Csak most, és szinte titokban tiltotta meg az EU fegyverek eladását Oroszországnak

Pintér Bence 2022-04-10 18:15:36
Az Európai Uniónak csak most sikerült eljutnia odáig, hogy teljes exporttilalmat vezessen be a fegyverekre Oroszországnak – vette észre a Politico.

Pénteken fogadták el az Oroszországgal szembeni uniós szankciók ötödik csomagját. Ebben többek között behozatali tilalmat rendelnek el az Oroszországból származó szénre és más fosszilis energiahordozókra, megtiltják az orosz hajók kikötését az EU kikötőiben és néhány kivétellel (például gyógyszerek) betiltják a közúti árufuvarozást is.

A Politico vette észre, hogy a szankciók között szerepel még egy intézkedés: a fegyverek és mindenféle katonai szolgáltatás tilalma Oroszországnak. Ennek értelmében bármely fegyvert, alkatrészt, lőszert, harci járművet tilos eladni Oroszországnak – mostantól, az agresszió hatodik hetét követően.

A Politico brüsszeli forrásokra hivatkozva azt írta, az EU vezetői maguk is roppant kínosnak tartják, hogy csak most sikerült elérni ezt az intézkedését, ezért a hivatalos kommunikációban ez nem is szerepel, vagyis szinte titokban tiltották be a fegyverexportot.

A Krím és Kelet-Ukrajna 2014-es megtámadása után már bevezettek hasonlót, ezt azonban hamar feloldották és Franciaország például 2015-2020 között 125 millió euró értékben szállított Oroszországnak hőkamerákat és repülőgépekre szerelhető infravörös érzékelőket.

A Politico felidézi, hogy Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter nemrég felháborodva nyilatkozta, hogy orosz tankokban a német Bosch legmodernebb alkatrészeit találtak meg. A cég csak annyival kommentálta az esetet, hogy „ki fogják vizsgálni”.

Nyitókép: hőkamera egy harckocsin, fotó: Wikimedia Commons

Szólj hozzá!

Tovább szárnyal az OTP - sikeres harmadik negyedévet zártak

Bencsik László szerint a bankcsoport idei menetelése folytatódhat, és 2026-ban is erős növekedés várható.

A Szovjetunió felbomlása címmel tartanak előadást az Esterházy-palotában

A  Múzeumi Találkozások sorozatának következő vendége Kolontári Attila történész lesz.

Focicsapatot vegyenek! Székesfehérvár önkormányzata kiírta a pályázatot a Videoton FC értékesítésére

Csak azok jelentkezzenek, akik 5 éven keresztül legalább egymilliárd forintot tesznek a csapatba.

Magyar–amerikai nukleáris megállapodás született Washingtonban

Szijjártó Péter és Marco Rubio új nukleáris együttműködést írtak alá – amerikai fűtőelemek érkezhetnek Paksra, és modern tárolási technológiát is vásárol Magyarország.

Korrupciós bűncselekmény elkövetése miatt letöltendő börtönbüntetésre ítélt a bíróság a Központi Nyomozó Főügyészség egykori ügyészét

Jogtalan előnyért cserébe egyes büntetőeljárásokról információkat szolgáltatott különböző személyek részére.

Bringalámpát, libát és jó zenét ígérnek a hétvégi győri programok

A Márton-nap közeledtével libás menük, koncertek, színházi előadások és még egy Halloween utódiszkó is várja az érdeklődőket.

Csalót fogtak el a rendőrök Vasban

Pénzt és ékszereket csalt ki egy idős nőtől.

27 méter magas óriáskerék lesz az idei szombathelyi adventi vásár dísze

Fradi-kamion, Magashegyi Underground, Caramel, Brand Nyúl, és Vastagh Csaba is emeli majd az advent fényét.

A szombathelyi majálison verekedőket ítélete el a bíróság

4 fiatal felnőttnek kellett felelnie garázdaságért.

Minőségi alkoholos italok – Neked mi a kedvenced?

Az alkoholos italok fogyasztása évezredek óta kíséri végig civilizációnk fejlődését.

Marihuána termesztővel szemben emeltek vádat a vasi ügyészek

Felfüggesztett szabadságvesztéssel büntetnék.

Magyar Péter elfogadta Pintér Bence vitára való meghívását

Már csak Orbán Viktornak kellene nyilatkoznia a témában.

Magyar Péter: „a rettegő hatalom minden erkölcsi és jogi határt átlépett”

A Tisza Párt elnöke szerint a kormány és külföldi hálózatok állnak a szimpatizánsok adatainak ellopása mögött.

Elindult az őszi faültetési szezon Győrben

Megérkeztek az első facsemeték a Győr-Szol Zrt. telephelyére.