Banglades, akikért elsőként szólt a rockharang

KORG . 2021-09-13 18:30:36
Ötven éve rendezték meg a bangladesi segélykoncertet.

„Valamit tenni kéne, George, segíts. Ott nagyon éheznek és a világ erről semmit sem tud" – mondta 1970 táján a híres indiai szitárművész, Ravi Shankar a barátjának, George Harrisonnak. Az éppen megszűnt Beatles nélkül élő zenész kétszeresen is jó döntést hozott, amikor azt válaszolta: „Jó, körül nézek, hogy mit tehetek".

Részint azért, mert a párbeszéd nem volt terméketlen, így emlékezhetünk most a bangladesi segélykoncert 50. évfordulójára. Másrészt pedig végre kitörhetett a háttér-ember szerepkörből, amit az együttesben viselt és önálló szólókarrierbe kezdhetett.

Sikeres szólókarrierbe kezdett az 58 évesen elhunyt zenész

 

Amúgy a legjobb helyen kopogtatott Shankar. George ugyanis elmélyült a hindu kultúrában és zenében, mi több, életformájává is lett. Az indiai zenész tudta, hogy szociálisan nagyon érzékeny az akkor a húszas éveiben járó sztár, már addig is sok pénzt adott a rászorulóknak. Jóval többet, mint akkori ellenlábasa, a Rolling Stones frontembere, Mick Jagger.

De más támogatni egyéneket és megint más egy egész népet.

Fotók: radio-canada

Ravi Shankar jó barátja volt a beatle

 

Ráadásul addig, vagyis 1971-ig semmiféle tapasztalat nem volt segélykoncert ügyekben. Ezért is járt nagy felelősséggel ennek megszervezése. Ugyanis ha nem jól sül el, akkor nem nagy jövője lett volna a hasonló szándékoknak. Ráadásul a segítségben reménykedők is csalódnak, hitük megtörhet a nyugati világban.

De miért éppen Banglades? Miért nem a bolygó egy másik, szegény szeglete? Shankar döntésének oka egyszerű volt: ebben az évben vívta ki függetlenségét véres harcok árán az ország, kiszakadva Pakisztánból.

Az előzményekhez tartozik, hogy 1970-ben súlyos ciklon pusztított Kelet-Pakisztánban, a központi kormány ennek ellenére hanyagolta őket. Ez felbőszítette a bengáli lakosságot. A pokol akkor szabadult el, amikor az őket képviselő Áojámi Liga győzött a választásokon, de nem léphetett hivatalba. A vezetőket bebörtönözték, a bengálok ellen háborút indítottak.

Fotók: Wikipedia

Preston és Harrison Ford USA-elnök társaságában a sikeres koncert után

 

Mégpedig véreset: 300 ezer – 3 millió között volt a halottak száma, lemészárolták az értelmiségieket és 10 millió ember menekült a szomszédos Indába. A Liga azonban szembeszállt a kormánnyal, elindult a függetlenségi harc. India hathatós segítségével legyőzték Pakisztánt és kikiáltották a független Bangladest.  

Egy ország vérben és nyomorban való fogantatását napi szinten élhette át Harrison, akit mélyen megráztak az események. Neki látott a szervezésnek és nem kellett sokat kilincselnie. Ringo Starr például csak annyit mondott: „Mikor menjek próbálni?"

Reális esélye volt annak, hogy újra összeáll a Beatles, mivel Lennon is igent mondott. Csakhogy George kikötötte, Yoko Ono nem léphet fel. Ezzel a dolog kútba esett.   

Végül Harrison és barátai 1971. augusztus 1-jén előadhatták a világ első rock-segélykoncertjét a New York-i Madison Square Gardenben. Két előadást pörgettek le, s ahogy telt az idő, mind a zenészek, mind a közönség egyfajta eufóriába került. A végén Bob Dylan azt mondta: „Kár, hogy csak kettő volt".

Bob Dylan volt az egyik sztárja a segélykoncertnek

 

Az esemény a kapcsolódó lemez és jogdíjak révén dollármilliókat hozott, de ennél is fontosabb volt a média érdeklődése. Ezáltal ugyanis milliók ismerték meg Bangladest, az ottani viszonyokat és más csatornákon is megindult a segítség. Harrison, a hallgatag beatle pedig önálló jogon világsztár lett, dalait tömegek dúdolták, lemezeit milliók vették.

