A nyílt levelet alábbiakban változtatás nélkül közöljük.
Tisztelt Nagy István Miniszter Úr!
Három hónapja ömlik a mérgező bányavíz a Sajóba, a szlovákiai Alsósajó település mellett, ami ökológiai katasztrófát okozott. A szlovák kormány a bénultság, az alkalmatlanság és a tagadás állapotában van, így a folyó egy hosszú szakaszán gyakorlatilag meghalt. Ilyenkor azt biztosan nem akarjuk olvasni a természetvédelemért felelős magyar minisztertől, amit Ön tegnap a Facebook-oldalán kiírt: „Szlovákia területén nem illetékes”.
Miniszter Úr! A szlovák kormány mulasztásai nem csökkentik, hanem növelik a feladatainkat és a felelősségünket. A közös természeti kincseink pusztításakor ILLETÉKESEK vagyunk mindannyian, főleg mi, országgyűlési képviselők, és Önök, a kormány tagjai. A kormánynak jogi értelemben is van mozgástere és tennivalója.
- Foglalkozott a Sajó ügyével az illetékes határvízi bizottság? Ha napirenden volt ez az ügy, kérem, tájékoztassa a közvéleményt. Ha nem volt napirenden, kérdezem: miért nem?
- A határvízi megállapodás alapján milyen, a további szennyezés megakadályozását és kárelhárítást célzó, sürgető lépéseket tettek? Ezeknek mi az eddigi eredménye?
- Ha folytatódik a szennyezés, annak milyen várható hatása lehet a Sajó hazai szakaszán? Milyen kármegelőző intézkedéseket tettek és terveznek?
- Az eddigi szakmai álláspontokban hangsúlyozták a Sajó mellékvizeinek szerepét a szennyezés felhígulásában, de ez a bekerülő szennyezőanyag mennyiségét nem befolyásolja. A nyári kisvizes időszakokban ezzel hogyan számolnak?
Miniszter Úr! Én illetékesnek érzem magam, ezért elmentem a szennyezés forrásához, hogy fel tudjam hívni a társadalom figyelmét erre az ökológiai katasztrófára, és kértem a magyar kormány konkrét cselekvését levélben, szóban, a Parlament ülésén és a Fenntartható fejlődés bizottságában. Kértem Önt, kértem Szijjártó miniszter urat is, hogy a lehető legkeményebben lépjenek fel a szlovák kormány irányába, a szennyezés megállítása érdekében, és javasoltam, hogy ha kell, ajánlják fel magyar szakemberek segítségét.
Közösen kell most cselekednünk, legyünk ellenzékiek vagy kormánypártiak.
A Sajó közös természeti kincsünk. Ebben a kérdésben mindannyian illetékesek vagyunk.
Keresztes László Lóránt elnök, Fenntartható fejlődés bizottsága
Címlapkép: Nagy István Facebook-oldala.