Testes kudarccá lett az Orbán-kormány déli, nyomulós gazdaságpolitikája. Több mint 100 millió eurót áldoztak korábban egy trieszti kikötőre – semmi sem lett belőle. Ezért átfordultak Szlovéniába, öntötték a pénzt Koperbe és a Muravidékre. Most ez is bebukott.
Lapunk régóta figyelemmel kíséri a NER-tőke és oligarchái déli ténykedését, mivel az ott történtek modellezhetik az Orbán-korszak utáni hazai állapotokat. A többi között megírtuk a trieszti, sok millió eurós beruházást és annak fiaskóját. Megírtuk, hogy miként talált egymásra a magyar és a szlovén miniszterelnök, Janez Jansa. És azt is, hogy Koper lett az új magyar célpont, a tengeri kijárat.
Hamarosan célkeresztbe került a Muravidék, főként Lendva. Egy hivatásos, Afrikát megjárt diplomatát tettek a konzulátus élére, majd rövidesen feltűnt a színen Szijjártó Péter külügyér. Ezután megjelent a magyar nemzeti tőke is, megvették a helyi wellness központot és szállodát.
A milliárdos ügyletek sorában szerepelt egy területvétel is, ahol új futball akadémiát kívántak felhúzni.
Több száz millióért újították fel a konzulátust, majd kulturális központokat is. Szijjártó után megjelent Lendván Orbán Viktor is. További beruházásokat ígért, barátjának nevezve Horvát Ferenc nemzetiségi országgyűlési képviselőt. Tény, hogy ezután templomok, a magyarsághoz kötődő középületek tucatjait renoválták, építették újjá.
Ezek jótétemények voltak az alig 2-3 ezer fős magyarságnak. És ami itthon nem történt meg, az a Muravidéken igen: hathatósan támogatták az oktatást, az iskolákat. Ezek mértéke viszont eltúlzott volt és sejtetni engedte, hogy a nyomulás gazdasági térnyerést szolgálhat.
Ez akkor vált világossá, amikor a MOL megvette a szlovén benzinkút hálózatot és új központot épített Muraszombaton.
Tavasszal aztán fordult a kocka, Jansa elbukott és egy unió párti liberális politikus, Robert Golob került a bársonyszékbe.
Ennek nyomán a magyarok által vásárolt médiában szinte azonnal elkezdődtek a változások. A Habony-csoport árulni kezdte tévéit, újságjait, a baloldalt támadó propaganda életlenné vált. A Lendvára már-már hazalátogató Szijjártó Péter még begyűjthette a díszpolgári címet, de a címlapról már lekerült.
A kintieknek a márciusi ünnepen nem vele, hanem Szili Katalinnal kellett beérni. Aki „nagy ívű", morális fejtegetésekkel tarkított beszédet mondott. Itthon a kétharmadot ismételten bezsebelő orbánizmus Szlovéniában megroggyant. A NER-tőke nyomulása megtorpant.
A változást a külsőségekben is élesen jelzi a mostani, augusztus 20-ai lendvai központi ünnepség. Idén ezen nem vett részt magyar politikus. Helyiek szerepeltek, az egyházi jelleg dominált. Kivétel Dobronak község volt, ahol Horvát Ferenc Szilágyi Péter államtitkár-helyettessel jelent meg. A magyarság lapja, a 18-án megjelenő Népújság, címlapján nem augusztus 20-ra utaló szimbólumot, hanem a szlovén pénzből felújítandó lendvai várat hozta le.
Megspékelve Golob fotójával. Ezt mondják erős jelzésnek a sajtóban.
Lendvai forrásaink szerint a magyar befektetők, akik persze állami pénzt fektettek be, magukat magáncégnek álcázva, kissé idegesek. Hiszen sok, rengeteg pénzről van szó. A wellness fürdő sorsa kétséges, a rezsi emelkedés erősen veszteségessé teheti.
Szinte biztos, hogy a fociakadémia nem épül meg. Országosan sem jobb a helyzet a magyar befektetők szempontjából. Csend van Koperről és a szlovéniai közös vasútépítésről is. Golob kormányának látóterében nem Orbán Viktor és oligarchái állnak.
A NER-tőke Szlovéniában éppen úgy porul járhat, mint nemrég Szlovákiában. Ott ugyanis nagyobb földvásárlásokba kezdtek, de a szlovákok kapcsoltak és jogi eszközökkel megakadályozták az ügyleteket. Az eddigi, magyar pénzből létrehozott javak részbeni nyertese a szlovéniai magyarság, de az illiberális célok mehetnek a lecsóba. Ez viszont már nem bolt a NER-nek.
Kérdés, hogy miként változik majd ismét a déli politika, ha Orbán eszmetársai, a szélsőjobbos és fasiszta Giorgia Meloni, valamint Salvini és Berlusconi kerülnek hatalomra Olaszországban?
Valószínű, hogy ez esetben Szijjártó Triesztben hajthat majd az újabb díszpolgári címre.