A Greenwich-i Egyetem kutatói nemrég azzal kísérleteztrek, hogy miként lehetne hatékonyabb munkavégzésre ösztönözni az amúgy is szorgos méheket. A szigetország szakértőinek jelenleg komoly félelmeik vannak azzal kapcsolatban, hogy az Egyesült Királyság területén összeomlik majd a méhek populációja, ami katasztrofális hatással lehetne az ország mezőgazdaságára.
Az egyetem kutatói rájöttek, hogy ha koffeinnel megspékelt nektárral etetik a méheket, akkor azok sokkal motiváltabbak és hatékonyabbak lesznek a beporzás során. A szakértők szerint ez azért van, mert a koffein segíti a méhek emlékezőképességét, így a rovarok könnyebben rájöhetnek, hogy mely virágokban találnak nektárt. Emiatt a méheknek kevesebb felesleges kört kellene futnia, és még a beporzást is gyorsabban elvégeznék.
A Current Biology nevű szaklapban publikált kutatás az első olyan, ami a koffein hatásait vizsgálja a méhekre nézve. A kutatók szerint a megoldás azért is ésszerű, mert a méhek a kaptárjaikban fogyaszthatják el a különleges nektárt, így nem okoz nekik különösebb stresszt, hogy máshonnan érkezik az élelmük, írja a Metro.
A kutatást vezető dr. Sarah Arnold azt mondta, a koffeintől nem őrültek meg a méhek, egészen egyszerűen csak jobban dolgoztak. A kutatás során 86 poszméhét vizsgáltak a kutatók, a rovarokat három csoportra bontották. Az első csoportnak adták a koffeines nektárt, majd eperillatot juttattak el a méheknek. A második csoport tagjai is érezhették az illatot, viszont ők csak sima nektárt kaptak. A harmadik csoport pedig csak a sima nektárt kapta meg, virágillatot pedig egyáltalán nem éreztek. A kutatás végére aztán kiderült, hogy a koffeines nektáron élő méhek annyira jól emlékeztek az eper illatára, hogy 70 százalékuk egyszerre megtalálta az epervirágot a laborban. A másik két csoportnak viszont csak a 60 százaléka jutott el a virágig.
A kutatók azt mondják, az eredmények ugyan bíztatók, a koffein hatása viszont igen gyorsan elhagyja a méhek szervezetét. Utána pedig azt is elfelejtik, amit tanultak, így az első csoportba tartozó méhek később már nem szálltak olyan boldogan az epervirágra, mint a kísérlet kezdetén. Ha a beavatkozást a való életben is sikerülne megvalósítani, akkor a kutatók szerint a méheket be lehetne tanítani, hogy elsősorban a kiválasztott növényeket, például a mezőgazdaságban termelt növényeket porozzák be, így a gazdák nagyobb haszonra tehetnek szert.