Kormányinfó volt csütörtökön, melyen kiderült:
továbbra is az EU-s pénzek megérkezésétől teszi függővé a pedagógusbérek emelését a kormány, ha sikerül megállapodni, akkor a tanári fizetések már 2025-re elérhetik a diplomás átlagbér 80 százalékát.
A miniszter szerint jövőre 21 százalékkal, 2024-ben a jelenlegi bázishoz viszonyítva közel 25 százalékkal, 2025-ben pedig – szintén a mostani bázishoz képest – 29-30 százalékkal emelnék a béreket – mondta Gulyás Gergely kancelláriaminiszter. Ez a prognózisok szerint bruttó 778 ezer forint lesz átlagosan.
A Telex cikke szerint azonban ha az inflációt is hozzászámoljuk, akkor öt év alatt csak évi hat százalékkal növekednek majd a pedagógusbérek. Az MNB optimista becslése szerint az infláció ugyanis év alatt 44,3 százalékos lesz.
Az EU ugye azért tartja vissza a Magyarországnak járó pénzeket, mivel Brüsszel megelégelte, hogy az EU-s forrásokat Magyaországon rendkívül átláthatatlan módon osztja szét és költi el az állam. Ezért kértek garanciákat, amelyeket igyekszik a kormány teljesíteni – ennek az egésznek a része, hogy olyan, alapvetően állami feladatokat is az EU-s pénzek megérkezéshez kötnek, mint a pedagógusbérek emelése.
Gulyás a tanárok kirúgásáról azt mondta, hogy mindenkinek be kell tartania a jogszabályokat, jogszerű tiltakozásért pedig senkit se büntethetnek, de a polgári engedetlenségnek szerinte nem lehet anyagi indoka, csak erkölcsi.
A kormányinfón ezen felül kiderült az is, hogy
fél évre elég gáz van Magyarországon akkor is, ha mostantól nem jönne mostantól egy molekula sem. Később azonban kérdésre kiderült, hogy ebbe a mennyiségbe beleszámolták azt is, amit a kormány eladott Szerbiának.
A miniszter szerint sok változtatásra van szükség az energiarendszerben. Ezért a helyreállítási alap hitel részét zöld átállásra és villamosenergia-fejlesztésre fordítanák. (A hitel rész a hírek szerint 9,6 milliárd eurót takar.)
A minsizter szerint az ország gazdasági problémáit, például a mélyrepülsében lévő forintárfolyamot is az EU által a háborús agresszor Oroszország ellen hozott. közös gazdasági szankciók okozzák, amelyeket egyébként rendre megszavazott Magyarország is, a legutóbbit épp október elején.