Momentum Mozgalom, ahogy eddig, ezután is azért fog dolgozni, hogy a magyar embereknek, legyenek egyetemisták, vállalkozók, dolgozók, vagy nyugdíjasok, minél kevésbé kelljen megfizetniük a rossz kormányzás árát, a Fidesz-felárat.
A Momentum Mozgalom elítéli, hogy a kormány több ezer diák jövőjét, külföldi tanulmányait és nyelvtanulási lehetőségeit is képes feláldozni azért, hogy a Fidesz-kormány tagjai, például Varga Judit a miniszteri fizetésén felül további 1,4 millió forintot kereshessen a Miskolci Egyetem kuratóriumi tagjaként.
Ugyanakkor azt is igazságtalannak tartjuk, hogy az Európai Bizottság ahelyett, hogy fideszes politikusokkal és a kormány strómanjaival, oligarcháival fizettetné meg a rossz és korrupt kormányzás árát, egyetemistákat büntet.
A Momentum Mozgalom EP képviselői, Donáth Anna és Cseh Katalin levelet írnak az Európai Bizottság képviselőinek és kérik, hogy a Bizottság minél hamarabb indítsa újra az Erasmus programot.