A 2018-2022-es parlamenti ciklust 26 képviselővel kezdte meg a Jobbik, a ciklus végére a párt átszerveződése után 17-en maradtak. A mostani választás után a Jobbik frakciója még tovább zsugorodott, jelenleg 10 mandátuma van a pártnak. A választási eredményt a Jobbik Vas megye 01-es számú választókerületének elnökével, Szalai Bálinttal elemeztük. Régi ismeretségünknél fogva a beszélgetést tegezve folytattuk le.
Mekkora most a Jobbik Vas megyei taglétszáma?
Jakab Péter érkezésével érezhetően emelkedett a taglétszámunk. Személye egy új korszakot jelent a néppárti Jobbik életében, ami növelte a tagjelöltek, tagtársak és a szavazótábor nagyságát. Voltak olyan országgyűlési és megyei közgyűlési képviselőink, akik viszont úgy gondolták, hogy elhagyják a pártot és máshol próbálnak szerencsét.
Nevezzük név szerint őket: Bana Tibor és Rába Kálmán.
Igen, magukkal vitték a Jobbik mandátumait, hiszen Bana Tibor és Rába Kálmán sem egyénileg szereztek mandátumot, hanem a Jobbik listájáról. Véleményem szerint távozásukkal a mandátumokat is vissza kellett volna adniuk.
Tudsz számot mondani, akárcsak nagyságrendileg, hogy mekkora a vasi taglétszám?
Tudnék, de nem adhatom ki, ezt belső adatként kezeljük. Az előválasztás és a szövetségi politika háttérbe szorította a pártszervezés ezen részét. Ezen most az elkövetkezendő két évben, az Európa Parlamenti választásokig keményen fogunk dolgozni. Minél több alapszervezetet szeretnénk létrehozni, illetve a már meglévő alapszervezeteket tovább erősíteni.
A megyében jelenleg Szombathelyen, Kőszegen, Sárváron, Vasszécsenyben, Vasváron, Körmenden, Szentgotthárdon és Celldömölkön is van szervezetünk.
Arról beszéltél, hogy a taglétszám és a szavazói létszáma nő a Jobbiknak. Beszéljünk kicsit az elmúlt két választás eredményéről, kezdjük az önkormányzatival. Szombathelyen korábban volt önkormányzati képviselője a Jobbiknak, most nincs. Ez kudarc?
Volt egy választási megállapodás a Jobbik és a Pro Savaria között, a két szervezet ugyanis együtt indult el. A közös lista úgy nézett ki, hogy első helyen Pro Savariás jelölt volt, a másodikon jobbikos, és így váltogatták egymást a jelöltek a 14 helyen.
Ha név szerint mondom az első három helyen szereplőt, akkor a lista szerint Molnár Miklós, Balassa Péter, Koczka Tibor volt a sorrend.
Molnár a Vasivíz vezérigazgatói kinevezése után lemondott a mandátumáról. Véleményem szerint, ha mindenki tartotta volna magát a megállapodáshoz, akkor Balassa Péternek kellett volna Molnár helyére kerülnie. Mivel ezt a megállapodást nem tartotta az egyesület elnöke, így a megállapodásunk abban a pillanatban felbomlott. Igaz, hogy a közgyűlésben most nem vagyunk jelen, de 7 bizottsági helye jelenleg is van a pártnak, valamint Balassa Péter személyében van országgyűlési képviselőnk, ami az itteni emberek érdekképviseletét tekintve egy jobb pozíció, hiszen általa meg tudjuk jelentetni a szombathelyi témákat a parlamentben. Bízom benne, hogy 2024-ben ismét tudunk képviselőt delegálni a szombathelyi testületbe.
Balassa Péter maradt regionális elnök a pártban?
Nem, erről a posztról a mandátuma felvételével lemondott.
Eddig is segítetted a munkáját, a Parlamentbe is mentél vele?
Igen.
2019-ben fel sem merült, hogy a Jobbik Szombathelyen részt vegyen az ellenzéki összefogásban? Illetve adja magát a kérdés, hogy nem tudott vagy nem akart a párt, mind a 14 szombathelyi körzetben egyéni jelöltet állítani?
Voltak megkeresések, tárgyalások 2019 elején, miután az ellenzék átvette a többséget a közgyűlésben. Akkor voltak feltételeink, azonban ezek végül az EP-választási szereplés után nem teljesültek. Akkor a párt - az azóta a közösségi médiában Jobbik-szakértőként funkcionáló Sneider Tamás vezetésével - a történetének legrosszabb eredményét érte el. Aztán az őszi önkormányzati választási szereplésünket az is befolyásolta, hogy az Állami Számvevőszék több milliárd forintra büntette a Jobbikot, így a kampányra nagyon kevés pénz jutott.
A pátvezetésnek az volt a koncepciója, hogy értelemszerűen azokra a városokra koncentrálunk, amelyekben esélye van a Jobbiknak. Ilyen volt például Dunaújváros, Eger, vagy Ózd. Az energiáinkat leginkább ide összpontosítottuk, megjegyzem, sikerrel.
