A sárvári jegyző szerint nem összeférhetetlen Máhr Tivadar sárvári alpolgármesteri és a Vasivízben betöltött pozíciója. De akkor vajon miért mondott le az utóbbiról?

Bazsó Bálint 2022-02-18 15:14:00
Értelmezése szerint nincs probléma azzal, ha egy alpolgármester igazgatósági tag.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, lemondott a Vasivízben addig betöltött igazgatósági helyéről Máhr Tivadar (Fidesz-KDNP), Sárvár alpolgármestere. Bár ennek okát szerettük volna megtudni magától az érintettől, Máhr egy szűkszavú, egymondatos válasz után részéről gyorsan le is zárta az ügyet.

Mint ismert, 2021 május elsején ugyanis életbe lépett egy törvénymódosítás, ami összeférhetetlenséget mond ki olyan cég vezető tisztségviselői posztja és önkormányzati képviselői mandátum között, amely cégben az adott önkormányzatnak tulajdonrésze van.

Mivel a Vasivízben tulajdonos a sárvári önkormányzat, így olvasatunkban Máhr Tivadar közel 8 hónapon keresztül összeférhetetlenül töltötte be egyszerre az alpolgármesteri tisztséget és a Vasivíz igazgatósági tagságát.

Máhr Tivadar, Sárvár alpolgármestere nem hajlandó nyilatkozni arról, hogy valóban összeférhetetlenség miatt mondott-e le a Vasivíz igazgatósági tagságáról

A múlt héten kaptuk az információt, hogy lemondott a Vasivízben addig betöltött igazgatósági helyéről Máhr Tivadar (Fidesz-KDNP), Sárvár alpolgármestere. Ennek okát hiába kérdeztük az érintett politikustól. Ugyan pénteken a politikus azt ígérte, hogy hétfőn válaszolni fog a szerkesztőségünk által feltett kérdésekre, ma ebbéli ígértére emlékeztetnünk kellett Máhrt.

Hogy tisztázzuk az ügyet, kérdéseinkkel megkerestük az alpolgármestert. Azt szerettük volna megtudni, hogy 

  • Miért mond le az igazgatósági tagságáról?
  • Összeférhetetlen volt-e az MÖTV alapján az, hogy Ön egyszerre a Vasivíz igazgatósági tagja, valamint Sárvár választott politikusa legyen?
  • Folyik-e összeférhetetlenségi vagy méltatlansági vizsgálat Ön ellen?
  • Jelezte-e a jegyzőnek, hogy fenn állhatott az összeférhetetlenség?
  • Amennyiben valóban összeférhetetlen volt az igazgatósági tagság a képviselői feladatok ellátásával, úgy lemond-e mandátumáról?

Ezekre a kérdésekre Máhr mindössze annyit válaszolt, hogy:

Igazgatósági tagságomról múlt héten írásban lemondtam. Ebből adódóan további kérdéseit nem tartom relevánsnak, részemből az ügyet lezártam.

Mi viszont nagyon is relevánsnak tartjuk az esetleges összeférhetetlenséget, ezért a sárvári jegyzőt is megkerestük az ügyben. Tőle azt szerettük volna megtudni, hogy vizsgálták-e az esetleges összeférhetetlenséget, illetve ha igen, akkor milyen eredménnyel. 

A jegyző válaszából kiderül, hogy a részvénytársaság (esetünkben a Vasivíz) legfőbb szerve a közgyűlés, amelyen a részvényes, vagy a részvényesi megbízott vehet részt.

Válasza szerint a Vasivíz esetében Sárvár Város Önkormányzata minősül részvényesnek,  helyi önkormányzatokról szóló 2011-es törvény szerint pedig a helyi önkormányzat jogi személy, a képviselő-testületet pedig a polgármester képviseli.

„A fentiekből egyértelműen következik, hogy a Vasivíz Zrt. közgyűlésén az önkormányzat részvényes képviseletében a polgármester vesz részt. Erre tekintettel Dr. Máhr Tivadar nem tagja a Vasivíz Zrt. legfőbb szervének”

- írja a jegyző asszony a válaszában.

