Ahhoz, hogy hazánk energiafüggetlenségét elérjük, nem nyugatról, és nem keletről kell importálni energiát, hanem nekünk magunknak kell azt megtermelnünk helyben. Szombaton Orbán Viktor a román, a grúz, és az azeri miniszterelnökkel Bukarestben aláírt egy megállapodást, melyel a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetékét építenék meg. Ez a vezeték Grúzia és Románia között 1200 kilométer hosszan a tenger alatt futna. Csak a megvalósíthatósági tanulmány 2,5 millió euróba kerül, melyet a világbank fedez, és maga a megépítés 2,3 milliárd euró, melyre az Európai Bizottság irányzott elő támogatást. Azt nem tudjuk, hogy Magyarországnak ehhez mennyi pénzzel kell még hozzájárulnia – ismertette Gál József, az LMP szóvivője.
Gál elmondta azt is, hogy a vezetéken az azerbajdzsáni még meg nem épült szélerőművek által termelt villamosenergia érkezne Magyarországra, miközben hazánkban az import arány már most is nagyon magas, harminc százalék körüli. A zöldek szerint rengeteg pénzt költünk el olyan energiának az importjára, melyet itthon is meg tudnánk termelni. Ezt Orbán megadealnek hívja, ezzel szemben a zöldek egy valóban fenntartható energetikai megadealt kínált a kormánynak, ez pedig a következő:
- azonnal oldják fel az összes tiltást, mely a szélerőművek telepítésére vonatkozik. Az LMP szerint nem keletről kell importálni energiát, hanem itthon kell megtermelni azt.
- el kell törölni a napelemadót, és ezzel párhuzamosan fejleszteni kell a hálózatot.
- épületszigetelési programot kell elindítani, hiszen a legolcsóbb energia a fel nem használt energia.
- be kell vezetni az olcsó havi 5000 forintba kerülő, országosan minden tömegközlekedési eszközre érvényes klímabérletet
- a paksi szerződést fel kell bontani, az erre szánt pénzt pedig zöldberuházásokra kell költeni, hiszen az atomenergia se nem zöld, se nem olcsó, se nem fenntartható.
Az LMP szerint az ukrán-orosz konfliktus és az elszabaduló energiaárak mutatták meg, hogy mennyire fontos az energiafüggetlenség elérése, ehhez pedig zöld fordulatra van szükség.