Ha már a források hiányát említed. Itt van például a Mi Hazánk, amelyik szintén nagyon kevés pénzből tudott gazdálkodni a mostani parlamenti választáson és mégis külön frakciót alapítva tudtak mandátumot szerezni. A legutóbbi felmérés szerint pedig ők a legnagyobb támogatottságú ellenzéki párt. Nem arról van szó, hogy a Jobbik középre tolódásával elvesztette a szavazóit. Ahogy azt nem egyszer lehet hallani: cserben hagyta a szavazóit?
A Mi Hazánkat én a Fidesz szatelit-pártjának tartom, amelyet a kormánypárt komoly erőforrásokkal segített a parlamentbe. Például nagyságrendileg Sopronban a Fidesznek 60, a Mi Hazánknak 30, az összellenzéknek pedig 1 darab plakáthely jutott. Őket a kampányban egyszer sem támadta a Fidesz-propaganda, szemben a valódi ellenzéki pártokkal.
A szavazókra rátérve. Meg lehet nézni azokat a választókerületeket, ahol jobbikos jelöltek egyéniben indultak, csupán pár százalékkal maradtak alul a fideszes jelölttel szemben. 18 jobbikos képviselőjelöltre többen szavaztak a saját körzetében, mint az összellenzéki listára. Így például Tapolcán, Miskolcon, Nyíregyházán, Orosházán és így tovább. Ez is azt bizonyítja, hogy nem a jobbikos szavazók tűntek el, hanem a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt rosszul sikerült mondatai, félreértelmezhető nyilatkozatai riasztották el az ellenzéki szavazókat a közös listától.
Mi az, amit a Jobbik markánsan próbál megfogalmazni az elkövetkezendőkben a szavazóknak?
Hogy az Európai Parlamenti választáson milyen felállásban indulnak az ellenzéki pártok, még nem dőlt el, de attól sem fogunk megijedni, ha a Jobbiknak egyedül kell megmérettetni magát.
Az teljesen világos, hogy a következő időszak az építkezés időszaka lesz minden ellenzéki párt számára - így a Jobbik számára is. A néppárti Jobbik az egyetlen európai jobbközép párt Magyarországon, hiszen a mai magyar politikai paletta jobboldalán egyedülálló módon hiszünk abban, hogy Magyarországnak Európában van a helye, hazánk felemelkedése, a magyar emberek életszínvonalának emelése csak ebben a keretben érhető el . A hasonló értékekkel házaló, de valójában hazug és korrupt Fideszt egy lapon sem lehet említeni azzal, amit mi valóban képviselünk, a szélsőségesen populista szatellitpártjáról nem is beszélve. Pontosan azokat a szavazókat kell még markánsabban megszólítanunk, akiknek fontosak ezek az értékek, de átlátnak a Fideszen.
Könnyebb úgy szavazókat nyerni, hogy egy párt szélsőséges gondolatokat fogalmaz meg. Ezen kár vitatkozni. A szélsőjobbos megjelenésre igény van Magyarországon. Hívják azt MIÉP-nek, Jobbiknak vagy Mi Hazánknak, lesznek szavazóik. Ez nekem azt mutatja, hogy lehet, a Jobbik több voksot tudna magáénak, ha visszatérne a gyökereihez.
Számunkra sokkal fontosabb, hogy a magyar érdekeknek megfelelően, a magyar emberekért politizáljunk.
De hát kevesebb lett a Jobbik frakciója a 4 évvel ezelőttihez képest. Akkor 17-en ültek bent a parlamentben, most 10-en.
Ebben a volt közös miniszterelnöknek van a legnagyobb felelőssége, illetve a közös országos lista is torzította ezt a történetet. De meggyőződésem, hogy ennél a 10 embernél senki sem fogja jobban képviselni és számon kérni a magyar emberek valós problémáit az ország házában.
Beszéltünk a szombathelyi önkormányzati választásokról és a parlamenti választásról is. Mind a két esetben azt hangsúlyoztad, hogy nem a párton múlt az eredmény. Most bocs, a provokatív kérdésért, de egy pártnak nem saját magáért kellene felelnie?
De éppen ez az, mindenkinek a saját hibáiért kell vállalnia a felelősséget, viszont a rajtunk kívülálló dolgok miatt nem vagyunk hajlandók ezt megtenni. A kampányban szinte mást sem tettünk, minthogy úton-útfélen próbáltuk megmagyarázni mások meggondolatlan, a választások napján végzetesnek bizonyuló kijelentéseit.
Én ezt értem, és beszéltél is már róla. Akkor úgy kérdezem, hogy mi ezekből a tanulság, amit leszűrve és másképp dolgozva komolyabb eredményeket lehet elérni?
Mi, a Jobbik közössége a magyar embereket szeretnénk képviselni, az ország legégetőbb problémáira szeretnénk megoldásokat javasolni. Hiszem, hogy az emberek felismerik, hogy ki az, aki valóban értük tesz és ki az, aki nem. A munkának mindig van gyümölcse, a küzdésnek kell, hogy legyen eredménye.