Új tanulmányt készített a gleccserek olvadásáról a National Geographic. A kutatásból kiderült, hogy az éghajlatváltozás már a Föld legmagasabb pontját, a Mount Everestet is elérte, ahol iszonyú gyorsasággal kezdtek olvadásba a gleccserek.
A hegység jégtakarója nagyjából 2 ezer év alatt alakult ki, ennél viszont nyolcvanszor gyorsabban olvad jelenleg a jég. A kutatást vezető Paul Mayewski professzor azt mondja, hogy az Everest olvadása a kilencvenes években kezdődött, azóta viszont egyre csak gyorsul.
Az olvadással nem csak a jégvesztés a baj, hanem az is, hogy a megolvadt hó és jégrétegek egyre többször csúsznak le egymáson, ezáltal pedig hatalmas lavinákat indítanak útra. A Mount Everestet évente 800 hegymászó próbálja meghódítani, az ő életüket fenyegetik ezek a lavinák.
A hegység gleccsereire pedig több mint egymilliárd embernek van szüksége Ázsia szerte. A tavasszal természetes úton olvadó hó ugyanis rengeteg folyót táplál, ami kulcsfontosságú a környéken élők vízellátásában, írja a Metro.
A kutatás elkészítéséhez a szakértők egy 10 méter hosszú léket vizsgáltak, valamint a szatelliteken keresztül figyelték, hogyan olvadt meg a jégréteg az elmúlt években. A kutatás végére kiderült, hogy
az elmúlt 25 évben közel 55 métert zsugorodtak a gleccserek.
Az zsugorodás ráadásul gyorsuló tendenciát mutat, mivel a jég alól előbukkanó sötét földrészek könnyebben elnyelik a Nap melegét, amit aztán a környezetükben szétoszlatnak. Így minél több föld bukkan elő a jég alól, annál gyorsabban olvad a Mount Everest jégsapkája.