Országszerte immár mintegy száz üzemanyag-töltőállomáson korlátozzák a kiadható mennyiséget – tudta meg a Népszava Bujdos Esztertől, a Holtankoljak.hu árösszehasonlító adatbázist üzemeltető 3 P Online Kft. ügyvezetőjétől.
Szakértők szerint ez annak egyenes következménye, hogy az Orbán-kormány február 15-től, az előzetes vészjelzésekre érzéketlenül, egyszerűen 3 hónappal meghosszabbította az – olajáremelkedésből fakadó veszteségeket kizárólag a kutasokra hárító – 480 forintos felső üzemanyag-korlátot.
A lap szerint a kutak önállóan döntenek a mennyiségi korlátozásról, amit semmi sem tilt; de bezárniuk például tilos. Az ügyvezető 5-10 literes "porciókról" hallott.
De nem csak a magyaro, hanem a térségi fuvarozók – ha csak tehetik – ma már nálunk tankolnak. A szlovák és osztrák határ túloldalán lakók is kannákban hordják át az ott több tíz forinttal drágább üzemanyagot – írják.
Ami nagyobb baj, hogy megjelentek a kutakon az eddig közvetlenül nagykereskedésből ellátott, nagyigényű fogyasztók is. Bujdos Eszter szerint, ha valaki nem bírja, előbb-utóbb le kell húznia a rolót, hiszen az intézkedés egyértelműen a kis kutakat sújtja.
A bezáró vagy mennyiségi korlátozást bevezető kutak zöme falvak-kistelepülések kizárólagos ellátója. A Népszava szerint az Őcsény, Bogyiszló és Szedres 13 ezer lakosa üzemanyagellátását végző három kút üzemeltetője eldöntötte: a meglévő készleteik kifogyta után bezár.
Még negyedévig biztosan nem drágul a benzin
A járvány és a drasztikusan emelkedő világpiaci energiaárak miatt egész Európában nő az üzemanyagok és élelmiszerek ára. A kormány a magyar emberek védelme érdekében, rezsicsökkentési politikája részeként vezette be tavaly év végén a benzinárstopot - írja az MTI-hez eljuttatott közleményében az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Az intézkedés három hónapra szólt, azonban a világpiaci folyamatokat figyelembe véve a kormány az üzemanyagok hatósági árának fenntartása mellett döntött - szól a közlemény.
Bujdos Eszter a kormánydöntés folytán kialakult helyzetet tarthatatlannak és alkotmánysértőnek ítéli, ami szerinte néhány napon belül a mezőgazdasági munkák országos akadozásához vezet. Mindeközben a kis kutak múlt heti javaslataira az illetékes Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) nem is válaszolt.
Azt írják, bár a Mol a 480 forintos üzemanyag-ársapkára tavaly november óta érvényes szabályok keretein belül jelezte a kormánynak, hogy hajlandó a bezáró kutak átvételére, a Népszava szerint van olyan kutas, aki szabályosan jelentette az ITM-nek bezárási szándékát és kapott is visszajelzést: az egység továbbműködtetését nem tartják indokoltnak, vagyis nem küldik ki a Molt. Szakértők szerint egy ilyen átadás-átvétel alapvető szabályai változatlanul kidolgozatlanok.