Vas megyét eddig szerencsére elkerülték az özönvízszerű esőzések és a pusztító szélviharok, ám sajnos nem lesz ez mindig így. A közelmúlt európai történései megmutatták, hogy a klímaváltozás pokoli dinamikával tör ránk, felforgatva megszokott életünket.
Fokozottan igaz ez az árvízvédelemre. Már csak azért is, mert a megyében meghatározó tényező a Rába folyó, mind ipari-mezőgazdasági, mind társadalmi-kulturális értelemben. Az elmúlt évtizedekben számos alkalommal fenyegette árvíz a várost. A legnagyobbra és emberéleteket követelő 1965-ösre máig emlékeznek az itt élők.
Az már nem is volt nagy meglepetés egy időben, hogy ha az Alpokban nagy eső esett, vagy a hó tavasszal korán és gyorsan olvadt el, akkor a városi üdülősor víz alá került. A hullámok elértek a csónakházig és a kempingig is.
A Rába völgyben másutt is hasonló gondokkal küszködtek, így jól jött az a 3,5 milliárdos vízügyi projekt, amelynek nyomán árvízvédelmi beruházások indultak el.
Lapunk az elsők között adott hírt a körmendi munkák elkezdéséről, az úgynevezett Büdös-ároknál. Azóta a munkálatok Győrtől Szentgotthárdig,mintegy kilenc helyszínre terjedtek ki.
A Körmenden megjelenő regionális újság, a Rábavidék információja alapján a milliárdos beruházások a Nyugat-dunántúli és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóságok területén valósul meg.
Hogy pontosan milyen műszaki tartalommal és technológiával, az a projekt egyik fő helyszínén, Körmenden, a Rába partján mutatták be a szakemberek a közelmúltban.
„Több évtizedes árvíz védekezési tapasztalata van a két igazgatóságnak, ami megmutatja azt is, hogy milyen hiányosságok, fejlesztési lehetőségek vannak az állami fővédvonalakon vagy a településeken", tájékoztatott a bemutatón Busa Tamás műszaki igazgatóhelyettes.
Szentgotthárdon, Sárváron és Körmenden valósul meg a projekt, amelynek keretében jelentősen javulhat az állami fővédvonalak állapota és az árvízi biztonság. Szentgotthárdon a bal parti támfal építése valósul meg a jelenlegi támfal helyén és a Lapincs patak torkolatánál is fejlesztenek.
Körmenden a jobb parti töltésfejlesztés és a „Büdös árkon " lévő zsilip rekonstrukciója valósul meg. Így a valóban nem illatos folyam megérdemelt „ráncfelvarráson" esik át, remélhetően szagát is veszti... A munkák nemcsak árvízvédelmi szempontból jelentősek, mivel a város belvízi csapadékvíz-elvezetését is jelentősen szolgálják.
A szakember szerint nagyobb biztonsággal lehet majd beemelni a hirtelen jött csapadékot. Ez már jelzi, hogy a vízügyesek számolnak a változó klímával, pontosabban annak következményeivel. Közte a hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű csapadékkal, amely villámárvizeket okozhat.
A fentieken túl olyan projektelemek is megvalósulnak Körmenden, amik azt segítik, hogy a Rába árhullámai szabályozottan és hatékonyan átvezethetőek legyenek ezen a belterületi folyószakaszon.
A beruházás keretében Sárváron szivattyúállás épül és megújulnak a Rába völgyében lévő védelmi központok és gátőrházak. Lehetőség van még egy komplex árvízvédelmi rendszer kialakítására: elkészült ugyanis a Rába-völgy árvízi előrejelző modellje, aminek adatait több, a most létrejövő vízrajzi állomások is szolgáltatják.