A kormány néhány hónapja büszkén jelentette be, hogy háromezer milliárd forintból épül egy hatalmas akkumulátorgyár Debrecen mellé, azonban a beruházásról nem kérdezték meg az ott élő emberek véleményét. Holott egy ilyen beruházás hosszú évtizedekre meghatározhatja egy város jövőképét, már csak azért is, mert a gyár vízigénye óránként ezer köbméter, miközben a nyári aszály megmutatta, hogy a víz mekkora kincs lesz a jövőben. Ezen túl a beruházás jelentősen csökkenti a zöldfelületek mennyiségét is, nem beszélve a gyár okozta erőteljes hanghatásokról és egyéb környezeti károkról.
Éppen ezért az LMP – Magyarország Zöld Pártja a kezdetektől fogva az akkumulátorgyár telepítése ellen volt, helyi népszavazást is kezdeményeztek a beruházásról, amit első fokon engedélyezett a helyi választási bizottság.
Schmuck Erzsébet a zöldek társelnöke hozzátette, a probléma országos szintű, a kormány Magyarországot akkumulátorgyártó nagyhatalommá akarja tenni, melyről már Orbán Viktor is beszélt. A Fidesz a gazdasági növekedést arra akarja alapozni, hogy minél több ilyen, és ehhez hasonló gyárakat hozzanak Magyarországra, ezeknek a cégeknek elképesztő mennyiségű adókedvezményt adva, nem törődve a környezetkárosítással. Schmuck ismertette, hogy többek között Győrszentivánon és Tatán is hasonló beruházást készítenek elő, ezekben közös a hatalmas zajterhelés, a környezetkárosítás, és az óriási víz- és energiaigény. Az LMP szerint elfogadhatatlan, hogy azért fizessünk ki több tízmilliárd forintot, hogy ebből a pénzből külföldi nagyvállalatok tönkretegyék a lakókörnyezetünket, és elhasználják a vízkészletünket. A zöldek szerint elfogadhatatlan, hogy a kormány velünk fizetteti ki a jövőnk felépítését, ahogy az is, hogy mindezt a magyar emberek megkérdezése nélkül teszik. Éppen ezért az LMP szerint meg kell kérdezni az embereket: a növekedés hajszolását, vagy az élhető környezet és a természeti értékeink megóvását tartják fontosabbnak.
Éppen ezért a zöldpárt nem csak helyi, hanem országos népszavazást kezdeményez az akkumulátorgyárak építéséről, a környezet és a vízkészlet megóvásáról – ismertette Schmuck Erzsébet.