Egy héttel a Pegasus-botrány kitörése után tüntetést szervezett a Momentum hétfő este hat órára a Terror háza elé a fővárosban - számol be a megmozdulásról a Telex. Talán nem is olyan meglepő, de a kora esti eseményről cikkünk megjelenéséig nem számolt be a közpénzből fenntartott MTI (Magyar Távirati Iroda)*.
A beszámoló szerint a vonulók a klasszikus, 1990-es Tovarisi konyec (Elvtársak, vége) feliratú MDF-plakátra utaló molinót tartottak maguk elé, egy másik táblán a „Nemet mondunk a megfigyelésre” szöveg állt. A tömeg nem sokkal 7 óra előtt ért oda a Fidesz-székház elé emelt pódiumhoz, „ÁVH, ÁVH”-t, és „Diktátor, diktátor”-t skandálva.
Az első felszólaló Gyenes Szilárd volt, akinek a telefonszáma rajta volt a célpontok listáján. (Gyenes Gémesi György gödöllői polgármester egyik legközelebbi szövetségese és Gémesi pártjának, az Új Kezdetnek az alelnöke.) Szerinte a történelem megmutatta az országnak, ezek a dolgok hova fajulnak, és közölte, hogy nem szeretné a gyerekeit félelemre és gyűlöletre nevelni, ha ugyanis ezt megtették egy emberrel, meg fogják tenni sokakkal.
Gyenes után Donáth Anna, momentumos politikus lépett a dobogóra, hogy elmondja: a lehallgatási botrány egy ügy, az most az a dolguk, hogy elmagyarázzák miért. Újságírókat, üzletembereket, politikusat figyelt meg kémszoftverekkel a kormány, mert rendszerkritikusan gondolkodtak. Csak pár név lett ismert, de ez bárkivel megtörténhet.
Arató Gergely, a DK parlamenti frakcióvezető-helyettese azzal kezdte a beszédét, hogy 35 éve egy olyan országot képzeltek el, ahol az emberek ellenőrzik a kormányt és nem fordítva van, ahol szabad a vélemény, a gondolat, az élet. Volt néhány jó év, de most visszaveszik a szabadságot, újra megfigyelnek, előírják, miben hiszünk, ki a hazafi, milyen családunk legyen, sőt most már ellenőrzik is, el akarják venni az életünket, jelentette ki.
Következőnek Tetlák Örs, az LMP elnökségi tagja kapta meg a mikrofont. Mint kijelentette, egy olyan pillanathoz érkeztünk, hogy nem tudjuk, melyikőnk telefonján matatnak épp most ismeretlenek. Ne hallgassanak le, hagyják meg a magánéletünk, takarodjanak a családunktól – foglalta össze követeléseit.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik politikusa arra utalva, hogy 2018-ban hogyan zaklatták a kormány részéről, közölte: a bolsevik stílusú hazugsággyár utolér mindenkit. Nem hiheti senki, hogyha csendben marad, akkor majd megússza. Ha hagyják, ez a hatalom mindig egy lépéssel közelebb, a végén be az otthonunkba, és mindent elvesz, tette hozzá.
Bárándy Gergely, szocialista országgyűlési képviselő szerint egy cseppet sem meglepő, hogy ilyen lehallgatási botránynak vagyunk tanúi: a civiltörvény, a CEU elleni hadjárat, a bíróságok kivérzetetése után ez egy újabb állomás azon az úton, amin a rezsim 2010 óta halad.
A párbeszédes Dorosz Dávid szerint Szijjártó Péter külügyminiszter szánalmas handabandázással portyázta körbe a napokban a nemzetközi sajtót, egyetlen értelmes magyarázatot nem adott a lehallgatási botrányra. Úgy fogalmazott, hogy elküldik Orbánnak ezt az üzenetet: „Viktor, nektek lefőtt a kávé, 22-ben ennek ára lesz”.
A demonstráció után a szervezők arra kérték a résztvevőket, hogy szeptemberben, és jövő áprilisban se feldjék el a lehallgatási botrányt.
*Frissítés: az MTI fotó nélküli híre 20:54-kor jelent meg.