Bár egyelőre nem tudtak megállapodni az ellenzéki pártok a listás helyek pontos elosztásáról, a pártok sorra nyilvánosságra hozták saját politikusaik sorrendjét.
Legutoljára a Jobbik maradt adós a saját listájával, ám információink szerint a héten összeült a párt országos választmánya, ahol a grémium előtt is ismertették a bejutó helyeket. Az általunk közölt lista nem hivatalos, ám több egymástól független forrás is megerősítette.
- Jakab Péter,
- Z. Kárpát Dániel,
- Brenner Koloman,
- Lukács László György,
- Sas Zoltán,
- Varga Ferenc,
- Bencze Janos, végül pedig
- Balassa Péter
szerepelnek az első 8 helyen.
Mint látható, a párt húzónevei közül az egyéni körzetben nem induló pártelnök mellett két alelnök, Z. Kárpát Dániel és Lukács László György szerepelnek az első nyolc helyen.
Meglepetésnek számít Sas Zoltán szereplése. A biztonságpolitikáért felelős politikus egyszer már kilépett a pártból, majd 2019-ben mégis visszalépett.
Utána az a Varga Ferenc jön, akit a napokban Jakab Péter jelentett be, mint a Jobbik roma politikusa. A hetedik helyen az országos politikában még ismeretlen Bencze János áll (a politikus a Tolna megyei 3-as számú választókerületben indul az ellenzék jelöltjeként), végül nyolcadik helyen a szombathelyi Balassa Péter van.
Ez azt is jelenti, hogy a következő országgyűlési ciklusban három szombathelyi országgyűlési képviselő lesz a parlamentben, Balassa Péter, Ungár Péter, valamint a választási eredménytől függően Czeglédy Csaba vagy Hende Csaba (a Fidesz országos listája még nem nyilvános).
Meglepetés, hogy a párt frontpolitikusai közül nem szerepel az első 12 helyen a párt somogyi különítménye: Ander Balázs, Steinmetz Ádám és Potocskáné Kőrösi Anita, de nincs ott a szintén alelnök Szilágyi György sem.
Nekik tehát mindenképpen meg kell nyerniük az egyéni körzetüket ahhoz, hogy a következő ciklusban is az országgyűlés tagjai maradhassanak.
A Telex szerdán azt írta a közös listáról folyó tárgyalásokról, hogy Márki-Zay Péter
forrásaink szerint arra tett javaslatot, hogy a listán a még befutónak számított 43-47. helyeket sorsolják ki egymás között a pártok, és így az utolsó, esélyes helyek ügyében zárják le a vitát azzal, hogy mindenki egyaránt kockázatot és kompromisszumot vállal a mandátumelosztásban.
Hozzátéve azt is:
az összefogott ellenzék immáron több mint negyedéve tárgyal a közös lista sorrendjéről.
Márki-Zay Péternek, az előválasztáson nyertes miniszterelnök-jelöltnek eredetileg több kérése is lett volna, végül azonban lemondott frakcióalapítási igényéről, cserébe pedig azt kérte, hogy három roma politikust befutó helyen, az első harmincban tegyen listára az ellenzéki pártszövetség.
Korábban a Telex azt írta, az első 45 hely így oszlik meg a hat párt között:
DK: 14
Jobbik: 12
Momentum: 8
MSZP és Párbeszéd együtt: 8
LMP: 3
Az eredeti megállapodási feltételek alapján ugyanakkor az előválasztási eredmények szerint a Párbeszédnek 3 befutó hely járna önállóan, ám információik szerint ezt egy DK–Jobbik–LMP-alku nyomán 1-re csökkentenék, a Momentum pedig szintén belement ebbe az alkuba annak érdekében, hogy a saját befutó helyeiből minél több maradhasson meg
– tették hozzá.