Vagyis az igazgatóság - és így az ott betöltött tagság - nem minősül a szervezet legfőbb szervének, így összeférhetetlenség sem áll fent. 

Ha elfogadjuk a jegyző értelmezését akkor viszont továbbra is kérdés, hogy Máhr Tivadar miért mondott le ilyen gyorsan az igazgatósági tagságáról?

Címlapkép: Máhr Tivadar Facebook-oldala

Szólj hozzá!

Fedezd fel a vetex anyagok sokoldalúságát!

Amikor ruhák vagy textíliák tervezésébe kezdesz, talán eszedbe sem jut, hogy milyen fontos szerepet játszanak a vetexek. Ezek az anyagok akkor mutatják meg igazi erősségeiket, amikor megfelelő tartást szeretnél adni a készülő ruhadaraboknak.

Újabb letartóztatás a Szőlő utcai javítóintézetben történt bántalmazások ügyében

Egy további személy egy hónapig tartó letartóztatását rendelte el a Budai Központi Kerületi Bíróság Szőlő utcai ügyben.

Megdöbbentő, eltitkolt jelentésről beszélt Magyar Péter, amit még ma nyilvánosságra fog hozni

Az állami gondozásban élő gyermekeket érő visszaélésekről készült, eddig nyilvánosság elől elzárt dokumentumról számolt be a TISZA Párt elnöke.

A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint míg Brüsszel a multikat védi, addig a kormány az árrés-stopot

Az Európai Bizottság bírálata ellenére a kabinet meghosszabbította és kiterjesztette az intézkedést.

Rekordmennyiségben ajánlunk programot a hétvégére

Advent harmadik hetében is van mit csinálni Győrben. 

Győri ovisok kreativitását díjazták a „Passzold vissza, tesó!” kihíváson

A környezettudatosság és közösségi szemlélet kapott főszerepet.

Iskolák kapták idén a Baross Gábor-díjat Győrben 

A polgármester szerint Győr jövője az iskolákban, a megfizethető lakhatásban és a helyben maradó forrásokban van. 

A legjobb hatóanyagok a fiatalos bőrért

Az idő múlásával a bőr állapota természetesen változik, de sokan keresnek hatékony módszereket az öregedés jeleinek lassítására.

Újabb letartóztatások történtek a Szőlő utcai bántalmazási ügyben

A bíróság három gyanúsított előzetesét rendelte el - a hatóságok szerint a bizonyítást veszélyeztetné, ha szabadon maradnának.

Bebes István főkonzulként már Németországban képviseli a magyarokat

Ősszel vette át a hivatalt, és a magyar-német műanyagipari szektorral kapcsolatos meglátásait is megosztotta Körmend korábbi polgármestere.

Magyar Péter: „nem leszünk cinkosok, nem fogjuk magukra hagyni ezeket a gyerekeket”

A TISZA Párt elnöke szerint rendszerszintű kudarc áll a bántalmazási botrányok mögött, és nem csak a javítóintézetekben van jelen a probléma.

Elindult Győrben az idei ebösszeírás

Oltásnak, chipnek lennie kell, és be kell jelenteni minden, a kutyát érintő változást.

Győr környéki programok a hétvégére

Advent harmadik hétvégéjén sem kell otthon kuksolni.

Több lépcsőben emelkedik az alanyi adómentesség bevételi határa

2026-tól évről-évre nő a keret, egyszerűbbé válhat a kisvállalkozások adózása.

Hogyan váljék gördülékeny folyamattá a vállalkozásod vezetése?

Manapság a sikeres vállalkozások számára a hatékonyság és az ügyfélkapcsolatok minősége kulcsfontosságú. A modern technológiai megoldások révén a cégek könnyebben kezelhetik napi feladataikat, és több időt fordíthatnak a stratégiai tervezésre.

Kiterjesztette a kormány a 3 százalékos lakáshitelt: zártkerti ingatlanok tízezrei válhatnak elérhetővé, amennyiben lakóház besorolásúak

A „belterületi” szó törlésével jelentős változás lépett életbe az Otthon Start szabályaiban.