Gál József az LMP szóvivője szerint a drasztikus tanárhiány, a megalázó bérek, a sztrájkjog ellehetetlenítése, a szabad tankönyválasztás és a saját minisztérium hiánya, valamint az infrastruktúra lepusztítása miatt tiltakoznak folyamatosan a tanárok, különböző, kreatív módszerekkel. Vannak, akik polgári engedetlenségbe kezdtek, mások élőláncot alkotnak az iskoláik körül, de olyanok is vannak, akik csöndben tűrnek, a létbizonytalanságukkal küzdve.
Az LMP szerint a kormány szándékosan ellehetetleníti a pedagógusok sztrájkját, ami egyáltalán nem demokratikus, és ezzel gyermekeink jövőjét veszélyeztetik. Eközben az oktatásban résztvevő szakemberek évről-évre egyre nehezebb helyzetben vannak, a rendszer rövid időn belül összeomolhat. A pedagógushiány egyre intenzívebb, már a rangosabb iskolákban is folyamatos a tanárhiány, egyre többen hagyják el az oktatói pályát. A kormány minden másra költ, Gál megemlítette például a Vodafone felvásárlását, azonban még a fideszes politikusok sem tudják megindokolni, hogy miért nem emelik meg végre a pedagógusok béreit.
Az LMP követeli a pedagógusok alapvető munkavállalói jogának, a sztrájkjognak a visszaállítását, oly módon, hogy az ismét alkalmas legyen érdekérvényesítésére, és nyomásgyakorlásra. E joguk csorbítása teszi szükségessé a jelenlegi engedetlenségi akciókat, és ezért nem járhat nekik retorzió. Ezen felül az LMP a bérek azonnali rendezését kéri, hogy aztán a 2023-as évtől évente kétszer, infláció követően emelkedjenek. A pedagógusok béremelése nem az Európai Uniótól vagy Soros Györgytől függ, hanem egyedül a Fidesz-KDNP kormánytól. Most kell megemelni a béreket, akkor, hiszen az infláció 20 százalék közeli, és minden fillér számít, és amikor a kormány esztelen gazdaságpolitikája illetve pénzszórása miatt a rezsiköltségek is az egekben vannak.
A zöldpárt éppen ezért petíciót is indított, azt kérik, hogy aki egyetért a pedagógusok béremelésével, az írja alá.
Címlapfotónk illusztráció.