Mint arról tegnap beszámoltunk: a váratlan, hárommilliárd forintos gázszámla miatt komoly spórolásba kezdett a győri önkormányzat, ennek részeként például
megvonták azt a támogatást, amely alapján az óvodai dolgozóknak cafeteria helyett járt egy adag ebéd az intézményben a gyerekeknek adott ebédből,
ezentúl havi 17 ezer forintot kell fizetniük ezért az óvodai dolgozóknak, akiknek egyébként a munkájuk része is lenne, hogy együtt egyenek a gyerekekkel, és tanítsák őket a helyes étkezési magatartásra.
Sokan viszont ezután úgy döntöttek, hogy inkább visznek maguknak ennivalót. (Többen jelezték azonban, hogy valójában az óvónőknek nem nagyon van alkalmuk egyébként a saját ebédet megenni, illetve a tárolás-melegítés is problémát okozhat.)
Megszorítás Győrben: az óvónők ebédjén is spórol a polgármester
Az egyik győri óvodában dolgozó forrásunktól úgy értesültünk, míg tavaly még térítésmentesen étkezhettek a győri önkormányzati óvodák dolgozói, idén február 1-től már fizetniük kell ezért. Emberünk pontos összeget nem tudott még mondani, de szerinte 15-20 ezer forint körül lehet ez havonta.
De nem áll meg itt a történet: tegnapi cikkünk óta újabb részletekről értesültünk a megszorító intézkedések óvodákra és egyéb intézményekre vonatkozó részéből,
például kiderült, hogy az óvónőktől az évi ruhapénzt (24 ezer forint) is megvonta az önkormányzat; illetve a csoportonként negyedévente kézműves eszközökre elkölthető keretet is megszüntetik.
Mint tegnap is írtuk: az óvónők egyébként átlsagosan, nettóban 200 ezer forint alatt keresnek.
Ezen felül információt kaptunk arról is, hogy bár Dézsi polgármester azt nyilatkozta, hogy nem akarnak intézményeket bezárni, a valóságban az óvodák esetében erősen gondolkoznak a kisebb létszámű, húsz fő alatti csoportok megszüntetéséről, ami adott esetben egész intézmények bezárását is jelenti.
Innen a gyerekeket és a dolgozókat más óvodákba irányítanák át. Az óvodákban egyébként, bár komoly létszámhiánnyal küzdenek sok intézményben, továbbra is létszámstop van.
Felmerül a kérdés, hogy demotivált, egyébként is hiányos létszámú óvónőkkel, felszerelések nélkül, a szokásosnál nagyobb csoportokban mi lesz azzal az oktató-nevelő munkával, ami az óvodában fontos lenne.
Információink szerint az a hallgatólagos irányadás az az önkormányzat részéről, hogy első sorban a gyermekfelügyelet biztosítására van szükség.
A pénzhiány az oka annak is, hogy számos győri óvodában szinte az összes udvari játékot piros-fehér szalaggal tekerték körbe, így a gyerekek leginkább csak futkározni tudnak, ha a jó időben kiviszik őket. Ezeket a játékokat ugyanis folyamatosan felülvizsgálják, és a legutóbbi felülvizsgálatkor talált hibákat egyelőre nem sikerült kijavítani, január 31. lett volna a határidő, de nem akadt rá pénz.
A legtöbb városi intézménynél meghúzzák a nadrágszíjat
Eddig csak az óvodákról beszéltünk, de más intézményeknél is hasonló intézkedések várhatóak.
Hallottunk arról, hogy fiókkönyvtárakat szüntetne meg az önkormányzat és a levéltár költségvetését is megvágnák, illetve az is biztosnak tűnik, hogy a Városrendészet a tavalyi hatszázmillió után idén 100 millióval kevesebből gazdálkodhat, négy embert el kell majd küldeni.
Ismét kérdésessé vált a Rómer Ház sorsa is.
Bár tavaly a koncerthelyszínként, kocsmaként és moziteremként üzemelő Rómer Házat végül a Győr Projekt alá szervezéssel tartották egyben, idén itt is problémákról hallani: elment az intézménytől Csurák Erzsébet főtanácsadó, és jelenleg nem tudni, hogy honnan lesz forrás a Rómer működtetésére.
A költségvetés tervezete egyelőre nem nyilvános, pontos számokat majd akkor fogunk látni.
FRISSÍTÉS: Korábban azt írtuk, hogy Takács Krisztián fideszes képviselő is elmegy a Rómertól, de a képviselő közben jelezte, hogy ez nem pontos információ, de arról nem tudott nyilatkozni, hogy mi lesz a Rómer Ház jövője.