„Hogy megmentsük a NATO-t előbb el kell pusztítani” – ezzel a címmel közöl vezércikket a madridi NATO csúcstalálkozó után a befolyásos brüsszeli lap, a Politico. A szerző, Matthew Karnitsching szerint a hadászatban létezik az a doktrína, hogy ha egy várost meg akarunk menteni attól, hogy az ellenség kezére jusson, érdemesebb magunknak szétrombolni, vagyis használhatatlanná tenni a számára.
Bár ez a hadtudományban egy roppant ellentmondásos elképzelés, de Matthew Karnitsching szerint a NATO esetében egyszerűen nincs más lehetőség, ha meg akarják őrizni működőképes védelmi szövetségnek. A szerző úgy véli, az, hogy Jens Stoltenberg és a tagállamok vezetői együtt örömködtek az „egységen és hatékonyságon” pusztán azért, mert
sikerült egy közös nyilatkozatban a szervezetre leselkedő legnagyobb fenyegetéskként megnevezni Oroszországot, ami szerinte egyszerűen nevetséges eredménynek tekinthető.
Hiszen emellett a tagállamok egy része láthatóan nincs vele tisztában, hogy a második világháború óta a legnagyobb katonai konfliktus zajlik Európában aminek még csak megbecsülni sem lehet a végkimenetelét. Ehhez képest mindenről beszélhetünk, csak egységes fellépésről nem:
egyes államok – például Nagy-Britannia, a baltiak, Lengyelország – aktívan segítenek Ukrajnának, mások fél szívvel, vagy egyáltalán nem.
Recep Tayyip Erdogan török elnök amellett, hogy odahaza már végletesen eltávolodott a demokratikus értékektől, minden létező alkalommal megzsarolja valamivel a szövetséget, mint tette ezt most is, amikor a finn-, és a svéd tagság támogatásáért cserébe elérte, hogy amerikai F-16-os vadászgépeket kapjon. Miközben „alig hiheti bárki is, hogy például csapatokat küldene a Balti államok megsegítésére, ha Oroszország esetleg megtámadná őket”.
A cikk ezután tér ki Magyarországra, Orbán Viktort úgy jellemezve, mint aki „erős ember szeretne lenni”, és aki a „magát szultánnak képzelő” Erdogannal együtt nem csak aláássa a NATO egységét, de a demokratikus értékek tagadásával egyenesen gúnyt űz a szervezetből a puszta tagságával is. Megkapják persze a németek is, akik az utolsó pillanatig kitartottak Putyin mellett és ma is fél szívvel támogatják Ukrajnát.
Matthew Karnitsching szerint nevetséges, hogy a NATO védelmi képességei még mindig Amerika hadseregén múlnak és mivel könnyen lehet, hogy Joe Bident nem választják újra elnöknek, ellenben jöhet egy izolacionista politikát folytató új amerikai elnök, a NATO európai tagállamai magukra maradhatnak a bajban.
Ebből a helyzetből pedig csak az jelenthet kiutat a szerző szerint, ha a szervezetet egyszerűen feloszlatják, majd újra alakítják: de már azok nélkül az országok nélkül, amik vagy hátat fordítottak a demokratikus értékeknek,
vagy potyautasként csak azt várják, hogy mások cselekedjenek – így a szerző végkövetkeztetése.
Nyitókép: Miniszterelnok.hu