Abban is úttörő volt ez a koncert, hogy a zenészek lemondtak a jogdíjakról és az karitatív szervezetekhez került. A bevételt az UNICEF a bangladesi menekültek megsegítésére fordította.

The Concert for Bangladesh, August 1, 1971

On this day in 1971, George Harrison and Ravi Shankar staged two concerts at New York's Madison Square Garden that brought together a star-studded cast of mu...

George Harrison mellett fellépett New Yorkban Ravi Shankar, Bob Dylan, Ringo Starr, Eric Clapton, Leon Russel és Billy Preston. Állítólag Mick Jagger is „bejelentkezett", de Harrison, úgymond, nem csípte az énekest, így nem is hívta meg. 

Az 58 évesen elhunyt zenész a bangladesi segélykoncert után is sikeres maradt. Olyan dalokat jegyzett, mint a My Sweet Lord, vagy a Give Me Love. 

Mégis, a rajongók emlékezetében és szívében leginkább az a fiatalember marad meg, aki a bangladesi segélykoncert általa írt nyitószámával könnyeket csalt a világ jobbik felének a szemébe. Megnyitva ezzel az utat a hasonló, rockzenei jótékonykodás előtt, amely aztán a Bob Geldof szervezte, 1985-ös monstre Live Aid-ban csúcsosodott ki.

Szólj hozzá!

172 millió forintot spórol a győri önkormányzat azzal, hogy a polgármester leállított három szobor-beruházást

Máshogy kívánnak emléket állítani a győri keksznek, a balettnek, és a textiliparnak.

Április közepén indul a szombathelyi húsvéti vásár

Jön Farkasházi Réka és a Tintanyúl, zenél a Koprive, és a Zabszalma.

Megkapta a Haladás VSE a kiemelt sportegyesületi státuszért szignózott 250 millió forintot

Az egyesület friss közleményében a szombathelyi önkormányzattól kér további anyagi támogatást, és átláthatóságot ígér.

Megállt a szombathelyi egykori Centrum Áruház toronyórája

Egyelőre nem tudni mi okozza a problémát.

Masszív szocialistázásba torkollt a győri MÜFE temetése a közgyűlésen

A Győri Művészeti és Fesztiválközpont agóniája kapcsán forrt fel a hangulat a Városháza Dísztermében.

Az okoszokni, ami megnyugvást hoz a családok életébe

Nem is olyan régen úgy gondoltuk, hogy a modern technológia nem léphet be a szülői élet mindennapjaiba.

Bilincsben vittek el egy rendbontót Magyar Péter körmendi látogatásáról

A rendőrök hiába kérték, nem igazolta magát a férfi.

A keresőoptimalizálás által stabilizálhatod a forgalmad

Manapság online megjelenés nélkül nem igazán tud talpon maradni egy vállalkozás. Az internetes jelenlét egyszerre hatalmas lehetőség és veszélyforrás is: ha jól csináljuk, rengeteg emberhez eljuthat a termékünk vagy szolgáltatásunk, ám egy rossz stratégiával örökké a konkurensek árnyékába szorulhatunk.

Az arc hidratálása hialuronsavval: az üde bőr titka

A bőrápolási rutinok egyik kedvelt összetevője, a hialuronsav, nemcsak a nedvességmegtartásért felelős, de a bőrt is feszesebbé teszi. Tehát miért ennyire népszerű az arcápolásban? Nem csoda, hogy sok bőrápolási termékben megtalálható ez a hatásos anyag. Derítsük ki, milyen előnyei vannak, és hogyan lehet hatékonyan alkalmazni az arcbőrön!

Vasárnap Vas megyébe érkezik Magyar Péter

Kőszeg, Sárvár, Celldömölk, Vasvár, Körmend és Szombathely az állomások között.

"Mi a fenét akar kezdeni a győri városvezetés a Városrendészettel?"

Borsi Róbert tette fel a kérdést Pintér Bencének.

Vajon miért választják a sztárok is a FUE hajbeültetést?

A hajtüsző egység kihúzása, vagyis a FUE technológia kiváló lehetőséget kínál mindazok számára, akik hajvesztéssel, kopaszsággal élik a mindennapokat. Egyre több híresség vállalja fel, hogy szembesül a problémával és erről a bulvár hírekben is olvashatunk.