Lassan hetek óta megy a politikai cirkusz a szombathelyi Markusovszky utca egyik eladott területe miatt. A régi városi strand egykori helyén álló ingatlan egy csomag részeként került eladásra. A vásárló a Vasi Megyei Ingatlanfejlesztő Zrt. volt.
Már az ingatlan eladása előtt voltak olyan hangok, amik azt követelték, hogy a területen park, esetleg parkolók, vagy a kettő öszvér szerű keverékéből parkos parkoló épüljön. Egyesek szerint ugyanis nehéz parkolni a környéken, ez pedig enyhítené ezeket a problémákat.
Csakhogy a Magyar Államnak elővásárlási joga volt a területre. Ezt azért is fontos kiemelni, mivel pont a Fidesz frakció tagjai hangoztatták, hogy a parkolós parkosítás jó ötlet lenne. Sőt, maga Hende Csaba a térség fideszes parlamenti képviselője is támogatta az ötletet. Csakhogy amikor az államnál kellett volna lobbizni a terület megvétele mellett akkor finoman szólva nem járt sikerrel a politikus.
De miért is kellett eladni a területet?
Tehetnénk fel a kérdést. A szombathelyi önkormányzatnál elmaradt az állami kompenzáció a koronavírus okozta gazdasági visszaesés, na meg a kormány által bevezetett megszorítások után. A város működésének biztosítására pedig pénzé tették a “családi ezüstöt” - ahogy a témában korábban Nemény András (Éljen Szombathely!) polgármester fogalmazott.
A kedélyek, vagy inkább a politikai tőke harácsolása pedig tovább folytatódik. A helyi Fidesz ugyanis felült a petíció vonatra.
A Egészségügyi Dolgozók Független Szakszervezete (mint a Markusovszky Kórház dolgozóit reprezentáló szervezet) és a Nyugat-Dunántúli Regionális Mentőszervezet nyílt levelet írt, amelyben hivatkoznak arra, hogy amennyiben a területen 20 lakásos társasház épül, úgy még kaotikusabb lesz a környék közlekedése. Egyben azt kérik, hogy parkolók épüljenek lakások helyett a területen. Ami már csak azért is furcsa, mivel a terület magánkézbe került, azt pedig valljuk be, elég nehezen viselé bármelyikünk, ha valaki azt akarná megszabni, hogy mit tegyünk a saját tulajdonunkkal.
És még mielőtt valaki a zöld szemléletet hiányolná, megnyugattom: a város favédelmi terv jóváhagyása mellett engedte csak át a területet.
Két dolgot itt mindenképpen érdemes megjegyezni. Az egyik, hogy a mentőszervezet korábban már hozta nehéz helyzetbe a szombathelyi önkormányzatot. Ugyanis pont akkor emelték meg drasztikusan az orvosi ügyelet működtetését, amikor a baloldali koalíció többségbe került. Az is tény, hogy Puskás Tivadar, Szombathely korábbi fideszes polgármestere 9 évnyi regnálása alatt az OMSZ alkalmazásában állt, ebben az időszakban fizetetlen szabadságát töltötte.
A másik említésére méltó tény pedig az, hogy a 20 lakáshoz 20 garázst és 20 parkolóhelyet terveztek. Így megvalósul az egy lakás 2 parkolóhely elve, amit egyébként a Fidesz kormány legutóbbi intézkedése tett nem kötelezővé.
És akkor jöjjön az ügy legérdekesebb pontja:
Az egészségügyi dolgozók úgy követelnek parkolókat, hogy a kórház birtokában van egy parkolónak teljesen ideális terület.
Mégpedig az István Lajos körúton a Vérellátó háta mögötti placcon. Jelenleg azt nehéz meghatározni, hogy a sáros, gödrös, gazos elhanyagolt területen pontosan hány autó is tudna parkolni. Véleményem szerint minden esetre visszás az a viselkedés, hogy a saját terület elhanyagoltan áll, miközben egy magántulajdonon máris parkolót építettne a kórház, vagy annak dolgozói.
Hogy az Egészségügyi Dolgozók Független Szakszervezete mennyire képviseli a Markusovszky Kórház álláspontját, azt Nagy Lajos igazgatótól emailben küldött kérdéseinkkel tudakoltuk meg. Az igazgatótól azt kérdeztük, hogy:
Van-e olyan felmérés a kórház tulajdonában, amely azt mutatja, hogy mennyi parkolóhelyre lenne szüksége az intézménynek a dolgozók illetve az érkező járóbetegek autóinak elhelyezésére?
Mekkora pontosan az a terület, ami az említett Dr. István Lajos körúton, a Vérellátó épülete mögött található és a kórház tulajdonában van?
Igazgató úr konzultált-e esetleg szakemberekkel, hogy kiderüljön beépítés esetén hány darab parkolót lehetne kialakítani ezen a területen?
Igazgató úr tudott-e a szakszervezet leveléről, beszélt-e esetleg a levél nyilvánosságra kerülése előtt az azt jegyző elnökkel, alelnökökkel?
Igazgató úr tájékoztatta-e az Egészségügyi Dolgozók Független Szakszervezetének vezetőit, hogy Markusovszky kórház tulajdonol olyan területet, ami parkolóvá alakítható, enyhítendő a környék parkolási problémáit?
Igazgató úr kereste-e a Magyar Államkincstár illetékesét, hogy tájékoztassa, hogy amennyiben az állam élne elővásárlási jogával, úgy társasház helyett parkoló épülhetne a volt városi strand ezen területén?
Igazgató úr egyetért-e azzal, hogy az Egészségügyi Dolgozók Független Szakszervezete egy magántulajdonban lévő telekkel kapcsolatban próbálják meg befolyásolni annak további sorsát?
Bár a Markusovszky kórház igazgatója eddig egyetlen megkeresésünkre sem válaszolt, ha most mégis jönne válasz, akkor ígérem jelentkezni fogok.
Mire a cikk végére értem, Hende Csaba újabbat csapott a Markusovszky utcai leendő társasház lovai közé.
Facebook-posztjában azt írta:
Teljes mértékben támogatom a kórházi szakszervezet és mentőszervezet parkolók építésére irányuló jelen petícióját is!
Egyúttal felajánlom a következőket:
amennyiben a város vezetése ebben a részében felbontja a beruházóval kötött adásvételi szerződést, és a terület tulajdonjogát ingyenesen átadja az államnak;
én vállalom, hogy elintézem, hogy a Kormány még az idén megépítse a szükséges parkolót.
A területet megvásárló Vasi Megyei Ingatlanfejlesztő Zrt. a héten a városnak és a SZOVÁ-nak is átutalta az adásvételi összegeket. Kár, hogy Hende Csaba, a Parlament Törvényalkotási Bizottságának elnöke nem tette közzé, hogy pontosan hogyan is tudná ezek után felbontani a szerződést az önkormányzat a vásárlóval. Pedig tényleg kiemelt figyelemmel olvastam volna.