A választási kampány elmúltával egy szót sem hallani Hende Csaba Szombathely 300 programjáról

Farkas Bazsi 2022-06-09 18:08:00
A fideszes képviselő még konzultált is arról, hogy a városlakók mire költenének el 300 milliárd forintot. Hiába kérdeztük, nem kaptunk választ ennek eredményéről.

MEGÍGÉRTÜK, MEGCSINÁLTUK!
2014-2020-ig több mint 200 milliárd forintnyi fejlesztési forrás érkezett Szombathelyre.

FOLYTATJUK A KÖZÖS MUNKÁT, EZÉRT…
2021-2027 között még ennél is több pénz, TÖBB MINT 300 MILLIÁRD FORINT jut

SZOMBATHELY FEJLESZTÉSÉRE - ez olvasható a szombathely300.hu weboldalon, amelyet Hende Csaba, Szombathely és térsége fideszes parlamenti képviselője hívott életre. 

Hende bele is adott mindent, hogy a Szombathely 300 program - amely elmondása szerint több, mint 300 milliárd forint Szombathelyre érkezésének lehetőségét vetíti előre - komolyan átmenjen a köztudatba. 

De mi is ez a Szombathely 300?

Az Európai Unió 7 éves költségvetési ciklusokban dolgozik. A jelenlegi ciklus 2021 és 2027 között valósul meg. Ezek szerint az EU pénzt oszt a tagállamoknak, a legtöbb támogatás olyan országok kapnak, amelyeket a közösség fel szeretne zárkóztatni, ilyen például Magyarország is. 

Az előző ciklusban nagyon sok visszaélés történt az EU-tól érkező pénzeket illetően. Éppen ezért az Unió a mostani ciklusban nagyon szigorú szabályokat hozott a pénzek elköltésére. Három nagy területet foglalmaztak meg, amire a kapott összegeket el lehet költeni:

  • az infrastruktúra fejlesztés,
  • a zöldítés,
  • és a mezőgazdasági innováció.


Az ugyan teljesen helytálló - hiszen még kormányzati bejelentés is volt a témában - , hogy Vas megyébe 472 milliárd forint érkezik, és ebből Szombathelyt érintően 329 milliárd 200 millió forint folyik be, ám aligha fogja befolyásolni a szigorúan szabott nemzetközi mechanizmust az, hogy Hende konzultációjára az adventi vásár tövében megállított család milyen válaszokat diktált be.

A kapott támogatás egy része egyébként már el is van költve. Olyan már bejelentett projektek futnak belőle, mint

  • a szombathelyi METRO áruház mögötti elkerülő építése,
  • vagy éppen a Kőszeg - Szombathely közötti 2x2 sávos gyorsforgalmi út megvalósítása,
  • vagy az M86-os Egyházasrádócig való meghosszabbítása.

De akkor minek indítottak konzultációt?

A kérdést nem mi tettük fel elsőként, hanem tavaly novemberben az Éljen Szombathely frakcióvezetője, Tóth Kálmán. Az általa jegyzett közleményben az állt, hogy a konzultáció semmi más, mint adathalászat. 

A szombathely300.hu weboldalon a mai napig ki lehet tölteni a konzultációt, amit csakis név és emailcím kitöltésével lehet beküldeni.

Ahogy korábban már írtam, a pénzek elköltésének mechanizmusát komolyan megszigorította az EU. Így elég kérdéses, hogy olyan kérdésekkel, mint:

Ön egyetért azzal, hogy a Szombathelyre érkező fejlesztési forrásokból felesleges látszat beruházásokat végezzenek?

Egyáltalán mire is menne az adatgyűjtő. Egyáltalán mi a látszat beruházás? Hogy megtudjuk pontosan mire is gondolt a konzultáció kapcsán Hende Csaba, őt magát kerestük meg. Azt kérdeztük tőle, hogy:

  • Tart-e még a konzultáció?
  • Jelenleg milyen eredményeket mutat a szombathelyiek konzultációra adott válasza?
  • Mi lesz az első projekt, amit a program keretében érkező 300 milliárd forint terhére meg tudnak valósítani?
  • Mikor valósulhat meg az első beruházás?

Választ azonban nem kaptunk. 

Az biztos, hogy míg korábban egymást érték a Szombathely 300-at érintő konferenciák a Haladás Sportkomplexumban, addig április óta egyetlen fórum sem volt a témában.

