A szegénység elleni küzdelem témában kapott elismerő oklevelet a szombathelyi önkormányzat - erről egy mai tájékoztatón beszélt László Győző (Éljen Szombathely!) szombathelyi alpolgármester. A pályázatot a települési önkormányzatok szövetsége írta ki, az elbírálók között pedig nem csak hivatalnok, hanem civil szervezet képviselő is voltak.
A közösségi bérlakás rendszer 2020. februárjában indult el. A rendszer lényege, hogy magánszemélyek jelezhetik az önkormányzatnak, ha bérbe szeretnék adni a lakásukat, az önkormányzat ezután szakértőkkel vizsgáltatja meg, hogy a ingatlan alkalmas-e arra, hogy bekerüljön a rendszerbe. Ezt követően a szociálisan rászoruló bérlők megnézik, majd amennyiben megfelel nekik, 3-5 évre kibérelhetik azt - ismertette Czeglédy Csaba (Független) a Szociális Bizottság elnöke.
Amivel a bérbeadók nyernek az az, hogy mivel szociálisan rászorulóknak adják ki, így nem kell adót fizetniük. Mivel a bérlő az önkormányzat, így amiatt sem kell aggódniuk, hogy a bérlő elmaradna a bérleti díjjal.
Ami a bérlők előnye az pedig az, hogy pontosan tudják, hogy a lakást nem fogják eladni a fejük fölül, hiszen határozott idejű szerződést kötnek, továbbá a piaci árnál 15%-kal olcsóbban kapják meg a lakást.
- Több mint egy éve indult útnak a program, azóta egyetlen fillér tartozás sem halmozódott fel a rendszerben - mondta Károlyi Ákos, Szombathely jegyzője.
A tájékoztatón elhangzott, hogy jelenleg 200-250 család vár arra, hogy az önkormányzat segítsen megoldani a lakhatásukat. A szociális bérlakás azonban alig tizenegynéhány van. Ez is azt mutatja, hogy a megoldás a piaci szereplők bevonásával megvalósuló közösségi bérlakás rendszer.
A pályázathoz egy kisfilm is készült, amiben jelenlegi bérlők mondták el tapasztalatikat a rendszerről.
Több megszólaló is azt mondta, hogy eddig azért nem kapott albérletet, mert kisgyerekkel kereste, a tulajdonosok pedig így nem akarnak kiadni lakást.
Az is elhangzott, hogy 3, de akár 4 havi kauciót is elkérnek a piaci szereplők, ezt pedig a szociális helyzetük miatt sokan nem tudják kifizetni. Pláne akkor, ha 120-150 ezer forintot kérnek el egy lakásért havonta.
Több bérlő azt mesélte, hogy szinte egyik napról a másikra mondták fel az albérletüket. Sokan hónapra vissza is költöztek a szüleikhez, mert nem tudták megoldani máshogyan a lakhatásukat. Abban mindenki egyetértett, hogy ez a rendszer hosszú távon tervezhető.
Amennyiben te is a szombathelyi önkormányzaton keresztül adnád ki a lakásodat, akkor írjál mailt a kbr@szombathely.hu-ra. A többit már a hivatal intézi.