Hétfőn délben sajtótájékoztatót tartott Tetlák Örs (Szövetség Érdért), Érd alpolgármestere, amelyben a vagyonnyilatkozatokról, és az összeférhetetlenné vált városvezetőkről beszélt. Tetlák szerint Pandora szelencéje még tavaly nyáron nyílt ki, amikor az alpolgármester kezdeményezte a vagyonnyilatkozattal kapcsolatos eljárást Bács István (Fidesz-KDNP), egykori alpolgármester ellen. Bács nyilatkozatában ugyanis egyszer csak megjelent egy 71 millió forintos tagi kölcsön, amit azóta sem magyarázott meg.
Az utóbbi napokban Érden több hasonló eljárás is indult, például T. Mészáros András, volt polgármester, Antunovits Antal (Fidesz-KDNP) képviselő, és Asztalos Éva (Szövetség Érdért), volt bizottsági elnök ellen is. Tetlák szerint ezek az eljárások kisebb elírásokból, pontatlanságokból fakadnak, az alpolgármester véleménye szerint ezek a nyilatkozatok korrekciójával helyrehozatók lennének.
Lengyel Péter (Szövetség Érdért) frakcióvezető ellen viszont egy hasonló eljárásban nem volt lehetőség a nyilatkozat korrigálására. Tetlák szerint ennek az eljárásnak bonyolultabb, Lengyel számára kedvezőtlenebb eredménye is születhet.
Tetlák ellen közben összeférhetetlenségi és méltatlanság eljárások is indultak. Az alpolgármester azt mondja, mindkét esetben nem volt más lehetősége a bizottságnak, mint felmenteni, mivel Tetlák szerint jogalap nélküli volt a kezdeményezés. Az alpolgármester azt mondja, Érden a legnagyobb figyelem most a Csőzik László (Szövetség Érdért) polgármester ellen indult eljárást övezi, Tetlák úgy gondolja, hogy az nem járja, hogy egy 2021-ben hozott salátatörvény mellesleg megemlít a városvezetőkre vonatkozó összeférhetetlenségi szabályokat.
"Ezek a szabályok aztán a városvezetők meghurcolásának lesznek az alapjai" – tette hozzá Tetlák.
Az alpolgármester szerint ez az egyetemek fölé szervezett alapítványok vagyonmentésének a megalapozása, illetve annak a lehetőségnek a megteremtése volt, hogy a Fidesznek kedves városvezetők helyet tudjanak foglalni az alapítványok kuratóriumaiban. Annyiban viszont hiba csúszott a számításokba, hogy a hirtelen összetákolt salátatörvénynek a következtében Magyarországon több tucat városvezető lett úgy összeférhetetlen, hogy egyébként érdemileg semmit sem tett ezért.
Tetlák szerint egy hibát követtek el a városvezetők, azt, hogy nem vették észre, hogy egy salátatörvényben a rájuk vonatkozó szabályok megváltoztak.
Így járt Csőzik is, aki egy 2018 óta meglévő felügyelőbizottsági tagságával kapcsolatban vett fel tiszteletdíjakat. Amikor a polgármester tudomást szerzett arról, hogy összeférhetetlenné vált, akkor lemondott a tiszteletdíjáról, valamint a törvény életbelépésének idejéhez képest vissza is utalta a tiszteletdíjat.
Tetlák ismertette, hogy a fideszes városvezetők közül is többen elkezdtek lemondani a tiszteletdíjaikról, de olyan is volt, aki a képviselői tisztség helyett a „zsíros állást választotta”.