Fotó: Farkas Bazsi,

De a korábban a szombathelyi Uránia udvarban lévő Szombathely 300-at népszerűsítő plakát is lekerült azóta.

Nagyon úgy néz ki, hogy a konzultáció és a program meghirdetése csakis kampányfogás volt. Amelyet annyira fontos volt elindítania Hendének, hogy még csak a város nevének használatához sem kért engedélyt

Szólj hozzá!

Új igazgatóságról döntött a közgyűlés - nehéz örökséget vesz át a Győr-Szol új vezetése

Milliárdos hiányok, rendőrségi nyomozások, vitatott beruházások és vezetőváltások után kaphat új irányítást a város talán legfontosabb önkormányzati cége.

Rendkívüli intézkedéseket vezet be a kormány a történelmi hőhullám miatt

Home office az államigazgatásban, felfüggesztett kamionstop, fokozott tájékoztatás és országos készültség – a hétvégén akár 40 Celsius-fok is lehet.

Tóth Péter lett Győr harmadik alpolgármestere

Három a magyar és a győri igazság: harmadszori nekifutásra lett a polgármester harmadik jobbkeze a korábbi kabinetvezető. 

NER cégkapcsolatok számokban: 1866 cég, a teljes hazai gazdaság profitjának 10%-a és több, mint 8400 milliárd forint közbeszerzés

Az elmúlt 16 évben felépült Magyarország egyik legdurvább üzleti-politikai hálózata. A kérdés ma már nem csak az, hogyan jutott idáig, hanem az, hogy mi történik vele egy új korszakban.

Breaking: a 2024-es “bosszú-SZMSZ” után, új szervezeti és működési szabályzata van Győrnek

Lesz végre harmadik alpolgármester, több forrás fölött rendelkezhet az önkormányzat, és nagyobb beleszólása lesz a városi cégek ügyeibe.

A hőségben is odafigyel dolgozóira a GYHG

Ivóvízzel, hűtőládákkal, klimatizált pihenőhelyiségekkel és további munkavédelmi intézkedésekkel segíti munkatársait a nyári kánikulában a hulladékgazdálkodási társaság.

Szerelmet színlelt, és megpróbálta kiforgatni mindenéből áldozatát egy körmendi nő

A sértett férfi egy több mint 43 millió forint, és egy 27 millió forint értékű ingatlant ajándékozott a nőnek és a fiának.

Lovas felvonulással indulnak a Szent László Napok Győrben

Szombat délelőtt hetven lovas és százötven hagyományőrző idézi meg a lovagkirály korát, a felvonulás idején több belvárosi utcában forgalmi torlódásokra kell készülni.

Ezt is megértük: benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

Az előterjesztés teljes körű iratfelülvizsgálatot, szakértői kontrollt és a titkosszolgálati múlt feltárásának felgyorsítását célozza.

Másfél hónapra lezárják a Zrínyi út egy szakaszát - nagy felújítás kezdődik a Győr-Nádorvárosban

Burkolatcsere és közműfelújítás miatt július 6. és augusztus 19. között jelentős forgalmi változásokra kell készülni a vidéki buszpályaudvar szomszédságában.

A modern mosdók gépi evolúciója

Az innováció korában a mosdók már nem csupán a higiénia kérdését szolgálják, hanem komplex élményt kínálnak. Ezt a trendet a nagy forgalmú létesítmények, mint például egy szálloda vagy bevásárlóközpont egyaránt magukénak érzik.

Meghosszabbították a hőségriasztást, szombattól pedig a III. fokú figyelmeztetés lép életbe

Az országos tisztifőorvos június 30-ig hosszabbította meg a másodfokú hőségriasztást, a hétvégétől pedig már a legmagasabb fokozat lesz érvényben az ország egész területén.

Fontos: menetrendváltozás lesz a győri vasútvonalakon

Június 27. és július 3. között több távolsági és regionális járat közlekedése módosul karbantartási munkák miatt.

Lovagok, solymászok és tüzes bemutatók – hétvégén Szent László Napokat tartanak Győrben

Június 27. és 28. között ismét benépesül az Aranypart, ahol két napon át a középkor világa elevenedik meg. 

Megosztva lettek gólkirályok, a Sárvár FC játékosa mégsem kapott serleget

A Király SE játékosa azonban kapott trófeát. Frissítve.