Egy nemzetközi kutatócsoport rekonstruálta a közelmúltban történt változásokat a Jeges-tenger életében. A csoport a Jeges-tenger és az Atlanti-óceán találkozásánál, Grönland közelében végezte el a kutatást, amelynek a végére kiderült, hogy
a Jeges-tenger sokkal korábban melegedésnek indult, mint azt hittük.
A tenger ugyanis már a 20. század elején melegedésnek indult, ez évtizedekkel hamarabb következett be, mint azt a kutatók eddig hitték.
A szakértők a tengerben található mikroorganizmusok kémiáját vizsgálta, ebből az derült ki, hogy az Atlanti-óceán felől már 1900-ban megindult a melegebb víz beáramlása. Emiatt drasztikusan megemelkedett a Jeges-tenger hőmérséklete is, de az Atlanti-óceánból sokkal sósabb víz is érkezett, így északabbra is megnövekedett a víz sókoncentrációja.
A Science Advances című lapban publikált kutatás nyomán az is kiderült, hogy a Jeges-tenger és az Atlanti-óceán északi része között sokkal nagyobb a kapocs, mint azt eddig hitték a kutatók. A szakértők szerint ez magyarázza azt is, hogy miért játszik olyan nagy szerepet az Atlanti-óceán a globális felmelegedésben, és a jégsapkák olvadásában, írja a Metro.
A Cambridge-i Egyetem kutatója, és a kutatás egyik szerzője, dr. Francesco Muschitiello elmondta, hogy a Jeges-tenger kétszer gyorsabban melegszik a globális átlagnál, 1900 óta két Celsius-fokot ugrott a hőmérséklete. Az elmúlt 20 évben még nagyobb tempóra kapcsolt ez a folyamat, ami miatt az egész világon megemelkedett a tengerek szintje.
A Jeges-tenger melegedése miatt kiolvadhat az úgynevezett permafroszt is, ami természetes úton hatalmas mennyiségű metánt tartalmaz magában. Ha ez a gáz kijut, akkor még gyorsabbá válhat a felmelegedés, hiszen a metán a szén-dioxidnál nagyobb mértékben befolyásolja az üvegházhatást.
A kutatók egészen 800 évre visszamenőleg tudták elemezni a Jeges-tenger hőmérsékletét. Az adataikból az derült ki, hogy az elmúlt 8 évszázadban kiegyensúlyozott volt a tenger hőmérséklete, nem voltak benne nagyobb változások. A 20. század beköszöntével viszont drasztikusan megváltozott ez az állapot, a felmelegedés azóta is folyik. A kutatók szerint ez a tény a jövőben azért lesz fontos, mert korrigálni kell majd azokat a modelleket, amelyekkel a globális felmelegedést próbáljuk kiszámíthatóbbá tenni.