Zanati úti Lidl hátsó része mögötti patkánymérges doboz 2 méteres körzete!!! Erre nincs valami szabály? - írta Facebookon az egyik vásárló.
A fotókon az látszik, hogy elhullott énekes madarak tetemei fekszenek a parkolóban. Az egyik közvetlenül egy rágcsálóirtó doboz mellett.
Hogy képes-e a kihelyezett rágcsáló méreg ilyen mértékű pusztítást okozni, azt Palkó László, egészségügyi gázmestertől kérdeztük meg.
Sajnos előfordult már néhány esetben, bár nem tömegesen. A kihelyezett rágcsálóirtó szerelvények kialakításuknál fogva korlátozzák azokat az állatokat, akik hozzá tudnak az irtószerhez férni. Célállat az egér és a patkány. Egyéb állat, mint például az említett madár, csak akkor fér a patkány ládába, ha kisebb vagy akkora mint a rágcsáló. Emiatt veréb, maximum rigó vagy seregély bejuthat és kicsipegetheti az irtószert, de nem egyszerű mutatvány még így sem, hisz a ládákban külön tálcákban lehet többféle irtószer, s nem a bejárati nyílásnál könnyen hozzáférhetően van elhelyezve. Ráadásul sok esetben még mechanikusan rögzítve is van a csalétek (Rúdra vagy drótra felfűzve, nehogy kirázódjon a ládából, ha például egy fűnyíró ember/traktor odébblökné, ez elég gyakori.). Amikor lehűl az idő és a kistestű madarak már nem jutnak elegendő élelemhez, akkor úgynevezett túlélési célért be-be bújhatnak a szerelvényekbe, s ilyenkor előfordult már, hogy a mérgezett (általában gabonaszem) csalétket megeszik, miközben elbújnak a hideg vagy az eső elől a ládába - írta megkeresésünkre a szakember.
Összefoglalva. Előfordulhat egy mérgeződés, bár 1-2 madárnál több elhullást nem tapasztaltunk még - zárt így a Palkó.
A 112press.hu is foglalkozot az esettel. A weblap szerint az áruház épületének repültek neki a madarak, ez okozta a tömeges pusztulást.