Kevesen tudják, de Pablo Escobar, az egykori drogterjesztő egy időben vízilovakat is tartott a kolumbiai otthonában. A vízilovak túlélték a drogkirályt, Escobar 1993-as halála után azonban elfeledkezett róluk a világ, így ott maradtak Escobar telkén.
Az állatok a nyolcvanas években érkeztek meg Kolumbiába, Escobar hozzá illő módon, illegálisan csempészte be őket az országba. 1993-ban aztán rajtaütöttek a terjesztőn, a hatóságok tűzpárbajba kerültek Escobar embereivel, míg végül a drogkartellek fejét is találtat érte. A vízilovak azonban megmenekültek, és természetes ragadozó hiányában békésen éldegéltek a területen. Escobar egy tó közelében húzta fel a kúriáját, ami azóta az állatok otthonává vált.
A vízilovak közben szaporodtak is, a jelenlegi becslések szerint ma már 65 és 80 közé tehető a számuk. Mivel a csorda elég nagyra nőtt, így a helyi szakértők attól tartanak, hogy az állatok miatt felborulhat a terület biodiverzitása, de akár emberéleteket is követelhet a felelőtlen állattartás. A vízilovak ugyanis elég agresszívan tudnak viselkedni, ha veszélyben érzik magukat, többször öltek már embereket is.
A kolumbiai kormány első körben ezért megkezdte az állatok ivartalanítását, hiszen ezt a megoldást látták a leghumánusabbnak. A biodiverzitás felrúgása, és az emberekre gyakorolt veszély viszont továbbra is fennáll, és ez még egy ideig így is lesz, hiszen egy átlagos víziló akár ötven évig is eléldegélhet. Emellett nem tudni pontosan, hogy mennyi egyed lófrál Kolumbiában, így nem lehet biztosan kimondani, hogy az összes állatot sterilizálták.
A helyiek ezért már arról tárgyaltak, hogy nem lenne-e észszerűbb megoldás elaltatni a vízilovakat, ekkor lépett közbe egy amerikai állatvédő csoport, aminek tagjai azt kérték az amerikai szövetségi bíróságtól, hogy nyilvánítsak ügyben érdekelteknek az állatokat, így a jog előtt emberként jelenhetnének meg a vízilovak. És mivel az amerikai jog felkarolná őket, amerikai állatorvosok végezhetnék el az ivartalanítást, írja a Guardian.
A világon egyébként már sokfelé, például Indiában és Argentínában is hoztak olyan döntéseket, melyek értelmében több jog illetni meg az állatokat. Az USA-ban is több próbálkozás volt erre, mindeddig sikertelenül. A kolumbiai hatóságok eközben arról nyilatkoztak, hogy hiábavaló lenne, ha lépne valamit az amerikai bíróság, hiszen az állatok Kolumbiában élnek, így ahhoz az országhoz tartoznak. Így egyelőre nem tudni, hogy mi lesz Escobar egykori kokain vízilovainak a sorsa.