Miközben Teherán a keményvonalas konzervatívok közé sorolt Ebrahim Raiszi tavalyi elnökké választása óta ismét egyre több konfliktust vállal fel a Nyugattal, a kulturális életben ezzel ellentétes folyamatok is zajlanak – mutat rá a Guardian.
A Kortárs Művészeti Múzeumban idén nyáron számos olyan 19. és 20. századi alkotást mutatnak be, amelyeket korábban elképzelhetetlen lett volna közszemlére állítani. Az intézmény kiállításán többek közt megtekinthető Marcel Duchamp The Large Grass című falfestménye, Donald Judd egyik szobra, illetve
Piacasso, Monet, Pollock, és Warhol munkái is.
„Egy ilyen témájú és ilyen alkotásokkal rendelkező kiállítás felállítása merész lépés, amihez nagy bátorság kell” – mondta el a lapnak egy iráni értelmiségi, aki már négyszer is járt az Iránban kulturális szenzációnak számító kiállításon. Az intézmény közlése szerint látogatottságuk megduplázódott az elmúlt időszakban.
A több milliárd dollár értékű gyűjteményt még Mohammas Reza Pahlavi sah és felesége vásárolta össze, ez képezte az 1977-ben megnyílt múzeum alapját. Két évvel ez után azonban a forradalom elsöpörte a monarchiát, nem sokkal később pedig Khomeini ajatollah vette át a hatalmat. A muszlim fundamentalista vezető szerint ezek az alkotások a „nyugati deviancia” termékei voltak, így
az intézmény raktárába száműzték őket, ahonnan csak most szabadultak ki.
Warholnak a sahról és családjáról készült festményei, illetve néhány akt még mindig az alagsorban porosodik, ám a gyűjtemény nagy része most már bárki számára látható a kiállítás szeptember végi zárásáig.
Fotó: Wikimedia Commons / Farzaneh